Dostaliśmy zaproszenie, żeby obejrzeć unikalny film, który przeniesie nas na Plac Grunwaldzki i na Piaskową Górę oraz do wałbrzyskich kopalń pięć dekad temu. I zapraszamy także Czytelników.


- Jest to reportaż z cyklu „Miasta o sobie", prezentujący historię, sukcesy i bolączki, małych i dużych miast Dolnego Śląska. W tym odcinku kamera telewizyjna gości w Wałbrzychu, stolicy Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego, który znalazł się w ciężkiej sytuacji. Z jednej strony mieszczą się tu pokłady cennego węgla koksującego, z drugiej strony jego wydobycie jest mało opłacalne i wydajne ze względu na przestarzałą infrastrukturę i sprzęt. Miejscowi działacze i przedstawiciele kopalni robią, co mogą, aby przekonać decydentów na szczeblu centralnym o konieczności przesunięcia środków krajowych na modernizację i rekonstrukcję wałbrzyskich kopalni i koksowni. Surowiec wałbrzyski odgrywa bowiem kluczową rolę w krajowej gospodarce. W reportażu wypowiada się m. in. lokalny dziennikarz, Wojciech Siuda. Materiał jest udostępniony w ramach projektu Perły Archiwów, który prowadzimy. Są to archiwalne materiały z ośrodków Telewizji Polskiej z lat 70. I 80 dostępne za darmo online - tłumaczy Magdalena Podhorodecka, przedstawiciel właściciela filmu.A z filmu możemy się dowiedzieć, jakie zakłady przemysłowe były wtedy otwierane, a także o tym, że istniała już Piaskowa Góra i miała już ponad 20 000 mieszkańców, że przez Plac Grunwaldzki jeździły linie komunikacji miejskiej 4, 32 i 34, że właśnie powstała duża przetwórnia garmażeryjna, a na powierzchni 7 hektarów powstaje przetwórnia mleczarska (przy ul. Gagarina) - i właśnie trwa rozbudowa zakładów mięsnych (przy ul. Pługa), do tego trwa przebudowa układu komunikacyjnego, kilka arterii jest już na ukończeniu, a w przyszłym roku powstaną nowe szerokie arterie, które zmienią zagmatwany układ komunikacyjny Wałbrzycha.

Możemy się też przyjrzeć pracy kopalni i koksowni "Victoria". Jednak pojawiają się problemy w przemyśle górniczym i koksowniczym, zatrudniającym w mieście ponad 20 000 osób. Czy rozwijać dalej eksploatację kopalń? Jest to początek lat 70-tych.
Film dostępny bezpłatnie pod linkiem: 


To prawdopodobnie piekarnia wzmiankowana w wywiadzie:
Wałbrzych: Była piekarnia z ul. Prostopadłej wyburzana [ZDJĘCIA]


Zobacz też:
Wałbrzych: podróż w czasie ulicami miasta (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
Wałbrzych tramwaje: tak dawniej podróżowano (STARE ZDJĘCIA)

ZDERZENIE KULTUROWE, CZYLI WAŁBRZYCH PO WOJNIE (FOTO)

Wałbrzych: tego gumką nie da się wymazaćOpr. MS

Foto: screeny z filmu