Powstała niesamowita galeria zdjęć miasta, które przeminęło. Zrobiono je techniką, która też już przeżyła swoją świetność. Norbert Wawrzyniak, autor cyklu zdjęciowego stał się artystycznym dokumentalistą Wałbrzycha. Chciałby kiedyś zobaczyć swoje dzieło na wystawie.

- Większość tych zdjęć powstała w latach 2013-2014, w moim zamyśle było uwiecznienie na fotografii i pokazanie odbiorcom miejsc szczególnych, związanych z historią Wałbrzycha - mówi Norbert Wawrzyniak wałbrzyski przedsiębiorca, pasjonat regionu i fotografii. Coś planowano wyburzyć, jakiś gmach poddany rewitalizacji zmieniał się, a wraz z tymi zmianami odczuwało się umykanie czegoś ważnego, kojarzonego z naszym codziennym otoczeniem. 

Wałbrzyszanin zaczął więc dokumentować przemijające lub zmieniające się  ikony miasta w 2013 i od razu - w ciągu niespełna kilku dni - sfotografował kilka obiektów. Jego pomysł dotyczył cyklu, a nie pojedynczego budynku, czy placu. Do tej pory seria zdjęć liczy ok. 20 obiektów, część z nich pojawia się na jednym zdjęciu, inne w 2-3 ujęć.
- Przykładowo, Kino Zorza ma charakterystyczny front, każde inne ujęcie sprawiłoby, że nie wszyscy mieszkańcy rozpoznawaliby ten budynek. Zależało mi na tym, by sfotografowane miejsca były poznawane już na pierwszy rzut oka
- wyjaśnia autor cyklu.

Zdjęcia wykonano analogowo, to tradycyjna fotografia klasyczna, w dodatku czarno-biała. Pan Norbert sam wywoływał fotografie i skanował je do formy cyfrowej. Część kolekcji wciąż czeka na wywołanie, autor zamierza kolekcję powiększać, marzy mu się też wystawa w którejś z lokalnych galerii. Jego prace wystawiane były już wielokrotnie, można je też podziwiać na stronie (www.NorbertWawrzyniak.com) oraz profilu FB - NorbertWawrzyniakPhotography.

Jakie miejsca ocalono od zapomnienia?


W galerii do tekstu znajdziecie:

GDK - KINO „GÓRNIK”, Aleja Wyzwolenia
KINO „ZORZA”, gen. Władysława Andersa
KINO „OAZA”, Staszica 5
Hotel „SUDETY”, Parkowa 15
Słowackiego 26
Restauracja ALBATROS, Kościuszki 7
Pasaż Okrężny

PARKING LINODRUT, Długa
PKS Wałbrzych, Wysockiego 5
Zegarmistrz Pieprzak Ryszard / zakład zegarmistrzowski, Marii Konopnickiej 19
Willa, gdzie ostatnie lata życia spędziła Daisy von Pless, Moniuszki 43 (dawniej Friedlandestrasse 43)
Ryby Ryby Sklep Rybny / Centrala Rybna, Słowackiego 21
AUTO CZĘŚCI, Niepodległości 233
Zajezdnia MPK / wnętrze (nieistniejąca od 2014-04), ul. Armii Krajowej
Fabryka Porcelany "Wałbrzych" S.A. Fabryka o ponad 150-letniej historii.

Uwieczniono jeszcze m.in.:
Separator
NOT
Kaplica Hochbergów,
Zamek Książ
 

Prace wałbrzyszanina można oglądać na stronie (www.NorbertWawrzyniak.com) oraz profilu FB - NorbertWawrzyniakPhotography.

Przeczytaj też o wystawach i projektach Norberta Wawrzyniaka
AKTY WAŁBRZYSZANINA DOCENIŁ LONDYN [ZDJĘCIA]
TARGIRA ART 2016

KOBIECE AKTY - ZDJĘCIA AUTORÓW Z CAŁEJ POLSKI

Zdjęcia z nagością i Wałbrzychem w tle z medalem [FOTO]Elżbieta Węgrzyn
fot. Norbert Wawrzyniak