
| Źródło: Fundacja Księżnej Daisy von Pless; fot. Zamek Książ
Filmowcy gościli w Książu i jakie filmy tu powstały? (FOTO)

Powstały tu produkcje słynne i pamiętne
Filmowcy na planie nie życzyli sobie niczyjej obecności, ich zdjęcie zawdzięczamy spółce Zamek Książ. W zamku pojawili się Magdalena Cielecka i Jerzy Trela. Kolejna, duża scena w zamkowej scenerii ma być kręcona w kwietniu. Zapytaliśmy Mateusza Mykytyszyna, prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless, o wszystkie ekipy filmowe i wszystkie gwiazdy, jakie krążyły po zamkowych wnętrzach i parkowych ścieżkach od lat 60-tych, kiedy to zamek zaczął wracać do żywych. A lista to nader ciekawa.
- Zamek Książ przez swoją malowniczość stanowił w ciągu wieków inspirację dla licznych artystów, naturalnym był więc, że i X muza wzięła na warsztat ten dolnośląski cud natury i architektury. Sam zamek, jego tarasy, park i stajnie możemy rozpoznać w ponad 20 fabularnych produkcjach filmowych. Tuż po zakończeniu pierwszych prac restauratorskich w 1968 roku w Książu powstała w całości słynna „Hrabina Cosel” w reżyserii Jerzego Antczaka – w tytułowej roli kochanki króla Augusta Mocnego wystąpiła małżonka reżysera Jadwiga Barańska, znana z kultowej roli Barbary Niechcic w „Nocach i dniach”. Ciekawe losy spotkały film „Diabeł” Andrzeja Żuławskiego (1972), który stał się „półkownikiem” i premierę miał dopiero w 1988 roku. W tym kostiumowym horrorze w rolę diabła wcielił się Wojciech Pszoniak. W roku 1976 książańskie tarasy stanowiły tło dla ekskluzywnego garden-party w zamku ordynata Michorowskiego, bohatera „Trędowatej” Jerzego Hoffmana. W pamięć zapada również scena z tego filmu, kiedy Stefcia Rudecka grana przez Elżbietę Starostecką w desperacji biegnie przez Taras Wodny – wylicza Mateusz Mykytyszyn.
Seriale dla młodzieży i filmowcy zagraniczni
Później w Książu pojawiały się często ekipy kręcące seriale, głównie dla młodzieży, ale nie tylko. W 1979 roku w parku i stadninie kręcono miniserial „Strachy” z Izabelą Trojanowską, w 1980 przygodowego „Kłusownika”, dwa lata później „Na tropach Bartka”, a w 1983 „Tajemnicę starego ogrodu”. Listę ówczesnych produkcji dla młodzieży zamyka słynna „Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego (1984). W tej filmowej baśni na motywach powieści Jana Brzechwy podczas opowieści księcia Mateusza zamienionego w szpaka możemy rozpoznać książańskie punkty widokowe i wąwóz Pełcznicy, przez moment pojawia się i sam zamek.
Również w roku 1984 na terenie parku i stada kręcona jest komedia „Jak się pozbyć czarnego kota?” Feriduna Erola, a w 1988 kostiumowy film fantasy „Alchemik” w reżyserii Jacka Koprowicza. Po roku 1989 do Książa zaczęły przyjeżdżać ekipy zagraniczne.
- W 1993 roku miała miejsce polska premiera filmu „Europejska noc” („In the Moment of Passion”), thriller produkcji polsko-niemiecko-amerykańskiej w reżyserii Zbigniewa Kamińskiego, z międzynarodową obsadą. W roli głównej, dublera, który chciał zabić aktora, by przejąć jego rolę, wystąpił hollywoodzki gwiazdor telewizyjny Maxwell Caulfield, grający rolę zięcia Blake’a Carringtona w popularnym wtedy serialu „Dynastia”. W dużej scenie nakręconej w słynnej modrzewiowej ujeżdżalni Stada wystąpili między innymi wybitny polski aktor Leon Niemczyk i ówczesny dyrektor Teatru Dramatycznego Włodzimierz „Wowo” Bielicki. W 1995 roku kręcono na terenie zamku i parku polsko-australijski serial fantasy pod tytułem „Dwa światy” – wymienia prezes fundacji.
