I to jakiej historii! Kto chce prowadzić działalność z pięknym zabytkowym wnętrzu, może wziąć udział w ogłoszonym właśnie postępowaniu przetargowym mającym za zadanie wyłonić najemcę. W zagospodarowanej części pomieszczeń Budynku Bramnego będzie działać restauracja. Poznajcie historię tego obiektu.

Lokal w zabytkowym wnętrzu

Barokowy Budynek Bramny to historyczna przestrzeń w kompleksie Zamku Książ w Wałbrzychu, którą przekracza każdy turysta odwiedzający dolnośląską twierdzę. Może być ona ważną częścią czyjegoś kulinarnego biznesu. Spółka zarządzająca obiektem ogłosiła właśnie przetarg na zagospodarowanie dawnej biblioteki książąt Hochberg von Pless.

Łączna powierzchnia najmu 406,57 m kw. położone na parterze, pierwszym piętrze oraz antresoli. Pomieszczenia te przeznaczone są do prowadzenia działalności gastronomicznej. Wynajmujący wymaga od wyłonionego w postępowaniu oferenta by wykonał w uzgodnieniu z Konserwatorem Zabytków gruntownej zmiany aranżacji i wystroju, a także przeprowadzenia na własny koszt remontu i dostosowania pomieszczeń do standardów obecnie obowiązujących. Cena wywoławcza czynszu 8,50 zł/m kw. Oferty można składać do 4 września. Do 25 września postępowanie ma być rozstrzygnięte.


Wnętrzu z przeszłością

Budynek Bramny wzniesiony został w 1718 roku według projektu Felixa Antona Hammerschmidta na miejscu średniowiecznych obwarowań zamku dolnego, których elementy anektował. Dwuwieżowy budynek kryty jest dachem mansardowym. Jego bramy przejazdowe dekorowane są portalami z herbami. Przebudowany w XVIII wieku przez Christiana Wilhelma Tischbeina. W roku 1889 budynek bramny został spalony, jego odbudowa datowana jest na rok 1890.Inskrypcja z datami powstania (1718), pożaru (1889) i odbudowy (1890) umieszczona jest w tympanonie od strony zachodniej. Od roku 1897 do zakończenia II wojny światowej w budynku bramnym ulokowana była imponująca biblioteka Hochbergów, licząca ok. 60 000 tomów, w tym 1278 manuskryptów.

Zamkowa biblioteka była przed II wojną światową drugim co do wielkości prywatnym księgozbiorem Dolnego Śląska oraz jedną z najbogatszych bibliotek na osi Praga-Kraków. Po II wojnie światowej biblioteka została całkowicie zniszczona, a większość książek została wywieziona do ówczesnego Związku Radzieckiego. Wyposażenie budynku bramnego w 1957 r. przejęło wrocławskie Ossolineum.O Książu w czasie II wojny światowej i nie tylko:
ZAMEK KSIĄŻ: JAK GO ZRUJNOWALI I PRZEBUDOWALI HITLEROWCY [FOTO]
ZAMEK KSIĄŻ: PRAWDZIWA HISTORIA WOJENNA (FOTO)
KSIĄŻ TO MÓJ DOM - MÓWI DORIS STEMPOWSKA (FOTO)
KSIĄŻ: NOWE NIEZNANE OBRAZY INNEJ REZYDENCJI HOCHBERGÓW (ZDJĘCIA)
KSIĘŻNA DAISY VON PLESS O ŚWIECIE Z WÓZKA INWALIDZKIEGO (FOTO)
KSIĄŻ: DORIS STEMPOWSKA I II WOJNA ŚWIATOWA (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
INFRASTRUKTURA KOLEJOWA KSIĄŻA - O CZYM WIADOMO, O CZYM NIE?
ZAMEK KSIĄŻ: ODKRYTO PAMIĄTKĘ PO KSIĘŻNEJ DAISY I JEJ MĘŻU (FOTO)
WAŁBRZYCH: PIONIERSKIE OSIEDLA HOCHBERGÓW WCIĄŻ NAM SŁUŻĄ (FOTO)

KSIĄŻ, KSIĄŻĘ, KSIĘŻNA I NOWA KSIĄŻKA O HOCHBERGACH (FOTO)

ZAMEK KSIĄŻ: TAKIE BYŁY JEGO KSIĘŻNE I HRABINY (FOTO)
SARKOFAG HRABINY ZUZANNY – HISTORIA DOŚĆ MAKABRYCZNA (FOTO)
KSIĘŻNA DAISY NOSIŁA NA SOBIE MAJĄTEK - I LEGENDĘ (FOTO)
WAŁBRZYCH: WICEPREZYDENT O ZAMKU - PAŁACU W ŚRODKU MIASTA (FOTO)
GDY ZAMEK KSIĄŻ BYŁ NAZISTOWSKIM OBOZEM PRACY
TRZY DEKADY WIELKIEGO SZABRU (FOTO)

ZAMEK KSIĄŻ: SZTOLNIE PO ROKU Z ROZBUDOWANĄ EKSPOZYCJĄ (FOTO)
ZAMEK KSIĄŻ: HISTORYCZNA CHWILA, OGLĄDAMY SZTOLNIE (FOTO)


oprac. ELW za M.Mykytyszyn
fot. Zamek Książ w Wałbrzychu