Już za kilka dni w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego zdających na prawo jazdy czeka spora zmiana. Jaka?


Całkiem nowe

We wtorek 29 grudnia na terenie salonu Toyota Wałbrzych Nowakowski zostały przekazane nowe Toyoty Yaris dla wałbrzyskiego oddziału WORD. Dwanaście nowych japońskich samochodów będzie służyło podczas egzaminów na prawo jazdy. Pod ich maskami znalazły się silniki o pojemności 1,5l wyprodukowane nieopodal w fabryce Toyota Motor Manufacturing, również przy Uczniowskiej.31 sierpnia została podpisana umowa z Toyota Wałbrzych Nowakowski Sp. z o.o. z siedzibą w Wałbrzychu na dostawę pojazdów egzaminacyjnych na kat. B i dlatego od stycznia 2021 roku autem egzaminacyjnym w tej kategorii będzie Toyota Yaris (model 2020) w wersji Comfort 1,5 VVT-i (M/T 6 biegowa). To fabrycznie nowe auta osobowe z prawem opcji wykupu dla Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu. Wartość zamówienia netto to 674 341,46 zł.Jako pierwsi

- Udało nam się zrealizować umowę na bardzo nowoczesne auta. Jesteśmy pierwszym ośrodkiem ruchu drogowego, który taką umowę podpisał i dysponuje modelem najnowszego pojazdu w tej klasie, wyposażonego perfekcyjnie, ten model otwiera nową historię. To kolejny model Toyoty Yaris w naszym ośrodku, pozwoli on nam na weryfikowanie umiejętności młodych kierowców na najlepszym sprzęcie. Chodzi nam o to, żeby osoby przychodzące na egzamin nie obawiały się szybkiego rozwoju na rynku motoryzacyjnym, a ten samochód niweluje te różnice. Nowinką jest na przykład to, że jest już wyposażony w kamery cofania i lusterka same się opuszczają w trakcie cofania, będzie więc wygodniej i bezpieczniej, ale żaden system nie zastąpi zdrowego rozsądku. Cieszę się, że udało się dojść do takiego finału i oby to był kolejny krok w rozwoju dobrej współpracy na naszym lokalnym podwórku -
mówił Mariusz Szmiel, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu.- To promocja nie tylko naszego salonu, ale i Wałbrzycha, bo silniki do naszych modeli dostarczyła wałbrzyska fabryka. Cieszę się, że kursanci będą mieli możliwość poznawania najnowszych technologii już na pierwszych jazdach. Ja swój egzamin również zdałam tutaj w Wałbrzychu i dobrze go wspominam – mówiła prezes firmy Toyota Nowakowski – Iwona Nowakowska-Sołtys. Dealer Toyota Nowakowski to najstarszy dealer Toyoty na Dolnym Śląsku. W branży motoryzacyjnej jest już 30 lat. W tym roku salon może się pochwalić mianem Dealera Roku, który przyznawany jest trzem najlepszym dealerom Toyoty w Polsce.
Co Toyota potrafi?

Toyota Yaris jako nowy tegoroczny model sprzedaje się na świecie szybko, nowych właścicieli znalazło już 4 miliony aut. Ten duży popyt wpływa na rozwój i rozbudowę wałbrzyskiej fabryki Toyota Motor Manufacturing Poland, która uruchamia nowe linie produkcyjne i planuje budowę kolejnej hali.

- Gdzie indziej, jak nie w Wałbrzychu, należałoby wprowadzać nową
Toyotę do nauki jazdy. Yaris to jeden z najpopularniejszych modeli w Polsce właśnie dlatego, że na wielu zdają egzaminy kursanci. To auto wyposażone w najnowsze technologie, które teraz wprowadza przemysł motoryzacyjny - mówi dyrektor sprzedaży flotowej Toyota Motor Poland Adam Najda.Nowy model to 5-drzwiowy hatchback w wersji 1.5 Dynamic Force 125 KM 6 M/T. Najnowszy model Toyoty Yaris ma na przykład bardziej dopracowany pakiet bezpieczeństwa, kamera cofania oprócz samochodów wyłapuje także pieszych i rowerzystów, jest system zapobiegania zderzeniom, jadące auto pilnuje linii i jeśli zaśniemy za kierownicą, obudzi nas, a kierownica automatycznie przywróci prawidłowy tor jazdy. Zmieni też automatycznie światła długie na mijania, jeśli wykryje, że z przeciwka jedzie inny pojazd. Oczywiście samochód przeznaczony do nauki jazdy jest wyposażony zgodnie z rozporządzeniem i dlatego pewne udogodnienia w nim nie są aktywne.

Już 4 stycznia o 8.00 rano pierwsi kursanci zasiądą za kierownicą nowych aut. Do końca bieżącego roku WORD wałbrzyski wraz z oddziałami w Świdnicy i Kłodzku korzysta z obecnego modelu i wersji Toyoty Yaris. Egzaminy przeprowadzane na 12 wynajętych używanych autach potrwają tylko do 31 grudnia. Zastąpią je po 1 stycznia nowe auta i będą służyły minimum przez najbliższe cztery lata, czyli do 31.12.2024 roku.


Czytaj też:
WAŁBRZYCH: JAK KORONAWIRUS WPŁYWA NA EGZAMINY NA PRAWO JAZDY?
Wałbrzych: ważna informacja dla zdających na prawo jazdy

PRAWO JAZDY WAŁBRZYCH: WRACAJĄ EGZAMINY KATEGORII B I T
WAŁBRZYCH I REGION: CO Z KURSAMI NA PRAWO JAZDY?