To już ostatnie spokojne dni kierowców i pieszych na Placu Grunwaldzkim i okolicznych ulicach. Od soboty 15 czerwca wchodzi w życie nowa organizacja ruchu. Zmieni się sporo, choć plac pozostanie przejezdny. Szczegóły poniżej.


Wprawdzie nowa organizacja ruchu oficjalnie wchodzi w życie w poniedziałek 17 czerwca, jednak tak jak w przypadku ronda obok Tesco będzie ona wprowadzana w życie od sobotniego poranka. Z czym się odtąd będą musieli liczyć kierowcy aż do końca roku 2019, a może i dłużej?
Polecamy też zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi utrudnień dla pieszych i zmianach w komunikacji miejskiej - Wałbrzych Pl. Grunwaldzki: Utrudnienia dla pieszych i zmiany autobusów

Jak przestrzegają przedstawiciele ZDKiUM i władze miasta, trzeba się liczyć z tym, że ruch na tym obszarze zostanie znacznie spowolniony.Ul. Armii Krajowej - utrudnienia będą się zaczynać tam, gdzie ta ulica przechodzi w ul. Chrobrego. Zamknięty będzie jeden pas czteropasmówki od strony Reja.Ul. Kolejowa
- największe utrudnienie, na całej swojej długości stanie się ulicą jednokierunkową w stronę Placu, pas od strony Sali Konrad/ul. Chrobrego zostanie zamknięty dla kierowców i pieszych. Dwukierunkowość na tej ulicy może być przywrócona dopiero pod koniec 2020. Przed wjazdem na skrzyżowanie z Wysockiego ulica zostanie poszerzona do trzech pasów - prawoskręt, jazda wprost i lewoskręt.

Ul. Mazowiecka - u zbiegu jej i Kolejowej powstanie tymczasowe rondo, żeby jadący z ul. Chrobrego mogli zawracać, a wyjazd przez to rondo będzie możliwy tylko od Starego Zdroju.

Ul. Sikorskiego - ta ulica zostanie zawężona do jednej jezdni dwukierunkowej, zamknięta będzie i jezdnia, i chodnik od strony dawnego dworca PKS. Po tej stronie będzie plac budowy, zamknięty. Ważne - ponieważ Kolejowa będzie jednokierunkowa, kierowcy z ul. Sikorskiego będą mogli wyjechać tylko w lewo, albo w prawo, ale nie prosto.Ul. Wysockiego - od skrzyżowania w stronę Starej Kopalni będzie przejezdna w obu kierunkach, ale zwężona. Natomiast na tej części, która przebiega między skrzyżowaniami zostanie zamknięta od strony przystanku autobusów jadących do Szczawna. Zwężenie ma nastąpić na wysokości dawnych szaletów i wejścia do hali targowej.

Ul. Chrobrego - w rejonie Placu Grunwaldzkiego pozostanie jednokierunkowa, ruch jednak będzie się odbywał tylko jednym pasem ruchu, miejsca parkingowe mają pozostać bez zmian. Tam, gdzie Chrobrego jest czteropasmowa, będzie miała zamknięty lewy pas od DWOMP do skrzyżowania z Mazowiecką.

Ul. Czerwonego Krzyża - będzie dwukierunkowa od szpitala w dół, co będzie się wiązało z likwidacją miejsc postojowych.Ul. Lubelska - będzie miała ograniczone możliwości parkowania, aby mogła stać się by-passem do ul. Browarnej. Miasto ma nadzieję, że spółka Octava szybko wybuduje łącznik od ronda na Wysockiego do ul. Lubelskiej, co powinno ułatwić komunikację.
Ul. Konopnickiej - też będzie przebudowywana w związku z planami rewitalizacyjnymi miasta, nie wcześniej jednak niż w 2021.

Ul. Reja i Starachowicka - będzie nieprzejezdna. Dostęp przewidziany jest tylko dla mieszkańców i pojazdów obsługujących budowę.

Wyjazd z pogotowia - dla ambulansów przewidziano specjalną przecinkę przy wyjeździe, żeby nie musiały tam stać zbyt długo i "miejsca ewakuacyjne" dla aut, które będą musiały ambulansowi ustąpić pierwszeństwa tam, gdzie będzie on musiał jechać pod prąd.

- Będziemy się starać, by te działania nie spowodowały paraliżu miasta - zapewnia prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Ale trudno będzie - zwłaszcza w nadchodzącym tygodniu zakończonym długim weekendem i końcem roku szkolnego, potem powinno być trochę lepiej.

Schemat obecnych zmian:

- zaznaczenie na czerwono - plac budowy
- na zielono - przejezdny pas wraz z strzałką - kierunek ruchu.

Kolejne etapy w 2020 i 2021:
Organizacja ruchu:

OBWODNICA WAŁBRZYCHA RONDO TESCO - DUŻE ZMIANY [MAPY]
TYMCZASOWA ORGANIZACJA RUCHU WE WSZYSTKICH ETAPACH BUDOWY [MAPY
UTRUDNIEŃ]

Węzeł Reja - Plac Grunwaldzki
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: PLAC GRUNWALDZKI - RUSZYŁY WYBURZENIA (FOTO)


Węzeł w okolicy ul. Żeromskiego:
WYBURZANIE KAMIENICY PRZY UL. ŻEROMSKIEGO 6 [FOTO]

OBWODNICA WAŁBRZYCHA: WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO - RUSZYŁY PRACE [ZDJĘCIA]


Węzeł przy rondzie Tesco:

JUŻ WIEMY JAK SIĘ ŻYJE Z UTRUDNIENIAMI [FOTO]
AKTUALIZACJA: WAŁBRZYCH - SZCZAWNO-ZDRÓJ: KOLEJNE UTRUDNIENIA!
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: UWAGA - ZAMYKAJĄ SIĘ PASY I BRAMY (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA RONDO TESCO - DUŻE ZMIANY [MAPY]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ROZPOCZYNA SIĘ PRZEBUDOWA UL. CHOPINA

SZCZAWNIK BĘDZIE PRZESUNIĘTY PO RAZ KOLEJNY [FOTO]
KOLEJNE BUDYNKI ZNIKAJĄ Z MAPY MIASTA [FOTO]
BATALIA O UL. DŁUGĄ. TRWAJĄ WYBURZENIA [ZDJĘCIA]


Szczegóły dotyczące inwestycji:
UMOWA NA BUDOWĘ OBWODNICY PODPISANA [ZDJĘCIA]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA - NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W DZIEJACH MIASTA JUŻ WKRÓTCE
CO JESZCZE WYBURZĄ NA POTRZEBY OBWODNICY?
WYKONAWCA PRZYGOTOWUJE SIĘ DO BUDOWY [FOTO]


Magdalena Sakowska, ELW

Foto: Elżbieta Węgrzyn