Już w weekend, w związku z budową obwodnicy Wałbrzycha, wprowadzona zostaje tymczasowa organizacja ruchu w obrębie serca i okolic Placu Grunwaldzkiego oraz ul. Reja i Starachowickiej, co wiąże się z utrudnieniami nie tylko dla kierowców, ale też dla pasażerów komunikacji miejskiej oraz pieszych.

- Nadchodzi drugi ważny moment w budowie obwodnicy polegający na przebudowie Placu Grunwaldzkiego i jego okolic. Na potrzeby budowy musimy tam zrobić rewolucję. Warto przypomnieć, że przebudowywana będzie koryto rzeki Pełcznica. Powódź w latach 90. zostawiła ślad na infrastrukturze i by plac wytrzymał ruch związany z budową obwodnicy koryto rzeki musi zostać przebudowane - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Prezydent apeluje też do kierowców o wyrozumiałość i cierpliwość ponieważ po wprowadzeniu utrudnień w ścisłym centrum długość przejazdu przez Śródmieście się zwiększy.

Już w najbliższy weekend 15 - 16 czerwca wdrożona będzie nowa organizacja ruchu na trzecim dużym węźle budowanej obwodnicy Wałbrzycha, czyli - ul. Reja - Plac Grunwaldzki. Zacznie ona obowiązywać od poniedziałku i będzie nam towarzyszyć do końca roku 2019, i po modyfikacjach (zobacz mapy: TYMCZASOWA ORGANIZACJA RUCHU WE WSZYSTKICH ETAPACH BUDOWY [MAPY UTRUDNIEŃ),
o których będziemy na bieżąco informować, również w 2020 roku. - Ta zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywać praktycznie do końca przyszłego roku z różnymi etapami uwarunkowanymi szerokością zajmowanego pasa drogowego. W końcowej części 2020 roku i w 2021 roku zostanie przywrócona dwukierunkowość ul. Kolejowej - wyjaśnia Andrzej Piękny, główny specjalista ds. inwestycji i remontów Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta.
Jak informuje Krzysztof Szewczyk, dyrektor ZDKiUM, wprowadzana na Placu Grunwaldzkim organizacja ruchu tymczasowego przypomina układ ronda, i by ułatwić kierowcom poruszanie się, można ją nazwać intuicyjną (PLAC GRUNWALDZKI SIĘ ZAWĘŻA [FOTO I MAPY]).


Komunikacja miejska

Plac Grunwaldzki zmieni się w wielki plac budowy, działania budowlane prowadzone będą na od ul. Starachowickiej i Reja, gdzie powstanie 190-metrowa estakada nad linią kolejową. Prace obejmą także ul. Chrobrego od strony Starego Zdroju od wysokości DWOMP-u, przez ul. Kolejową, serce Placu Grunwaldzkiego i okolicę skrzyżowania ul. Sikorskiego z Wysockiego. Pośrednio zmiany obejmą też ul. Lubelską oraz Czerwonego Krzyża. Zmiany organizacji ruchu dotyczące kierowców samochodów osobowych będą też dotyczyć komunikacji miejskiej. Przedstawiciele miasta sugerują kierowcom przesiadanie się do komunikacji miejskiej by zmniejszyć w ten sposób korki, których nie unikniemy. - Z pewnością przedłuży się długość przejazdy ze Starego Zdroju do Śródmieścia z prostego powodu. Na swojej długości od przejazdu kolejowego i DWOP-u ul. Kolejowa stanie się jednokierunkowa i ograniczona do jednego pasa ruchu - zaznacza przedstawiciel Zarządu Dróg.  

