Wałbrzych będzie kontynuował budowę mieszkań komunalnych również w dzielnicy Nowe Miasto. Kolejne budynki powstaną na ul. Staszica. I to już wkrótce.

- W ciągu dwóch najbliższych miesięcy rozpoczniemy budowę nowych mieszkań komunalnych, które powstaną na ul. Staszica. Planujemy wybudować tu 40 nowych mieszkań - zapowiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Miasta i prezentacji kandydatów na radnych z KWW Romana Szełemeja z okręgu nr 4 (Nowe Miasto, Stary Zdrój, Rusinowa, Kozice, Poniatów). Gmina dysponuje gruntem pod zabudowę oraz projektem, nie brak jej też recepty na miejskie budownictwo mieszkaniowe.

Staszica jak nowa
O planie postawienia dwóch nowych budynków naprzeciwko domu, który został tam oddany do użytku w 2014 roku wspominano już wielokrotnie. Pojawiało się zapewnienie, że ma powstać 40 mieszkań komunalnych w pięciu bramach, i że o dofinansowanie tego projektu miasto, podobnie jak w latach poprzednich, wnioskować będzie do Banku Gospodarstwa Krajowego.
Ostatecznie jednak wsparcie na realizację projektu gmina pozyskała z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który zgodził się do 2020 roku przekazać na ten cel 50%, czyli 6 z 12 mln zł potrzebnych do wdrożenia tego zamierzenia. Plan budowy czterosegmentowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego jest jednym z 56 wałbrzyskich projektów rewitalizacyjnych współfinansowanych z EBI. Co ważne, droga gminna nr 116527D, czyli ul. Staszica objęta będzie też dodatkowo innym projektem współfinansowanym z EBI. Do 2020 roku, przejdzie ona generalny remont z wymianą infrastruktury, co ma kosztować szacunkowo 2,1 mln zł.

28 oddano, będą kolejne
Planowana na najbliższe miesiące budowa nie jest pierwszą tego typu na Nowym Mieście.
Wcześniej, w 2014 roku oddano tu do użytku budynek z 19 lokalami komunalnymi przy ul. Staszica 10 i 12. Był on pierwszym wybudowanym w Wałbrzychu od 16 lat. Po nim w tym samym jeszcze roku oddano mieszkania na Białym Kamieniu i Podzamczu. Następnie jesienią 2017 roku klucze do 9 mieszkań komunalnych odebrano na Nowym Mieście w nowym bloku przy ul. Paderewskiego 15. Lokale komunalne powstały też w nowych budynkach na ul. Husarskiej, gdzie na miejskiej działce trwa budowa kolejnych mieszkań komunalnych i pod wynajem.

Budowy też w innych dzielnicach?
Projektowany czterosegmentowy budynek na Nowym Mieście, podobnie jak dwa poprzednie w tej dzielnicy, powstanie jako plomba ma miejscu, gdzie doszło do wyburzeń kamienic uszkodzonych przez szkody górnicze.
Budowę nowego osiedla na 600 mieszkań włodarze Wałbrzycha planują też na Białym Kamieniu przy ul. Piasta, nie wykluczone są też kolejne lokalizacje nowych budynków wielorodzinnych. - Możliwa jest też budowa nowego budynku na Sobięcinie, jednak nim się na nią zdecydujemy trzeba będzie dokładnie przebadać tereny brane pod uwagę jako potencjalna lokalizacja - zaznaczył
prezydent Wałbrzycha podczas spotkania z mieszkańcami Sobięcina. W tej dzielnicy warunki glebowe i szkody górnicze mogą stanowić ważną przeszkodę potencjalnej nowej zabudowy mieszkaniowej. 

Polecamy też:
NA BIAŁYM KAMIENIU POWSTANIE OSIEDLE MIESZKANIOWE

NOWE MIASTO: ODEBRALI KLUCZE DO NOWYCH MIESZKAŃ [FOTO]
NOWE MIASTO: BUDUJĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE

Przypominamy też:

WAŁBRZYCH: UL. HUSARSKA - MIESZKAŃCU OTRZYMALI JUŻ KLUCZE [FOTO]
HUSARSKA: WIĘCEJ O 5 NOWYCH BUDYNKACH


Elżbieta Węgrzyn