Dzieje zamku Grodno według podań sięgają zamierzchłych czasów. Jedna z legend podaje, że już około 800 r. pewien angielski rycerz założył w tym miejscu czworoboczną drewnianą strażnicę. Jej dalszą rozbudową miał się zająć książę Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca lub książę Bolko I Surowy. Informacje te jednak nie są poparte żadnymi dokumentami. Tymczasem, jak się wydaje, archeolodzy znaleźli dowód na to, że zamek jest znacznie starszy, niż wynika z zachowanych źródeł.Zamek Grodno od lat swym urokiem i tajemniczością przyciąga do Zagórza Śląskiego niezliczone grono turystów oraz miłośników i badaczy historii. Tak też było pod koniec września, gdy archeolodzy oraz członkowie GEMO – Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika “Odkrywca”, utworzonej przy Instytucie Badań Historycznych i Krajoznawczych,  powrócili do warowni, by po raz kolejny spróbować zgłębić jej tajemnicę. I tym razem dokonali przełomowego odkrycia, gdyż ich ustalenia mogą pomóc w potwierdzeniu legendy o dacie założenia zamku Grodno.


Badacze, chcąc uchylić choć rąbka skrzętnie skrywanej przez zamek tajemnicy, tym razem swoją uwagę skierowali na nasyp znajdujący się pomiędzy zamkowymi murami. I choć sceptycy sugerowali im, że powstał on w całości już po wojnie i można znaleźć w nim wyłącznie niewiele warte kapsle i kable, to nie zniechęciło to eksploratorów.Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytanie, co kryje się pod tym zagadkowym nasypem. Nasze badania polegały na przeprowadzeniu sondażowego wykopu archeologicznego – relacjonuje Łukasz Orlicki z miesięcznika “Odkrywca”.

Większa część nasypu rzeczywiście okazała się mieszaniną gruzu, ziemi i fragmentów naczyń, prawdopodobnie wyrzuconych już po wojnie w ramach prac prowadzonych w obrębie zamkowego dziedzińca. Jednak pod współczesną warstwą ukazał się obszar spalenizny z zabytkami sugerującymi, że zamek spłonął w XVII wieku. – Warstwa spalenizny świadczy o pożarze, który strawił część zamku. Pochodzi prawdopodobnie z okresu buntu chłopskiego, który ogarnął okoliczne wsie –mówi Łukasz Orlicki.Jednak uwagę badaczy przykuło to, co znaleźli niżej, a mianowicie dotarli do warstwy, która pochodzi z początków istnienia warowni. – Poniżej w wykopie archeologicznym zaczęły pojawiać się zabytki pochodzące najprawdopodobniej z przełomu XII i XIII wieku! To pierwszy odnaleziony tu ślad pochodzący z tak odległego okresu, bo choć pierwsze wzmianki o zamku pojawiają się w XIV wieku, to legendy przypisują budowę zamku Bolkowi I Surowemu. Dopiero teraz udało się natknąć na ślady potwierdzające tę opowieść – dodają badacze.I jak tu nie wierzyć, że w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy? Jak informuje urząd gminy Walim, to nie koniec badań, gdyż prace będą kontynuowane.

Czytaj też:
ZAMEK GRODNO - MURY GÓRNEGO ZAMKU UZUPEŁNIANE (FOTO)
ZAMEK GRODNO - IDĄ SPORE ZMIANY (UNIKALNE ZDJĘCIA)
ZAGÓRZE ŚL.: MOST Z PTAKAMI, WIELKIE AKWARIUM I NIETOPERZE W ZAMKU
ZAMEK GRODNO - 700 LAT HISTORII I TAJEMNIC
TAJEMNICE ZAMKU GRODNO (FILM)


Opr. Magdalena Sakowska
Foto użyczone: urząd gminy Walim