Plac Grunwaldzki to komunikacyjne serce Wałbrzycha, a od 1898 - do połowy lat 60. XX wieku również główny węzeł komunikacji tramwajowej. Dziś to nadal jeden z najruchliwszych miejskich placów. Zobaczcie, co zmieniło się w naszym mieście na przestrzeni kilku dekad bardziej: moda i motoryzacja, czy raczej architektura.

Współczesny wałbrzyski "Grunwald" kojarzy się kierowcom z postojami, a pieszym z czekaniem na światła i pogonią za autobusem. Plac ten zwany niegdyś "Placem Czterech Domów" (Vierhauserplatz) zyskał swoją nazwę od czterech budynków wzniesionych w połowie XIX wieku dla górników nad prawym brzegiem potoku. Dziś potok szczelnie zakryty płynie pod brukiem, ale plac pozostał.

Pierwszy kolaż to zespolone zdjęcie wnętrza Placu Grunwaldzkiego od strony ul. Słowackiego na osi z wylotem ul. Szmidta (czasy obecne i fot. z 1932 roku).
Na skrzyżowaniu pięciu ulic zawsze wiele się działo. Dzwoniły tramwaje, ktoś "zaparkował" furmankę przy sklepie i poszedł po cygara, inny spieszył do hotelu "Centralny" (Vierhauser Hotel), w którym w latach 50. XX w. działał popularny Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, a w latach 1991-2010 Empik. Dziś nie ma tramwajów i nawet Empiku, ale za to mamy sygnalizację świetlną i nowocześniejsze samochody.

Kolaż drugi to z kolei rok 1960 połączony ze współczesnym zdjęciem. Tym razem oglądamy plac w kierunku Alei Wyzwolenia. Era autobusów i trolejbusów oraz kostki brukowej kontra współczesne samochody i asfalt...

Wałbrzych wczoraj i dziś
Na naszym profilu w mediach społecznościowych prezentujemy kolaże zdjęć dawnych i współczesnych miejsc z Wałbrzycha oraz regionu. Dzięki nim porównujecie dawne oraz współczesne budynki, rozwiązania architektoniczne, stroje przechodniów i oczywiście środki lokomocji. Spoglądacie na miasto oczyma swoich przodków. Dziś prezentujemy nasze kolaże na portalu, dołączamy do nich oryginalne zdjęcia sprzed lat z odnośnikami, skąd one pochodzą. Zapraszamy do oglądania, porównywania i komentowania.

Zachęcamy do uwag i komentowania

grafika: Ryszard Burdek
zdjęcia oryginalne: http://dolny-slask.org.pl/5586434,foto.html, http://dolny-slask.org.pl/5373069,foto.html
Elżbieta Węgrzyn