Do Wałbrzycha przyjeżdżają czasem nietypowe pojazdy - jeden z nich odwiedził nas w niedzielę 21 lutego. Ktoś go widział? I kto wciąż pamięta przegubowe ikarusy?


Zabytkowy autobus marki Ikarus który spotkaliśmy, tym razem nie był to niepowtarzalny senior z MPK Wałbrzych (jego zdjęcia i historia - Wałbrzych testował elektryczny autobus Ursusa [FOTO] Wałbrzych: To jedyny taki Ikarus na świecie), bo poza inną barwą miał też wrocławski numer rejestracyjny.

Przyjechała nim na Szczawienko grupa osób i w okolicach Palmiarni robiła zdjęcia z drona. A ci, którzy pamiętali takie pojazdy dawno temu na pętli dwunastki, mogli powspominać i porównać go ze stojącą obok dzisiejszą dwunastką marki Solaris.Ikarus 280 to węgierski autobus przegubowy z fabryki Ikarusa w Budapeszcie, produkowany w latach 1978-2002. W 1974 roku do WPK Katowice sprowadzone zostało pierwsze 15 egzemplarzy wersji Ikarus 280.02, która przeznaczona była na rynek NRD. W latach 1978-1979 do Warszawy dostarczono 400 sztuk tych wozów i około 300 sztuk do Katowic. Potem pojawiały się kolejne wersje. Na początku lat 90-tych montowano je w trzech zakładach w Polsce - w Mikołowie-Jamnie, Warszawie i Częstochowie. A także przez pewien czas w Wałbrzychu.W 1982 do miast zachodniej Polski trafiła duża partia ikarusów 280.02 przeznaczonej oryginalnie do Niemieckiej Republiki Demokratycznej, wyposażone one były w sześciobiegowe skrzynie biegów, w otwartą kabinę oraz charakteryzowały się brakiem miejsca na wózek na wprost drugich drzwi a w zamian za to to miejsce było umieszczone przy drzwiach czwartych. Jednak największym mankamentem tej wersji były prawie wszystkie nieotwierane okna. W latach dziewięćdziesiątych do Polski trafiły używane ikarusy, a z nimi wersje takie jak 280.10 (PKS Gliwice; pierwotnie sprzedawana w Czechosłowacji) i 280.03 (PKS Toruń, PKS Pszczyna, PKS Wałbrzych, MZK Zielona Góra i inne; pierwotnie sprzedawana w NRD przewoźnikom regionalnym) (Wikipedia). W MPK Wałbrzych przegubowe ikarusy mogące przewieźć 100 pasażerów, a tak naprawdę znacznie więcej, rozpoczęły swoją służbę w połowie lat 80-tych, zastępując z czasem "ogórki" czyli Jelcze-berliety i nowsze od tamtych Jelcze PR-110 - a wycofano je w większości w roku 2004, po pierwszym przetargu na obsługę naszych linii autobusowych.

Kiedy w marcu 2009 przyjechali do nas swoim ikarusem członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej na symboliczny "ostatni objazd" autobusu tej marki, ich era w naszym transporcie miejskim już przeminęła.


W tej chwili w Polsce jest jeszcze blisko 50 przegubowych ikarusów, część już tylko stoi, pozostałe poszły na złom.

Przypominamy też nasz czerwony ikarus...

fot. Elżbieta Węgrzyn


Jednak jest ikarus, który wciąż jeździ ulicami naszego miasta:
WAŁBRZYCH: TO JEDYNY TAKI IKARUS NA ŚWIECIE (FOTO)
ULICA ANDERSA BĘBNIŁA, JADŁA TORT I PODRÓŻOWAŁA W PRZESZŁOŚĆ (FOTO)

O innych autobusach dawnych i nowych:
KLATKA: JAK STARY AUTOBUS STĄD ZAGRAŁ W FILMIE O MMA (FOTO)
WAŁBRZYCH TESTOWAŁ ELEKTRYCZNY AUTOBUS URSUSA (FOTO)
WAŁBRZYCH: AUTOBUSY ELEKTRYCZNE: KIEDY I GDZIE NAJSZYBCIEJ?
AUTOBUS ELEKTRYCZNY SPRAWDZANY NA NASZYCH DROGACH [FOTO]
WAŁBRZYCH: AUTOBUSY NA WODÓR DLA MIASTA - JEST DECYZJA!
WAŁBRZYCH: AUTOBUSY WODOROWE I STACJA ŁADOWANIA U NAS?

Wałbrzych: Nowy autobus Solaris Urbino 12 CNG ruszył w trasę [ZDJĘCIA]
JAKIM AUTOBUSEM BĘDZIEMY JEŹDZIĆ WKRÓTCE?


Opr. i foto: Magdalena Sakowska
fot. archiwalne Elżbieta Węgrzyn