To kolejna wałbrzyska nieruchomość z długą historią wystawiona na sprzedaż. Macie jakieś wspomnienia z nią związane?


Na sprzedaż

Na portalu OtoDom ukazało się ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości położonej przy ulicy Reja: 
Nieruchomość można nabyć w toku postępowania upadłościowego, na przetargu organizowanym przez syndyka za cenę nie niższą niż 837 267,20 zł. Sprzedaż nastąpi z wolnej ręki, w formie konkursu ofert. 
Oferty pisemne, z podaniem proponowanej ceny należy składać w terminie do 11 października 2021r.

Przedmiotowa nieruchomość gruntowa zabudowana jest budynkiem usługowym, położonym na działkach o nr ewidencyjnych 295/11 oraz 295/5 oraz budynkami po pożarze znajdującymi się na działkach o nr ewidencyjnych 295/6 oraz 295/13. Łączna powierzchnia działek wynosi 2120 m2.
Budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 501,91 m2 i powierzchni użytkowej 1096,41 m2 to budynek murowany, dwukondygnacyjny, w którym znajdują się
 na parterze pomieszczenia sklepowe oraz zaplecze, a na piętrze pomieszczenia biurowo-socjalne oraz zaplecze. Konstrukcja dachu jest częściowo zniszczona przez pożar.
W ogłoszeniu czytamy: Powierzchnia zabudowy części spalonej wynosi 828 m2. Budynki pełniły funkcję magazynową. Teren działki zlokalizowany w otoczeniu nieruchomości o charakterze usługowo-mieszkalnym. W projekcie planu studium zagospodarowania przestrzennego przedmiotowa działka znajduje się w obszarze aktywności gospodarczej.


A jest to nieruchomość z historią...

Przy ul. Reja 4 na tak zwanym Lisim Wzgórzu stał szyb "Wanda" pochodzący z około 1896 roku, przed 1945 rokiem nosił nazwę Bismarckschacht i był wentylacyjnym szybem pobliskiej kopalni "Fuchs", po wojnie "Thorez", potem "Julia". Według informacji z portalu polska-org.pl położony jest on pośrednio nad wlotem Lisiej Sztolni. Sam szyb wybudowany przez Hutę Karol pod koniec XIX wieku. Całkowicie przebudowany w latach 80-tych. Wanda miał być jednym z dwóch szybów wentylacyjnych głównego szybu Kopernik. Przy szybie Wanda wybudowano w tym celu nowoczesną stację wentylatorów, pogłębiono i poszerzono szyb oraz całkowicie wymieniono stalową wieżę... nigdy żadne z tych urządzeń nie zostało użyte. Szyb wyspawano w 2000 roku - pisze administrator polska-org.pl, Ragnar.

Tak zabudowania szybu wyglądały w roku 1980 na zdjęciu S. Januszewskiego z Instytutu Historii Architektury Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej (https://dbc.wroc.pl/dlibra):Po roku 2000 z zabudowań kopalnianych pozostało bardzo niewiele. Dalszy ciąg historii tego miejsca to hurtownia Cempol, która powstała w roku 2010 i w rozbudowanym obiekcie dawnej maszynowni prowadziła dystrybucję części do samochodów osobowych i dostawczych, a w lipcu 2016 roku ogłoszono jej upadłość. Potem zabudowania stały opuszczone, w nocy z 14 na 15 czerwca 2019 roku częściowo strawił je pożar.


O hurtowni i jej pożarach pisaliśmy:
Wałbrzych, Gorce: tu płonął magazyn, tam garaż z autem (FOTO)

Wałbrzych: Nocny pożar Cempolu na ul. Reja
Policja Wałbrzych: pożar Cempolu - masz informacje w tej sprawie?

Inne historyczne nieruchomości wystawione ostatnio na sprzedaż:
WAŁBRZYCH: BYŁA SZKOŁA NA PODGÓRZU MA SZANSĘ NA NOWE ŻYCIE (FOTO)

Szczawienko: dawna przychodnia zdrowia na sprzedaż (FOTO)
Wałbrzych: Była szkoła i działki miejskie poszły pod młotek!
Żłobek na Nowym Mieście zmienił właściciela. Co w nim będzie? (FOTO)
SZCZAWIENKO: CZY BYLI CHĘTNI NA DAWNY BUDYNEK PORCELANY KSIĄŻ?
WAŁBRZYCH: OBIEKT PO DAWNEJ PRZYCHODNI MSW NA SPRZEDAŻ (FOTO)
Wałbrzych Zielony Rynek: Mieszkania w miejsce targowiska [WIZUALIZACJE]
Biały Kamień: historyczny biurowiec idzie na sprzedaż (FOTO)- Boguszów-Gorce - Była szkoła zyska nowe przeznaczenie

Zmieniły właścicieli:Opr. MS
Foto użyczone: otodom.pl