Tuż przed podpisaniem umowy dotyczącej budowy obwodnicy Wałbrzycha pojawiają się pierwsze informacje o czekających nas już wkrótce, a związanych z nią utrudnieniach. Na przykład ul. Długa zostanie niedługo całkowicie zamknięta od strony ronda przy Tesco.


Na pierwszym po przerwie spotkaniu z mieszkańcami Podzamcza prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej dzielił się szczegółami dotyczącymi utrudnień, które będzie niosła ze sobą ta długo oczekiwana i konieczna inwestycja.

- Pierwsza rzecz, od 5 lub 6 maja, prowadzimy w tej sprawie negocjacje z Budimexem, nastąpi zamknięcie ul. Długiej, a rondo przy Tesco stanie się nieprzejezdne i będzie tak do końca tego roku, ponieważ firma wykonująca obwodnicę będzie musiała przenieść koryto Szczawnika o kilkadziesiąt metrów. Ulicą Wieniawskiego będzie można tamtędy jechać tylko prosto lub na obwodnicę Szczawna, ta ulica będzie poszerzana, na środku znajdzie się pas zieleni, a nad pobliski kościół zacznie się piąć wielka estakada - wyliczał prezydent. Na razie nie wiadomo jeszcze, jak zostanie pokierowany ruch z jednego z najbardziej obciążonych rond i skrzyżowań, jeśli chodzi o komunikację Wałbrzycha, ani którędy pojadą autobusy miejskie.

Mieszkańcy Podzamcza zapytali, czy jest wobec tego możliwa budowa kładki dla pieszych na cały czas inwestycji, łączącej ul. Długą z hipermarketami przy ul. Szczawieńskiej oraz Piaskową Górę z Podzamczem. Kładka miałaby być położona nad rondem, które wkrótce zostanie częściowo zamknięte i nad przyszłym placem budowy. A mieszkańcy Podzamcza mogliby na ten cel poświęcić swoją część budżetu obywatelskiego, czyli 620 000 zł.

- Dziś kładka musi spełniać rozliczne wymogi, musi być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Braliśmy pod uwagę budowę kładki łączącej bloki przy ul. Husarskiej z przystankami i resztą Podzamcza ponad Aleją Podwale. I już 2 lata temu ta kładka została nam wyceniona na 3 mln zł, więc to jest jak budowa mostu albo wiaduktu i kwota 620 000 zł na pewno będzie za niska. Nowych elementów nie możemy też już dodawać do zamkniętego projektu obwodnicy, bo na to nie zgodzi się wykonawca - odpowiadał prezydent.

Jak dodał Roman Szełemej, już w przyszłym tygodniu zaczną się wycinki drzew i będzie tych drzew bardzo dużo na terenie całego miasta - mają to zrekompensować nasadzenia zamienne po ukończeniu inwestycji. Poszukiwane jest też miejsce na składowanie setek tysięcy ton ziemi, które zostaną zwiezione z placu budowy. Więcej na temat obwodnicy już za kilka godzin.


O innym rozwiązaniu rozważanym w tym rejonie:
CZY ŁĄCZNIK PRZY TESCO STANIE SIĘ SZOSĄ?

O przygotowaniach do budowy obwodnicy pisaliśmy: 
OBWODNICA WAŁBRZYCHA - NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W DZIEJACH MIASTA JUŻ WKRÓTCE
CO JESZCZE WYBURZĄ NA POTRZEBY OBWODNICY?Magdalena Sakowska
Foto: Elżbieta Węgrzyn