Od 25 maja zacznie obowiązywać pierwszy etap tymczasowej organizacji ruchu w obrębie ronda Tesco i jego okolicy. Zmiany obejmą kwestie przejezdności oraz przewężeń na granicy Wałbrzycha i Szczawna, zmiany w komunikacji miejskiej i ciągach dla pieszych. By odciążyć tę część miasta ruch zostanie przekierowany. Etap I ma obowiązywać do końca 2019 roku.

Pożegnanie z dawnym rondem


Organizacja ruchu z tymi obostrzeniami będzie wprowadzona od weekendu 25-26 maja, a prace budowlane zaczną się 27 maja. Wtedy też wejdzie ona w życie.
- Przyjęte rozwiązanie zachowuje wszystkie kierunki, w których można się dziś poruszać. Utrudnienie polega na tym, że z jezdni czteropasmowej, po dwa pasy w każdym kierunku, wycinane są dwa pasy, a utrzymywane są dwa - po jednym w każdym kierunku. Prawa jezdnia Szczawieńskiej w kierunku Kamiennej Góry zostaje objęta robotami drogowymi - wyjaśnia Krzysztof Szewczyk, dyrektor Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu. 

Na ul. Długiej, również przewężonej do dwóch pasów ruchu ruch ma być przeniesiony w pierwszym etapie na lewą stronę.Nowe rondo, które powstanie bliżej Piaskowej Góry, będzie bardzo duże i dość specyficzne - będzie bowiem, jak mówi Andrzej Piękny z ZDKiUM, posiadało sygnalizację świetlną i prostokątny kształt. Będzie to zatem coś pośredniego między rondem a skrzyżowaniem. Ma być do tego szeroki i przestronny wjazd. Nie będzie zjeżdżania z zewnętrznego pasa.Zamknięte drogi i objazdy

Już od poniedziałku 27 maja, a właściwie od poprzedzającego go weekendu przepustowość dróg prowadzących do ronda przy Tesco zostanie mocno ograniczona - konsekwentnie z czterech do dwóch pasów. Na ul. Długiej będzie niedrożny pas od strony siedziby Orange (do skrzyżowania z Makuszyńskiego) i zamieni się w drogę techniczną, na ul. Wieniawskiego zostanie wyłączony pas od strony Szczawnika (do wiaduktu), gdzie zaczną toczyć się prace, a na ul. Szczawieńskiej pas od strony Decathlonu do wysokości tego sklepu, gdzie jest baza Budimexu.

Ul. Łączyńskiego będzie miała oba pasy drożne, ale tylko do skrzyżowania z ul. Chopina - żeby kierowcy, którzy utkną tam w pułapce, mieli jak zawrócić. Wjazdu bowiem do Szczawna-Zdroju tą drogą, z racji rozpoczynającego się na niej remontu już nie będzie, za wyjątkiem komunikacji miejskiej, mieszkańców ulicy, użytkowników i dostawców firm oraz osób mających specjalne zezwolenie od burmistrza. Dla nich będzie pozostawiony drożny jeden pas. Wszyscy pozostali muszą jeździć do Szczawna ul. Szczawieńską.


schemat organizacji ruchu ul. Szczawieńskiej


Ważne - nie wjedziemy już od strony Szczawna na ul. Wyszyńskiego, która zostanie całkiem zamknięta, bo będą się tam toczyć prace związane z wykonaniem podpór przed budową długiej na 90 metrów estakady nad tą ulicą. Mieszkańcy ul. Wyszyńskiego będą się dostawać do domów od strony Piaskowej Góry. Zamknięta zostanie także ul. Gałczyńskiego na długości 500 metrów. I przejazd przy samym rondzie z ul. Łączyńskiego na Długą.

Ten układ komunikacyjny będzie obowiązywał do końca roku.Komunikacja miejska

Z uwagi na przewężenia w tym węźle komunikacyjnym komunikacja miejska będzie z pewnością jeździć wolniej niż dotychczas, spodziewane są modyfikacje rozkładów jazdy autobusów, jednak przez przebudowę ronda Tesco zmieni trasę tylko jedna linia komunikacji, a mianowicie linia nr 18. - Z uwagi na utrudnienia w ruchu ul. Łączyńskiego i Gałczyńskiego w kierunku Szczawna-Zdroju wprowadzamy zmianę organizacji ruchu jeśli chodzi o komunikację miejską, która w drodze ze Szczawna w kierunku Podzamcza i dalej strefy będzie przejeżdżała ulicą nie Łączyńskiego, ale ul. Szczawieńską (czyli obwodnicą). Nad rondem na ul. Szczawieńskiej na wysokości T-Parku zlokalizowany będzie przystanek autobusowy dla wysiadających i wsiadających, jadących w kierunku Podzamcza i strefy ekonomicznej - wyjaśnia dyrektor ZDKiUM.

