Wałbrzyscy strażacy spieszyli na wezwania do starszych mieszkańców naszego miasta. Jednemu zdołali pomóc, drugiemu niestety nie.

4 grudnia 2019 dwa wezwania wałbrzyskich służb dotyczyły starszych mieszkańców naszego miasta. Dzięki trosce sąsiadów, jednemu z nich udało się pomóc.

Po godz. 11 strażacy otrzymali zgłoszenie z ul. Wieniawskiego. - Syn próbował bezskutecznie nawiązać kontakt z 93-letnim schorowanym ojcem. Niestety po otwarciu mieszkania okazało się, że na akcję ratunkową jest już za późno. Lekarz stwierdził zgon seniora - mówi Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu. Krewny potrzebował wsparcia strażaków, ponieważ 93-latek zamknął drzwi do mieszkania od środka, nie pomógł zatem zapasowy komplet kluczy.

Pozytywny finał miały natomiast działania sąsiadów 63-latka z ul. Kombatantów na Starym Zdroju. Wezwanie pochodziło z godz. 15.39. - Obawiano się o stan zdrowia wałbrzyszanina ponieważ rano uległ on wypadkowi, miał krwotok z nosa i źle się czuł, a potem nie reagował na pukanie do drzwi - wyjaśnia strażak. Okazało się, że niepokój mieszkańców kamienicy z byłego uzdrowiska był uzasadniony. Strażacy z policją weszli do mieszkania. Mężczyzna podczas porannego zdarzenia doznał obrażeń i był w złym stanie, jednak samodzielnie nie wzywał pomocy. Strażacy udzielili mu pierwszej pomocy i przekazali pracownikom pogotowia. 

Powody dla których seniorzy nie reagują na pukanie, ani dzwonienie mogą być trywialne, ale za zamkniętymi drzwiami może też rozgrywać dramat. Dlatego wszelkie przejawy troski są niezwykle cenne i mogą uratować czyjeś życie.

Podobnych przypadków niestety nie brakuje:
Wałbrzych: On zmarł w samotności, innym zdążyli z pomocą
Wałbrzych i region: Tu i tam pomogli, tam i tu nie zdążyli [FOTO]
Piaskowa Góra i Podzamcze: Dwie panie nie doczekały pomocy
Piaskowa Góra / Śródmieście: Jemu pomogli, jej już nie zdążyli

Piaskowa Góra: Sąsiedzi zareagowali szybko, ale już nie żyła
Wałbrzych i region: Tu płonące ubrania, tam otwarcie mieszkania
Biały Kamień: na ratunek było już za późno
Straż Wałbrzych: Nie otwierał, bo już nie żył

Wałbrzych: Dwie śmierci i jeden ratunek na osiedlach
Wałbrzych i region: Zostali razem... do końca
Wałbrzych region: Umarli w samotności
Weekend z otwarciami mieszkań - trzy osoby nie żyją
Wałbrzych i Jedlina: Jego nie można było uratować, a jej pomogli
Śmierć na Sobięcinie i trzej lokatorzy w tarapatach


W skrajnych przypadkach dochodzi do tragedii...
Wałbrzych: Makabra na Nowym Mieście [FOTO]


Elżbieta Węgrzyn
fot. ilustracyjne