Hitlerowcy, sekty i romska poetka
Potem nastąpiła długa przerwa i w 2007 roku w Książu pojawili się polscy filmowcy kręcący popularny serial wojenny, „Tajemnicę twierdzy szyfrów” według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego. W serialu pojawiła się plejada gwiazd: Danuta Stenka, Paweł Deląg, Paweł Małaszyński, Cezary Żak, Borys Szyc. A w epizodycznej roli amerykańskiego żołnierza wałbrzyszanie mogli zobaczyć swojego ówczesnego prezydenta Piotra Kruczkowskiego.
Ostatnie lata znów obfitują w filmowców w Książu. W 2011 roku Adrian Panek kręci tu swój kostiumowy „Daas” z Andrzejem Chyrą w roli głównej – akcja dzieje się w roku 1777, a opowiada o losach tej samej sekty żydowskiej Jakuba Franka, o której wkrótce napisze powieść Olga Tokarczuk. Następny głośny film to „Papusza” Joanny Kos-Krauze (2013), w którym Ksiąź zagrał rezydencję, gdzie słynna romska poetka pojawia się na przyjęciu. – W świetle kręconej w Książu sceny zupełnie nowego wymiaru nabierają utrwalone na czarnobiałej taśmie kołtryny profesor Joanny Wnukowej, od lat 70-tych zdobiące Salon Orientalny – dodaje Mateusz Mykytyszyn.
Przyszedł czas na egzotykę
W 2015 roku na terenie parku i tarasów kręcono serial produkcji egipskiej „Arabskie noce” w reżyserii Raous Abd El Azis – baśń dla dzieci i młodzieży, a w roku 2016 filmowcy z dalekich Indii zachwycili się naszym zamkiem i powstawał tu film w reżyserii Aruna Pawara „Sapthagiri Express”. W tym samym roku na terenie dawnych kortów tenisowych nazywanych amfiteatrem kręcono sceny do polsko-amerykańskiego filmu fantasy „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego, nie miał on jeszcze swojej premiery.
- Do Książa niestety nie przyjechał grający w tej produkcji John Malkovich, za to gościła u nas inna gwiazda Hollywood, Josh Harnett, znany z „Helikoptera w ogniu" czy „Pearl Habrour”. Scena kręcona była nocą i podobno obyło się bez rozdawania autografów – mówi Mateusz Mykytyszyn.
Filmowcy realizujący „Ciemno, prawie noc” również okrywają swoje działania tajemnicą – wiemy, że kręcili nocne zdjęcia w Palmiarni, że stacjonowali na Starym Zdroju, mieszkańcy widywali ich także w innych miejscach i pewnie jeszcze nieraz ich spotkają, a więcej na temat ich poczynań tutaj:
CIEMNO, PRAWIE NOC - I O CZYM MÓWIĄ GWIAZDY? (FOTO)
Czytaj też o filmie:
FILM "CIEMNO, PRAWIE NOC" - ZAGRAJ W JEGO NAJWIĘKSZEJ SCENIE
WAŁBRZYCH: FILM CIEMNO, PRAWIE NOC - EKIPA NA UL. POCZTOWEJ
FILM - CIEMNO, PRAWIE NOC - ZDJĘCIA WŁAŚNIE RUSZYŁY
CZY ZAGRAJĄ W NOWYM FILMIE WEDŁUG POWIEŚCI JOANNY BATOR?
WAŁBRZYCH: POTRZEBNI DOROŚLI I DZIECIĘCY STATYŚCI DO FILMU
LAWINA ZGŁOSZEŃ DO FILMU - CIEMNO, PRAWIE NOC
WAŁBRZYCH I WAŁBRZYSZANIE W FILMIE CIEMNO, PRAWIE NOC?
Magdalena Sakowska
Foto użyczone: Zamek Książ
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj