Przez najbliższe dwa tygodnie Śląskie Konsorcjum Autobusowe testuje na ulicach Wałbrzycha w pełni elektryczny autobus Mercedes przeznaczony do komunikacji miejskiej. Ile elektrycznej floty powinien używać Wałbrzych zgodnie z przepisami i gdzie już w mieście i regionie spotkamy elektryki?

Miasto i nowa flota autobusowa

- Sprawdzamy m.in. jak autobus radzi sobie z górskim ukształtowaniem terenu - informuje na swoim profilu prezydent Roman Szełemej.

- Autobus testujemy na linii nr 2. Jesteśmy ciekawi, jak poradzi sobie z przewyższeniami na trasie pomiędzy Wałbrzychem, Boguszowem, Kuźnicami oraz Gorcami - wyjaśnia Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta. Autobus przeznaczony jest do użytkowania w lokalnym transporcie miejskim. Aby uzyskać gwarancję jego przydatności, autobus z napędem wyłącznie elektrycznym został poddany ciężkim próbom. W temperaturach minus 15 stopni Celsjusza na kole podbiegunowym oraz powyżej 30 stopni Celsjusza w gorącej Hiszpanii.

Przypominamy, że w związku z wymogami Ustawy o elektromobilności że jednostki samorządu terytorialnego posiadające więcej niż 50 tys. mieszkańców i prowadzące na swoim terenie transport publiczny mają obowiązek wprowadzenia do swojej floty zeroemisyjnego taboru autobusowego sukcesywnie. Zawartość takich pojazdów w całkowitej liczbie pojazdów powinna wynosić: 5% wszystkich autobusów taboru od 31.12.2020 r., 10% od 31.12.2022 r., 20% od 31.12.2024 r. i 30% od 31.12.2027r.. 
W Wałbrzychu obecnie wykorzystywane autobusy stanowią własność miasta (20 sztuk - 34%) oraz Śląskiego Konsorcjum Autobusowego (38 sztuk). Wszystkie spełniają normę emisji spalin EURO 5 i zostały zakupione w latach 2012 - 2013.

By spełnić warunki ustawy Wałbrzych powinien mieć we flocie pojazdy elektryczne: - 3 - autobusy elektryczne do końca 2020 roku, 6 - autobusów elektrycznych do końca 2022 r., 12 - autobusów elektrycznych do końca 2024 r. oraz - 18 - autobusów elektrycznych do końca 2027 roku.


Raport i test
Miasto przymierza się do wprowadzenia do taboru autobusowej komunikacji miejskiej autobusów elektrycznych z uwagi na to, że za niespełna dwa lata będzie musiało wyłonić na kolejne lata nowego operatora komunikacji. W 2018 roku powstały dla ZDKiUM raport - analiza kosztów i korzyści wprowadzenia elektrobusów, który wskazuje m.in. na których liniach takie autobusy mogłyby ruszyć najszybciej, a także czy taka inwestycja z własnych środków jest opłacalna - szczegóły - Wałbrzych: Autobusy elektryczne - kiedy i gdzie najszybciej? .

A wcześniej, bo w Europejski Dzień bez Samochodu pod Ratuszem gościł autobus eletryk marki Ursus - WAŁBRZYCH TESTOWAŁ ELEKTRYCZNY AUTOBUS URSUSA [FOTO]Elektryki już mają

Dwa pierwsze autobusy elektryczne do swojej floty zakupiło już MPK Świdnica - Przejazd nowym elektrykiem wprost z fabryki [FOTO i FILM]Z pojazdu elektrycznego od 2019 roku korzysta też nasza miejska spółka MZUK, jej Melex sprawdza się w wałbrzyskich parkach.  oprac. ELW
fot. ZDKiUM / Elżbieta Węgrzyn / MPK Świdnica