Nie macie pomysłu, gdzie spotkać się z przyjaciółmi? Podpowiadamy, że wałbrzyska Palmiarnia w lipcu otworzy dla turystów kolejne przestrzenie. Nowej odsłony, po kompleksowym remoncie doczeka się m.in. popularna kawiarnia powiększona o duży ogród. A co powstanie na słynnym Tarasie Kasztanowym?

Palmiarnia w Lubiechowie (dziś dzielnica Wałbrzycha) wybudowana została w latach 1911-13 z inicjatywy księcia Jana Henryka XV von Pless (zm.1938). Nazywana jest czasami najpiękniejszym bukietem, jaki arystokrata wręczył swojej słynnej żonie, księżnej Daisy (1873-1943). Od początku swojego istnienia książęce ogrodnictwo wraz z palmiarnią, w której zasadzono rośliny z pięciu kontynentów, było dostępne dla zwiedzających. Nie inaczej jest i dziś.


Od 2012 roku, kiedy miasto Wałbrzych wykupiło zabytkową Palmiarnię, jest ona zarządzana przez Zamek Książ w Wałbrzychu, a do obu obiektów można nabyć wspólny bilet. Pod koniec ubiegłego roku zakończył się remont jednego ze skrzydeł zabytkowego kompleksu, który realizowany był ze środków europejskich w ramach polsko-czeskiego projektu. Jednym z jego rezultatów było zamieszkanie w Palmiarni trzech lemurów z ZOO w Dvorze Kralove.

Już od połowy lipca tropikalny ogród pod szklanym dachem zyska kolejną atrakcję w postaci reaktywowanej kawiarni. W tym celu kompleksowo wyremontowano jedną z największych i najpiękniejszych szklarni obiektu, gdzie już od połowy lipca w „Kawiarni pod palmami” będzie można rozkoszować się deserem czy kawą. Wyłoniony w przetargu dzierżawca lokalu w ramach umowy zobowiązał się do pokrycia kosztów remontu. Obecnie trwają prace wykończeniowe.


- Po dokonaniu odkrywek poszycia szklarni według opinii inspektorów budowlanych konieczny okazał się kompleksowy remont całej jej konstrukcji – wyjaśnia Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.

Uporządkowany i zagospodarowany został także wewnętrzny ogród między szklarniami, z którego będzie można podziwiać wolierę pawi i przeszklony wybieg dla lemurów. Oprócz kawiarnianych stolików znajdzie się tam także miejsce dla plenerowej ekspozycji drzewek bonsai.

Nowa kawiarnia od 16 lica będzie działała także w samym Zamku Książ w Wałbrzychu. Kameralna „Cafe Taras Kasztanowy” będzie zlokalizowana na jednym z najpiękniejszych książańskich tarasów, do tej pory niedostępnym dla turystów oraz w tzw. „winiarni” na parterze południowego skrzydła. Desery, lody, napoje, ale także dobre jakości wino będą dostępne już podczas książańskiej odsłony Festiwalu „Góry Literatury”.

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: PRZED NAMI PIERWSZY WEEKEND Z PALMIARNIĄ (FOTO)
WAŁBRZYCH: PALMIARNIA SIĘ ZMIENIŁA, ŚWIECI I GOŚCI LEMURY (FOTO)
WAŁBRZYCH PALMIARNIA: KIEDY PRZYJADĄ LEMURY I JAK WYGLĄDAJĄ? (FOTO)
WAŁBRZYSKA PALMIARNIA DO REMONTU I Z KĄCIKIEM RELAKSU (FOTO)
PALMIARNIA WRESZCIE JEST I NAWET ŚWIECI W NOCY (FOTO)

PALMIARNIA WIOSNĄ ZASYPANA EGZOTYCZNYMI KWIATAMI (FOTO)

PALMIARNIA WAŁBRZYCH: WIELKI PARK BONSAI

PALMIARNIA RATUJE ROŚLINY Z POŻARU (FOTO)
WAŁBRZYCH: PALMIARNIA I JEJ MIESZKANIEC - PAW ALBINOS (FOTO)
WAŁBRZYCH ANANASOWYM POTENTATEM - TROCHĘ O DZIEJACH PALMIARNI
CO KWITNIE W PALMIARNI?
W PALMIARNI KWITNIE AGAWA
WAŁBRZYCH: GWAREK OGRODNIK WITA W PALMIARNI


WAŁBRZYCH: OGRODY ŚWIATŁA, TARASY ZAMKU KSIĄŻ (FOTO I FILM)
KSIĄŻ: ZAMKOWE FONTANNY BĘDĄ JAK NOWE (FOTO)
ZAMEK KSIĄŻ: CZEGO JESZCZE NIE WIECIE O TARASACH? (FOTO)
ZAMEK KSIĄŻ ZABIEGA O RENOWACJĘ TRZECH FONTANN I SALONU WŁOSKIEGO
FONTANNA DONATELLA, CZYLI JAK HISTORIA NABIŁA NAS W BUTELKĘ


ŚREDNIOWIECZNY ZAMEK KSIĄŻ W CZASACH BOLKA II - NA ŻYWO! (FOTO)
ZAMEK KSIĄŻ: TRWAJĄ PRACE KONSERWATORSKIE W SALI KRZYWEJ (FOTO)

WAŁBRZYCH: KSIĄŻ - POWSTANIE PAWILON POWITALNY (WIZUALIZACJE)
CO SIĘ TERAZ DZIEJE NA GROBIE OLBRZYMA?
ZAMEK KSIĄŻ - ODKRYTO PAMIĄTKĘ PO KSIĘŻNEJ DAISY I JEJ MĘŻU (FOTO)

ZAMEK KSIĄŻ OTWIERA PODWOJE NA TURYSTÓW - STULECIE TEMU (FOTO)


Zamek Książ w Wałbrzychu