ZDKiUM dążył do tego, by zmiany w komunikacji miejskiej - układzie przystanków oraz trasach linii autobusowych - były możliwie jak najmniejsze. Przez korki wydłuży się czas przejazdu autobusów jeżdżących przez centrum, co wpłynie na korekty w rozkładach jazdy. Zmienią się też nieznacznie lokalizacje przystanków i zatok autobusowych. - Praktycznie na kierunku od centrum do Białego Kamienia i Szczawna nie zmieni się nic. Przesunięte będą nieznacznie przystanki i zatoki autobusowe na ul. Wysockiego - w niewielkim stopniu ten przy wyburzonych szaletach, a także przystanek na przeciwnej stronie ulicy zostanie przesunięty w stronę DARR-u - wyjaśnia Piękny. Przystanki te, w miarę postępu prac będą mogły być w niewielkim stopniu przesuwane.
Co z komunikacją miejską jeżdżącą ul. Chrobrego i Kolejową? - Z uwagi na to, że wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy na ul. Kolejowej to wyzwala, że na ul. Chrobrego od Placu Grunwaldzkiego do zakładu mechaniki pojazdów w miejscu byłej kopalni Konrad ona nie zmienia się nic, czyli pozostaje status quo - wyjaśnia główny specjalista ds. inwestycji i remontów Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta. 
Co ważne, autobusy jadące z Podgórza i centrum przez ul. Sikorskiego i autobusy komunikacji miejskiej prywatnej jeżdżące dotąd ul. Sikorskiego z Pl. Teatralnego prosto w ul. Kolejową będą na skrzyżowaniu z ul. Wysockiego skręcać w prawo z uwagi na czasowy zakaz jazdy prosto. Na tym skrzyżowaniu będzie można jedynie wybrać skręt w lewo lub w prawo. Uwaga piesi!
Wykonawca, podobnie jak w przypadku ronda Tesco, odgrodzi w wielu miejscach plac budowy solidnym ogrodzeniem, by piesi nie chodzili przez wykopy na skróty. - Obowiązkiem wykonawcy jest zabezpieczenie ruchu pieszego. Przestanie obowiązywać część przejść dla pieszych, jak np. to pomiędzy placem po byłym PKS, a budynkiem Hali Wałbrzyskich Mistrzów. Kolejowa będzie dla pieszych drożna po stronie na której wyburzono Maraton, ale niedostępna będzie druga strona ulicy, która wraz z chodnikiem skanie się częścią placu budowy - wylicza Piękny.
Również niedostępny dla pieszych będzie fragment chodnika przy ul. Sikorskiego od przystanków na wysokości Placu Teatralnego do skrzyżowania z ul. Wysockiego. Piesi będą się na tym obszarze poruszać po drugiej stronie ulicy, przy hali sportowej.
Istotne też jest, że ul. Reja i Starachowicka, które będą zamknięte dla ruchu kołowego, za wyjątkiem pojazdów mieszkańców oraz obsługi budowy, będą też niedostępne i zamknięte dla pieszych.


Obwodnica Wałbrzycha

Organizacja ruchu:

OBWODNICA WAŁBRZYCHA RONDO TESCO - DUŻE ZMIANY [MAPY]
TYMCZASOWA ORGANIZACJA RUCHU WE WSZYSTKICH ETAPACH BUDOWY [MAPY
UTRUDNIEŃ]

Węzeł Reja - Plac Grunwaldzki
PLAC GRUNWALDZKI SIĘ ZAWĘŻA [FOTO I MAPY]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: PLAC GRUNWALDZKI - RUSZYŁY WYBURZENIA (FOTO)


Węzeł w okolicy ul. Żeromskiego:
WYBURZANIE KAMIENICY PRZY UL. ŻEROMSKIEGO 6 [FOTO]

OBWODNICA WAŁBRZYCHA: WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO - RUSZYŁY PRACE [ZDJĘCIA]


Węzeł przy rondzie Tesco:

JUŻ WIEMY JAK SIĘ ŻYJE Z UTRUDNIENIAMI [FOTO]
AKTUALIZACJA: WAŁBRZYCH - SZCZAWNO-ZDRÓJ: KOLEJNE UTRUDNIENIA!
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: UWAGA - ZAMYKAJĄ SIĘ PASY I BRAMY (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA RONDO TESCO - DUŻE ZMIANY [MAPY]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ROZPOCZYNA SIĘ PRZEBUDOWA UL. CHOPINA

SZCZAWNIK BĘDZIE PRZESUNIĘTY PO RAZ KOLEJNY [FOTO]
KOLEJNE BUDYNKI ZNIKAJĄ Z MAPY MIASTA [FOTO]
BATALIA O UL. DŁUGĄ. TRWAJĄ WYBURZENIA [ZDJĘCIA]


Szczegóły dotyczące inwestycji:
UMOWA NA BUDOWĘ OBWODNICY PODPISANA [ZDJĘCIA]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA - NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W DZIEJACH MIASTA JUŻ WKRÓTCE
CO JESZCZE WYBURZĄ NA POTRZEBY OBWODNICY?
WYKONAWCA PRZYGOTOWUJE SIĘ DO BUDOWY [FOTO]Elżbieta Węgrzyn