Wykonawca Obwodnicy zachodniej Wałbrzycha po przejęciu placu budowy rozpoczął pierwsze prace w okolicy ronda w Szczawnie-Zdroju. Są też pierwsze doniesienia o klarującej się tymczasowej organizacji ruchu, jaka ma obowiązywać od maja. Wygląda na to, że miastu udało się "obronić" ul. Długą. Co to znaczy?

Jakie prace trwają?

Od 4 kwietnia, czyli momentu podpisania umowy w Budimexem S.A. działania wykonawcy polegały początkowo na założeniu bazy ze sprzętem na działce wydzierżawionej od Szczawna-Zdroju i rozpoczęciu przygotowań do prac budowlanych. Po świętach zaczęły się wyburzenia oraz odkrzaczanie w okolicy szczawieńskiego ronda. - Rozpoczęły się prace wyburzeniowe, które dotyczą obiektów, których nie wyburzyliśmy my jako miasto wcześniej. Intensywne rozbiórki trwają na ul. Topolowej i Gałczyńskiego, podobnie zgodnie z pozwoleniem trwają też wycinki drzew i demontaż instalacji. Rozpoczęły się też w tej okolicy pierwsze wykopy mające na celu przesunięcie Szczawnika w kierunku Piaskowej Góry - wylicza Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej. Budynki wyburzane, podobnie jak garaże i inne obiekty o charakterze gospodarczym zostały już dawno wywłaszczone. Mieszkańcy tych budynków uzyskali lokale zastępcze. - Kilkadziesiąt garaży na Piaskowej Górze i pozostałe do wyburzenia budynki na Placu Grunwaldzkim zostaną rozebrane w najbliższym czasie - zapowiada włodarz naszego miasta. 


Batalia o ul. Długą

Trwają też intensywne prace i uzgodnienia dotyczące ostatecznego projektu tymczasowej organizacji ruchu, jaka ma zostać wprowadzona w pierwszej fazie budowy, czyli już od maja. - W ciągu najbliższych dni otrzymamy ostateczną, wynegocjowaną z Budimexem formułę planu zastępczego transportu i ruchu w mieście, czyli planu organizacji ruchu w mieście. Musi on być zaakceptowany przez policję, straż miejską, straż pożarną, nasze służby miejskie i oczywiście Zarząd Dróg - zaznacza Szełemej. Przypominamy, że miasto najbardziej obawiało się wariantu polegającego na zamknięciu ul. Długiej, o czym pisaliśmy (WAŁBRZYCH: UL. DŁUGA WYŁĄCZONA Z RUCHU. OD KIEDY I DO KIEDY?). Gmina stara się takiego scenariusza uniknąć. - Wygląda na to, że uda się uniknąć najgorszej perspektywy, to znaczy zablokowania przejazdu przez ulicę Długą, czego oczekiwał po nas wykonawca czyli firma Budimex, która chce do końca roku przebudować kompletnie rondo Tesco i cały odcinek ul. Łączyńskiego - ten od wiaduktu do ronda - ponieważ jest to najtrudniejszy technicznie na tym etapie odcinek z przesunięciem Szczawnika. Dyrektor Szewczyk i inżynier Piękny wywalczyli prawdopodobnie skutecznie, aby jednak puścić transport publiczny i autobusowy ciągle ulicą Długą. Inaczej mielibyśmy potrzebę kompletnej zmiany systemu ruchu i organizacji linii autobusowych na wiele miesięcy - zaznaczył prezydent Wałbrzycha.  
Co ciekawe, obecnie mowa jest jedynie o transporcie publicznym, zatem kierowcy jeszcze nie mogą być pewni, że im te negocjacje również ułatwią życie. Szczegóły tymczasowej organizacji ruchu poznamy najpóźniej w długi majowy weekend. 

Elżbieta Węgrzyn
fot. Magdalena Sakowska