W sobotę, 1 maja 1994 roku w tragicznym wypadku na torze Imola zginął Ayrton Senna, Mistrz Świata Formuły I. I w kolejną rocznicę tego wydarzenia, 1 maja 2021 roku w Wałbrzychu został w obecności władz miasta odsłonięty obelisk upamiętniający tego wybitnego kierowcę wyścigowego z Brazylii przy jego ulicy. Skąd taka inicjatywa?


Jest obelisk, będzie pomnik

A był to tylko wstęp do dużej uroczystości.
Główna ceremonia odsłonięcia pomnika, który uzupełni obelisk, a o którym pisaliśmy: WAŁBRZYCH: TEN POMNIK MOŻE BYĆ ATRAKCJĄ MIASTA (FOTO) odbędzie się latem 2021 roku, szczegółowy plan ceremonii został opracowany jako wydarzenie nie tylko sportowe na światową skalę, a z uwagi na pandemię jej dokładny termin zostanie podany później.- Pomnik będzie najbardziej wyjątkowy wśród wszystkich podobnych budowli na świecie i będzie nieść dodatkowe przesłanie. Ma dać do myślenia i motywować do pracy na rzecz najbliższego otoczenia.
Odsłonięcie pomnika to także okazja do wsparcia bieżącej działalności Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu - mówi pomysłodawca uhonorowania mistrza
oraz założyciel i kustosz muzeum Jerzy Mazur.


Wart pamiętania

Jak znany polski kierowca rajdowy, który jako pierwszy Polak pokonał trasę najtrudniejszego wyścigu świata – X Rajdu Paryż - Dakar, na których startowali zachodni kierowcy, motywuje swoją decyzję?

- "Wybitny kierowca, a przy tym wyjątkowy człowiek, który pomagał innym” - tak w kilku słowach można opisać Ayrtona Sennę. Poznałem go w 1986 roku podczas zawodów Formuły Easter na torze Hungaroring. Ayrton Senna był zawodnikiem, którego trudno zapomnieć. Podczas swojego życia przekazał ok. 400 mln dolarów na różne cele społeczne, w większości anonimowo!
Senna zainicjował m.in. fundację zajmującą się edukacją dzieci z biednych brazylijskich rodzin i Ameryki Południowej. Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu, gdzie będzie znajdował się pomnik, również ma zadanie edukować odwiedzających. 
Teren muzeum to dawna kopalnia,
nasze dziedzictwo, które powinno trwać. Obok pomnika znajdą się pamiątkowe podziękowania dla darczyńców, którym już teraz serdecznie dziękuję za wsparcie przedsięwzięcia - inicjatywy dla obecnych i przyszłych pokoleń -
informuje Jerzy Mazur pod zbiórką publiczną na rzecz muzeum i pomnika. Uzbierano już 10 500 z zakładanej sumy 40 000 zł. Link: zbieram.pl/pomnik-senny-w-walbrzychu.Motorowy zakątek przy Noworudzkiej

Jerzy Mazur to urodzony w Wałbrzychu kierowca rajdowy i wyścigowy, wielokrotny reprezentant Polski i Mistrz Sportu. Już na początku kariery mógł się poszczycić zwycięstwami w Wyścigowych Mistrzostwach Polski w najliczniejszej klasie markowej Fiat 126p., w której startowało 130 zawodników z czego tylko 36 najszybszych w wyścigu finałowym. Kolejnym jego dużym osiągnięciem było zajęcie 3. miejsca w wyścigu formuły Easter na torze Hungaroring w 1986 r.
Dwa lata później jako pierwszy Polak pokonał trasę najtrudniejszego wyścigu świata – X Rajdu Paryż - Dakar, legendarnej, najdłuższej edycji w historii, w której zginęło najwięcej osób. Polską ciężarówką marki Star, słabszą o 1000 koni od najszybszej, uzyskał 15. miejsce w wyścigu. Od 2016 roku jest Zasłużonym Dla Miasta Wałbrzycha, od 2018 Ambasadorem Wałbrzycha.Należące do Mazura Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, jedyne takie na świecie, od 7 maja 1999 roku znajduje się w dzielnicy Rusinowa, w pobliżu ul. Noworudzkiej, na terenie dawnego szybu „Teresa”. Otwarcie muzeum, dokonane przez Krzysztofa Hołowczyca w trakcie 27. Rajdu "Elmot", na które zjechały wyścigowe i rajdowe sławy z całego świata, upamiętniają dawne drzwi do kopalni z pamiątkowymi tablicami.Wcześniej tragicznie zmarły Mistrz Świata został upamiętniony poprzez nazwanie niewielkiej wałbrzyskiej ulicy jego mianem. Ulicę tę znajdziecie przy Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych. Teraz Senna ma jeszcze w Wałbrzychu swój obelisk.O muzeum motoryzacji i Szybie Teresa pisaliśmy:
WAŁBRZYCH: POZNAJCIE SZYB TERESA, ODRESTAUROWANY I Z WIDOKIEM (FOTO)
WOŚP WAŁBRZYCH: DOKĄD TRAFIŁY FELGI Z PODPISEM HOŁOWCZYCA? (FOTO)
WAŁBRZYCH: W MUZEUM HOŁOWCZYC, KUBICA, BUBLEWICZ I INNI (FOTO)
AMBASADORZY WAŁBRZYCHA 2018 - MAMY NOWYCH! (FOTO)
STARA KOPALNIA: ŚWIAT AUT RAJDOWYCH I WYŚCIGOWYCH (FOTO)
Opr. MS
Foto: JK