Jak zatrzymać lato na dłużej? Czy można się nim cieszyć przez cały rok? Myślę, że zamknięcie letnich owoców i warzyw w słoiku jest znakomitym sposobem na przedłużenie tej pięknej pory - mówi nasza ekspertka - Sylwia Kamińska - dietetyk kliniczny z centrum dietetycznego Naturhouse w Wałbrzychu i radzi, jak założyć nowoczesną domową spiżarnię.

W słoiku... niemal wszystko :)

Odnoszę wrażenie, że na przestrzeni ostatnich 10 lat zapomnieliśmy o tym, jak wspaniałe jest tworzenie domowej spiżarni. Na szczęście powraca moda zdrowie, ekologię, a nasza świadomość konsumencka czyni nas bardziej wybrednym w pozytywnym znaczeniu tego słowa. 
Zamknąć w słoiku można niemal wszystkie warzywa i owoce, zachowując przy tym walory smakowe i zdrowotne. Ważne jest zachowanie zasad co do obróbki wstępnej, jakości i czystości słoików do przechowywania. Istotny jest również sposób pasteryzacji czy przechowywania gotowego produktu. Jeśli nie zadbamy o właściwą higienę, wysoce prawdopodobne jest przedostanie się do produktu zanieczyszczeń, a w konsekwencji cała praca pójdzie na marne. 

Nowoczesne sposoby pasteryzacji

Ogromną zaletą przygotowania domowych zapasów jest pełna kontrola nad ich składem. Dobierając owoce czy warzywa nie wybierajmy tych przejrzałych czy bardzo obitych, ponieważ ma to wpływ na ich smak. Wybierając sposób pasteryzacji pamiętajmy, żeby nie przesadzić z czasem i temperaturą. Zbyt długie pasteryzowanie może spowodować utratę cennych składników odżywczych, a za krótkie niedostateczne zamknięcie i przedostanie się do słoika drobnoustrojów.
Osobiście stosuję pasteryzację w piekarniku, a nie w garnku z wodą. Taki sposób pozwala na większą kontrolę temperatury oraz możliwość przygotowania większej ilości przetworów w krótszym czasie. Często stosowana jest też metoda tyndalizacji czyli kilkukrotnego pasteryzowania co daje możliwość utrzymania trwałości produktu nawet przez kilka lat. 
Minusem tradycyjnego przygotowania przetworów owocowych jest duża zawartość cukru zalecana w przepisach co zapewnia trwałość, ale znacząco zwiększa kaloryczność np. dżemu czy kompotu. Gorąco polecam z zapoznaniem się z metodą janginizacji. Pokrótce metoda ta polega na całkowitej rezygnacji z dodania do przetworów cukru, a zastąpieniu cukru dodanego - SOLĄ. Dodając zaledwie odrobinę soli do garnka powodujemy że z duszonych owoców wytrąca się fruktoza, czyli cukier już zawarty w owocach. Sama stosuję tę metodę i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że takie musy owocowe smakują doskonale, a osoba niezaznajomiona z procesem produkcji nie ma szans na wyczucie soli. 
Dajcie się ponieść fantazji

Co do smaków i przepisów, na tym polu można puścić wodzę fantazji. Jeśli oczywiście zachowamy pewne podstawowe zasady technologiczne. Na przykład do krojenia używaj noży nierdzewnych aby nie niszczyć witaminy C, wiśnie wydryluj, ponieważ w ich pestkach znajdują się szkodliwe substancje, a aronię przemroź, aby pozbyć się goryczy. 
Gorąco zachęcam do przygotowania domowych kompotów zamiast stosowania słodkich napojów, przygotowania dżemu z truskawek do pieczywa na śniadanie czy soku z malin jako wsparcia w walce z przeziębieniem. Na zachętę w kolejnej części przygotuję dla Państwa wyjątkowe przepisy na słoiki na różne okazje. 

Sylwia Kamińska
dietetyk kliniczny z centrum dietetycznego Naturhouse w Wałbrzychu


Polecamy również inne teksty z cyklu: DIETETYK RADZI:
WIELE PAN MOŻE PANIE POMIDORZE [PRZEPIS]
CZEREŚNIE - NIEDOCENIANY SKARB POCZĄTKU LATA
OCET JABŁKOWY DLA ZDROWIA, MŁODOŚCI I ODCHUDZANIA
WIOSENNE OCZYSZCZANIE Z DAWKĄ WITAMIN
NIEZAWODNE SPOSOBY NA PRZYSPIESZENIE METABOLIZMU
JAK CIESZYĆ SIĘ ŚWIĘTAMI I NIE PRZYTYĆ? [PRZEPIS]
CZY WARTO JEŚĆ GRZYBY?
DRUGIE ŚNIADANIE DO SZKOŁY - POMYSŁY PYSZNE I ZDROWE
DIETETYK O KARCZOCHU - ZWYKŁA ROŚLINA O NIEZWYKŁYM DZIAŁANIU [PRZEPISY]
LATO I WAKACJE TO LODOWYCH RADOŚCI CZAR...

OD MLEKA DO SAMODZIELNEGO JEDZENIA

DZIECKO PRZY STOLE - DRAMAT NAD TALERZEM
ZUPA - NIEDOCENIONY DIETETYCZNY STRONNIK [PRZEPIS]
JAK SŁODZIĆ ZDROWIEJ? SŁOWO O ZAMIENNIKACH
NAJZDROWSZY CHLEB UPIECZESZ SAMODZIELNIE [PRZEPIS]
DETOKS NA WIOSENNY PRZYPŁYW ENERGII [+PRZEPIS]
PĄCZKI I LEKKIE FAWORKI - PO NICH NIE PRZYTYJESZ [PRZEPISY]
NATURALNE AFRODYZJAKI NA TALERZU [PRZEPIS]
SMACZNE I ZDROWE POTRAWY KARNAWAŁOWE [PRZEPISY]

NOWY ROK, POCZĄTEK I OCZEKIWANIA, A STARE POSTANOWIENIA

ŚWIĄTECZNE INSPIRACJE - PRZEPISY KULINARNE
SŁODYCZE MOGĄ BYĆ SMACZNE I ZDROWE

TRADYCYJNA NALEWKA ZAMIAST FARMACEUTYKÓW
DYNIA TO NIE TYLKO JESIENNA DEKORACJA
JEDZENIE NIEJEDNO MA ZNACZENIE
ALKOHOL A DIETA. ALKOHOL A ZDROWIE
JAK SPRAWIĆ BY NASZE DZIECKO BYŁO SZCZUPŁE?

LETNIE WARZYWA I OWOCE ORAZ SEKRETY FASOLKI

PALISZ? RZUCISZ I UTYJESZ... JAK TEMU ZAPOBIEC?
KONSUMENCIE, NIE DAJ SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ
TRUSKAWKI - NISKOKALORYCZNE, ALE CZY ZDROWE?
JAK SKUTECZNIE ROZPOCZĄĆ ODCHUDZANIE I NIE ZWARIOWAĆ?
 ODCHUDZANIE - JAK WYTRWAĆ, GDY JUŻ ZACZĘLIŚMY?

CZAS NA GRILLA, ZDROWEGO GRILLA [PRZEPISY]
JAJKO W KUCHNI - JEŚĆ, CZY NIE JEŚĆ?
NOWALIJKI MĄDRZE W KUCHNI I NA TALERZU
WODA MA OGROMNE ZNACZENIE. KTÓRĄ WYBRAĆ, ILE PIĆ?

DIETA A ODPORNOŚĆ - CO JEŚĆ BY BYĆ ZDROWYM?
DIETETYK RADZI: DO SWOJEJ KUCHNI I APTECZKI PRZEMYCAJ IMBIR


Masz pytanie do dietetyka? Napisz do nas na e.wegrzyn@walbrzychdlawas.infoPanią Sylwię i jej współpracowniczki spotkacie w Śródmieściu na ul. Chrobrego 51 - zaraz obok salonu sukien ślubnych. Zapraszają na konsultacje  :))