W uroczystości odsłonięcia pomnika Ayrtona Senny wezmą udział liczni goście, przedstawiciele władz lokalnych, ambasador i konsul Brazylii, a także mistrzowie motorsportu, m.in. Sobiesław Zasada, Krzysztof Hołowczyc, Maciej Wisławski.


W Wałbrzychu stanie pomnik upamiętniający Ayrtona Sennę, brazylijskiego kierowcę wyścigowego, trzykrotnego mistrza świata Formuły 1. Powstanie monumentu, jako hołdu dla wielkiego sportowca i filantropa, to kolejna inicjatywa Jerzego Mazura. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na sobotę, 18 września 2021. W uroczystości udział wezmą liczni goście, przedstawiciele władz lokalnych, ambasador i konsul Brazylii, a także mistrzowie motorsportu m.in. Sobiesław Zasada, Krzysztof Hołowczyc, Maciej Wisławski.

Wałbrzyszanin Jerzy Mazur, wielokrotny mistrz Polski i Europy w wielu dyscyplinach motorsportu, a także pierwszy w historii Polak na mecie Rajdu Dakar, po raz kolejny oddaje hołd zmarłemu tragicznie brazylijskiemu kierowcy wyścigowemu, trzykrotnemu mistrzowi świata Formuły 1 - Ayrtonowi Sennie. Dokładnie 6 lat temu, w Wałbrzychu otwarto ulicę upamiętniającą wielkiego sportowca.- Wydarzenie, związane z utworzeniem i odsłonięciem pomnika Senny przygotowuję od 3 lat, wkładam w nie całe swoje serce, emocje i energię. Pomnik jest hołdem dla najlepszego kierowcy wszech czasów, a przede wszystkim człowieka, który pomagał najbardziej potrzebującym, w szczególności dzieciom. Można zdobywać sławę, kolejne tytuły, ale dostrzegać innych, to rzecz niezwykła - mówi Jerzy Mazur, przedsiębiorca i kustosz Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, które powstało ponad 22 lata temu. - W swoim życiu zawodowym i sportowym poznałem wielu ludzi, których upamiętniam w Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych. Ale kiedy opowiadam o Ayrtonie, mówię głównie o tym, jakim był człowiekiem, co dawał potrzebującym, w większości anonimowo. Podkreślam działania Instytutu Ayrtona Senny na rzecz edukacji wielu milionów dzieci. Zawsze kończę ze wzruszeniem: żeby świat istniał, takich ludzi musi być więcej. Co będę zawsze podkreślał do moich ostatnich dni - dodaje.


Pomnik Ayrtona Senny staje przy ulicy jego imienia. To boczna Noworudzkiej, na wysokości nr 4 (Salon Nissana Jerzego Mazura). To właśnie przy tej ulicy stoi Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, w którym znajduje się mnóstwo eksponatów i osobistych pamiątek związanych z zawodnikami motorsportu. Swoje sportowe stroje, kaski, a nawet pojazdy przekazali tu wybitni mistrzowie, m.in. Krzysztof Hołowczyc, Adam Małysz, Robert Kubica, Maciej Wisławski, Xavier Panseri, Maciej Szczepaniak a nawet Nasser Al-Attiyah. Stoi tu również historyczny Star 266, którym Rajd Dakar w 1988 roku pokonywał Jerzy Mazur.Ulica Senny, wcześniej wytyczona prywatnie w kompleksie obiektów należących do Jerzego Mazura, od 2015 roku jest oficjalną ulicą Wałbrzycha. Stosowną uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miasta, a inicjatywę wspierał prezydent dr Roman Szełemej. Teraz przy ulicy stanie pomnik Ayrtona Senny, w którego powstanie włączyło się wiele osób i instytucji.


Sobotnie uroczystości, związane z odsłonięciem monumentu, rozpoczną się już po godzinie 12:00. W programie przewidziano wiele atrakcji i niespodzianek. 
Wstęp na zaproszenia. Wszelkie informacje o uroczystości, a także o dostępnych zaproszeniach tel. 74 88 78 101, muzeum@jmmazur.com.


O tej inicjatywie pisaliśmy:
RUSINOWA: AYRTON SENNA JUŻ UPAMIĘTNIONY W MUZEUM (FOTO)
WAŁBRZYCH: TEN POMNIK MOŻE BYĆ ATRAKCJĄ MIASTA (FOTO)


O Jerzym Mazurze i jego muzeach:
WAŁBRZYCH SPORT MOTOROWY: STAREM PO PIASKACH PUSTYNI

WAŁBRZYCH: WYŚCIGI MOTOCYKLI I DAWNE SUKCESY Z FIATEM 126 (FOTO)
WAŁBRZYCH: POZNAJCIE SZYB TERESA, ODRESTAUROWANY I Z WIDOKIEM (FOTO)
WOŚP WAŁBRZYCH: DOKĄD TRAFIŁY FELGI Z PODPISEM HOŁOWCZYCA? (FOTO)
WAŁBRZYCH: W MUZEUM HOŁOWCZYC, KUBICA, BUBLEWICZ I INNI (FOTO)
AMBASADORZY WAŁBRZYCHA 2018 - MAMY NOWYCH! (FOTO)
STARA KOPALNIA: ŚWIAT AUT RAJDOWYCH I WYŚCIGOWYCH (FOTO)
Opr. MS
Foto użyczone: Jerzy Mazur