schemat ul. ŁączyńskiegoCo z przystankami przy ul. Długiej i Łączyńskiego? - Przystanki autobusowe przy ul. Długiej, tak na wysokości ul. Makuszyńskiego, jak i przy telekomunikacji, nie ulegają zmianie w tym etapie prac. Przystanek na ul. Łączyńskiego w kierunku Szczawna-Zdroju pozostanie bez zmian, będzie tylko w układzie ruchomym przesuwany - wylicza Andrzej Piękny, główny specjalista do spraw inwestycji i remontów ZDKiUM.   Utrudnienia dla pieszych

W zmienionej organizacji ruchu zaznaczone są też możliwe ruchy pieszych, trasy dla nich są ograniczane. - W obrębie ronda likwidujemy w tym etapie prac jedno przejście dla pieszych - w kierunku Szczawna-Zdroju - wyjaśnia Piękny. Sugerowana trasa piesza pomiędzy Podzamczem a Szczawnem to trasa spacerowa poza ciągiem komunikacyjnym. Drożny ma być łącznik z Podzamcza do marketów.    Zmiany w innych częściach miasta

W związku z utrudnieniami w tej części miasta, na innych skrzyżowaniach - w innych dzielnicach pojawią się tablice z sugerowaną trasą przejazdu z ominięciem tych utrudnień, oraz utrudnień w ramach centrum i Placu Grunwaldzkiego. 
- Takie tablice pojawią się na skrzyżowaniu Wrocławskiej, de Gaulle'a i Uczniowskiej pojawią się duże tablice informacyjne mówiące o utrudnieniach i organizacji, wskaże ona i inne tablice sugerowane trasy objazdów by pominąć obszar budowy. Wskazywane preferowane objazdy będą prowadzić przez ul. Uczniowską, Strzegomską, Świdnicką, do Niepodległości i Sikorskiego w relacjach do Kamiennej Góry, Golińska, Jeleniej Góry, czy Kłodzka -
wyjaśnia główny specjalista ZDKiUM. Wszystko po to by ominąć centrum miasta. Tablice pojawią się też na wjeździe do miasta od strony Wrocławia i one zostaną tam do końca budowy. 

Jak wyjaśnia Krzysztof Fila, kierownik Biura Transportu i Ruchu Drogowego Urzędu Miejskiego: - Konsekwencją tego będzie zmiana na czas budowy na skrzyżowaniu ul. Noworudzkiej, Strzegomskiej i Świdnickiej polegająca na zmianie preferencji, podobnie będzie na skrzyżowaniu w dzielnicy Podgórze - ul. Świdnickiej z ul. Niepodległości - drogą krajową. W poszukiwaniu alternatywnych dojazdów do centrum zmieni się uprzywilejowanie drogi krajowej nr 35 na skrzyżowaniu ul. Niepodległości z Sikorskiego. Obecnie to droga krajowa jest uprzywilejowana, po zmianie preferowana będzie ul. Świdnicka i Sikorskiego.             

Schemat ul. PodwalePo wprowadzeniu tymczasowej organizacji ruchu bardziej obciążona będzie ul. de Gaulle'a, Uczniowska, Strzegomska, Gagarina, Lelewela... Wszystko po to by odciążyć centrum.   

Drogowcy apelują  by kierowcy nie jeździli na pamięć, by czytali znaki drogowe i tablice informujące o utrudnieniach, ponieważ, tak jak już pisaliśmy -TYMCZASOWA ORGANIZACJA RUCHU WE WSZYSTKICH ETAPACH BUDOWY [MAPY UTRUDNIEŃ]
- to pierwszy z czterech planowanych etapów prac, a w każdym z nich będzie się zmieniał ruch. 

Opublikowane 21 maja

Organizacja ruchu:
TYMCZASOWA ORGANIZACJA RUCHU WE WSZYSTKICH ETAPACH BUDOWY [MAPY
UTRUDNIEŃ]


Węzeł przy rondzie Tesco:
SZCZAWNIK BĘDZIE PRZESUNIĘTY PO RAZ KOLEJNY [FOTO]
KOLEJNE BUDYNKI ZNIKAJĄ Z MAPY MIASTA [FOTO]
BATALIA O UL. DŁUGĄ. TRWAJĄ WYBURZENIA [ZDJĘCIA]

Węzeł w okolicy ul. Żeromskiego:
WYBURZANIE KAMIENICY PRZY UL. ŻEROMSKIEGO [FOTO]

OBWODNICA WAŁBRZYCHA: WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO - RUSZYŁY PRACE [ZDJĘCIA]Szczegóły dotyczące inwestycji:
UMOWA NA BUDOWĘ OBWODNICY PODPISANA [ZDJĘCIA]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA - NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W DZIEJACH MIASTA JUŻ WKRÓTCE
CO JESZCZE WYBURZĄ NA POTRZEBY OBWODNICY?
WYKONAWCA PRZYGOTOWUJE SIĘ DO BUDOWY [FOTO]Magdalena Sakowska, Elżbieta Węgrzyn
fot. Magdalena Sakowska