Czeka nas rewolucja w wałbrzyskiej komunikacji miejskiej, a rozpatrywane scenariusze jej rozwoju tradycjonalistom wydadzą się jak science fiction... jak bony na taksówki dla mieszkańców, czy autobusy bez kierowcy.

Podczas spotkania prezydenta Romana Szełemeja z mieszkańcami Białym Kamieniu, które odbyło się 8 września 2021 w PSP nr 2, włodarz miasta opowiedział o przymiarkach do przetargu do wyłonienia nowego operatora komunikacji miejskiej w naszym mieście, a także wyboru optymalnego środka transportu dla miasta oraz mieszkańców. W ciągu najbliższej dekady w komunikacji miejskiej w Polsce i w Europie może się wiele zmienić, a w Wałbrzychu już wkrótce na sieć komunikacyjną wpłynie obwodnica.

Wałbrzyska komunikacja w 2021 roku, a co dalej?

- W ostatnich latach liczba skarg i wniosków mieszkańców dotycząca funkcjonowania miejskich autobusów i linii komunikacyjnych jest niewielka, co świadczy o tym, że układ komunikacyjny w mieście w zasadzie spełnia oczekiwania mieszkańców. Jednak pod koniec 2022 roku będziemy wyłaniać nowego operatora komunikacji miejskiej w Wałbrzychu - mówił prezydent i zaznaczał, że to duże wyzwanie.
Zapowiadał, że miasto czeka wymiana taboru autobusowego, co jest drogie i wymaga logistycznego przygotowania. Miasto jest już za wieloma próbami i analizami, które wskazały, że autobusy elektryczne się u nas nie sprawdzą w związku ze znacznymi odległościami do pokonania, ale przede wszystkim pochyleniem terenu.
Przykładowe analizy zamieszczaliśmy -Wałbrzych: Jakie autobusy mogą nas wozić w latach 2021 - 2035?
WAŁBRZYCH: AUTOBUSY ELEKTRYCZNE - GDZIE I KIEDY NAJSZYBCIEJ?
- Będziemy mieć autobusy hybrydowe lub gazowe, a jeśli uzyskamy dofinansowanie, to również wodorowe. Znaczna część autobusów będzie jeździć przez nowo otwartą obwodnicę, co skróci przejazd z osiedli do Śródmieścia z 20 kilku minut do ok. 6 minut - zapowiedział prezydent. O pomyśle na nową linię przez obwodnicę pisaliśmy - Wałbrzych: Będzie nowa przyspieszona linia autobusowa?


Pomogą riksze, taksówki, a może rowery elektryczne?

Jednak nie skomunikowanie obwodnicy i nowe linie będą największym wyzwaniem dla miasta. Największy problem będzie skomunikowanie peryferyjnych dzielnic jak Konradów tak, by mieszkańcy nie czuli się wykluczeni komunikacyjnie. - Rozważane jest testowanie nowych rozwiązań dotyczących dzielnic takich jak Gaj, Lubiechów, Glinik czy Konradów, by zapobiec jeżdżeniu pustych autobusów. Być może będą to talony na podwożenie przez taksówkę. Miejskie bony na taxi to lepsze rozwiązanie niż jazda autobusów, które często są puste - zapowiadał Roman Szełemej. 
Prezydent obserwował też na zachodzie Europy, m.in. w Holandii, Niemczech czy na Wyspach Brytyjskich zastępowanie w miejscach mniej uczęszczanych tradycyjnych autobusów elektrycznymi rikszami. - Takie riksze są produkowane na przykład w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Firma prowadzona przez dwóch młodych właścicieli od kilku lat ma coraz więcej zamówień na te pojazdy - wyjaśnił włodarz naszego miasta i wspominał i innych rozpatrywanych wyjściach jak wypożyczanie mieszkańcom rowerów elektrycznych.

Prezydent podkreślił, że również w przypadku tradycyjnych autobusów są ostatnio duże problemy z chronicznym brakiem kierowców. - Coraz częściej nasze autobusy prowadzą kobiety, a gdyby nie nasi bracia zza wschodniej granicy, to nie miałby kto prowadzić naszego taboru. Nic dziwnego, że są już miasta jak Jaworzno, które testują autobusy autonomiczne - bez kierowców. Postęp w tym zakresie jest szybki, dużego skoku możemy się spodziewać nie za dekady, ale w ciągu najbliższych lat - zapowiadał prezydent.   Nowy punkt sprzedaży ZDKiUM na Podzamczu - Podzamcze: Nowy punkt ZDKiUM już wkrótce

Przypominamy o nadchodzącej zmianie organizacji ruchu w centrum i co za tym idzie zmianach tras autobusów:
Wałbrzych Pl. Grunwaldzki: Będzie duża pozytywna zmiana [ZDJĘCIA]


Polecamy też:
Terminale

Wałbrzych: Bezgotówkowo za bilet. Są 2 terminale, kiedy kolejne?
Od kierowcy, w sklepie, kartą zbliżeniowo - jak kupimy bilety komunikacji miejskiej?
Wałbrzych testuje kasowniki do bezgotówkowego zakupu biletów

Autobusy a obwodnica zachodnia - Europejka:
Wałbrzych: Będzie nowa przyspieszona linia autobusowa?

Przymiarki do przetargu i zmian taboru:
Wałbrzych: Jakie autobusy mogą nas wozić w latach 2021 - 2035?

Wałbrzych: Autobusy na wodór dla miasta - jest decyzja!
WAŁBRZYCH: AUTOBUSY WODOROWE I STACJA ŁADOWANIA U NAS?

Wałbrzych: Nowy autobus Solaris Urbino 12 CNG ruszył w trasę [ZDJĘCIA]
JAKIM AUTOBUSEM BĘDZIEMY JEŹDZIĆ WKRÓTCE?
WAŁBRZYCH: SPÓŁKA MIEJSKA ZAKUPI POJAZD ELEKTRYCZNY
!

WAŁBRZYCH: AUTOBUSY ELEKTRYCZNE - GDZIE I KIEDY NAJSZYBCIEJ?


Elżbieta Węgrzyn