Od kilku dni występują już wszystkie utrudnienia związane ze zmianą organizacji ruchu na rondzie między Podzamczem a Piaskową Górą i z remontem ul. Chopina w Szczawnie-Zdroju. Jak wygląda plac budowy, gdzie nie da się już wjechać i wejść, a przede wszystkim, jak to wpływa na życie użytkowników dróg i gdzie występują największe utrudnienia? Prosimy wałbrzyskich kierowców o informacje i propozycje, jak unikać korków i usprawnić ruch.

Pieszo, czy samochodem...

Prace w rejonie Tesco postępują, zostały już wycięte drzewa na starym rondzie i widać przygotowania do jego przesunięcia: z zamkniętych pasów znika asfalt, oczyszczony został teren przyszłej obwodnicy, przy wiadukcie pojawiły się rury, którymi popłynie Szczawnik, ruszyła prowadzona przez gminę Szczawno-Zdrój budowa na ul. Chopina, a piesi w okolicy ronda muszą pamiętać, że jedyne drożne przejścia są na Łączyńskiego i Szczawieńskiej i że nie da się przejść ul. Gałczyńskiego od strony Szczawna-Zdroju. Na razie nie ma problemów w poruszaniu się na piechotę czy rowerem ul. Chopina.Ograniczenie ruchu na rondzie wywołało "efekt motyla" w całym mieście. O ile poza godzinami szczytu nie ma korków nawet w okolicy ronda, to w tych godzinach tworzą się, i to spore, nie tylko tu - korek na ul. Wrocławskiej przed światłami obok Netto zaczyna się czasem już na wysokości ul. Lelewela, tworzą się też duże korki na Uczniowskiej przy wjeździe na skrzyżowanie z Wrocławską. Jakie miejsca jeszcze lepiej omijać?Oto głosy kierowców pozbierane w sieci:
Dobrym rozwiązaniem byłoby udostępnienie drogi tymczasowej między myjnią na Podwalu a skrzyżowaniem z dawnym Makro.

Proponuję zrobić nawet tymczasowy przesmyk między Podzamczem a obwodnicą, powinno to znacznie rozładować korki.


Od strony Podzamcza wystarczy korzystać z dwóch pasów i jechać "na zamek", a korek zmniejszy się o połowę... Ale po co...

Myślę, że mogli najpierw naprawić ul. Ogrodową, to by było o wiele lepiej.

Robi wrażenie i cieszy. Miasto powinno dopłacić premię za każdy dzień wcześniejszego ukończenia robót, zwłaszcza tak newralgicznego miejsca jak od ul. Wieniawskiego w kierunku do Szczawna (jak się opłaci, to przecież można pracować i w nocy).

Tylko te korki... i te światła koło Netto. I ten tragicznie głupi "inteligentny" system sygnalizacji świetlnej... To jest dramat.

Odkryłam dzisiaj, że więcej czasu zajął mi dojazd z pracy do domu samochodem niż zająłby mi spacerem. W korku stałam łącznie ponad godzinę, a spacerem dotarcie z domu do pracy zajmuje mi 52 minuty.Okazuje się, że wielka budowa, choć ruszyła na razie na jednym krańcu miasta, utrudnia życie kierowcom także na krańcu przeciwnym. Tak pisze do nas Czytelnik:

31.05.2019 nastąpiła zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Świdnickiej. Czym jest to spowodowane? Niestety jadąc od ulicy Niepodległości do skrzyżowania z ulicą Świdnicka w stronę ulicy Sikorskiego tworzą się niebagatelne korki. Wcześniej tego typu cyrków nie było. Ruch jest tak zblokowany, że pożal się Boże. [...] Proszę, aby reporter pojawił się na ulicach Świdnickiej i Niepodległości w godzinach szczytu. Tak po godzinie 14.00, niech się sam przekona, co się tam dzieje. Bo zamiast ułatwić nam sprawne poruszanie się po Wałbrzychu to to już jest mega utrudnienie. Nie rozumiem, co mają te ulice z odciążeniem centrum, gdzie jest budowana obwodnica, gdzie jest centrum, a gdzie jest ulica Niepodległości?

Niestety, musimy uzbroić się w cierpliwość. Obecna organizacja ruchu ma pozostać z nami do końca roku, wcześniej, bo do końca listopada, ma być gotowa szczawieńska ul. Chopina.

Będą kolejne utrudnienia

W najbliższych dniach, prawdopodobnie od przyszłego tygodnia, czekają nas kolejne utrudnienia - związane z budową obwodnicy na Placu Grunwaldzkim - TYMCZASOWA ORGANIZACJA RUCHU WE WSZYSTKICH ETAPACH BUDOWY [MAPY UTRUDNIEŃ]. Wkrótce poznamy szczegóły. Pewne jest to, że kolejne utrudnienia wpłyną na płynność ruchu w całym mieście i możemy się też spodziewać zmian w rozkładach jazdy autobusów oraz zmianie układu przystanków autobusowych w obrębie samego placu. 
Najnowsze:
AKTUALIZACJA: WAŁBRZYCH - SZCZAWNO-ZDRÓJ: KOLEJNE UTRUDNIENIA!
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: UWAGA - ZAMYKAJĄ SIĘ PASY I BRAMY (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA RONDO TESCO - DUŻE ZMIANY [MAPY]
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ROZPOCZYNA SIĘ PRZEBUDOWA UL. CHOPINA
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: PLAC GRUNWALDZKI - RUSZYŁY WYBURZENIA (FOTO)

Organizacja ruchu:
OBWODNICA WAŁBRZYCHA RONDO TESCO - DUŻE ZMIANY [MAPY]
TYMCZASOWA ORGANIZACJA RUCHU WE WSZYSTKICH ETAPACH BUDOWY [MAPY
UTRUDNIEŃ]

Węzeł przy rondzie Tesco:
SZCZAWNIK BĘDZIE PRZESUNIĘTY PO RAZ KOLEJNY [FOTO]
KOLEJNE BUDYNKI ZNIKAJĄ Z MAPY MIASTA [FOTO]
BATALIA O UL. DŁUGĄ. TRWAJĄ WYBURZENIA [ZDJĘCIA]

Węzeł w okolicy ul. Żeromskiego:
WYBURZANIE KAMIENICY PRZY UL. ŻEROMSKIEGO 6 [FOTO]

OBWODNICA WAŁBRZYCHA: WĘZEŁ ŻEROMSKIEGO - RUSZYŁY PRACE [ZDJĘCIA]

Szczegóły dotyczące inwestycji:
UMOWA NA BUDOWĘ OBWODNICY PODPISANA [ZDJĘCIA]
OBWODNICA WAŁBRZYCHA - NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W DZIEJACH MIASTA JUŻ WKRÓTCE
CO JESZCZE WYBURZĄ NA POTRZEBY OBWODNICY?
WYKONAWCA PRZYGOTOWUJE SIĘ DO BUDOWY [FOTO]


Tekst i foto: Magdalena Sakowska