Leszek Botwina wraz z grupą sympatyków twórczości Czesława Niemena od lat zabiegają o uhonorowanie artysty i nazwanie jego imieniem miejskiego obiektu. 17 stycznia, w rocznicę śmierci Niemena, wałbrzyszanin wspomina jego związki z naszym miastem.

14. rocznica śmierci Czesława Niemena – czy Wałbrzych uhonoruje artystę ?

Dnia 17 stycznia 2004 zmarł Czesław Niemen, dzisiaj właśnie obchodzimy czternastą rocznicę śmierci artysty. Z łezką w oku wspominamy tego kompozytora, wokalistę, multiinstrumentalistę, aranżera, poetę, autora, malarza, producenta płytowego. Człowieka renesansu. Autora kilkudziesięciu płyt gramofonowych i kompaktowych, twórcę muzyki do 13 filmów i 24 spektakli teatralnych. Twórcę takich utworów jak „Dziwny jest ten świat”, „Jednego serca”, „Pod papugami”, „Wspomnienie”, „ Bema pamięci żałobny rapsod”, „Sen o Warszawie”.
Artystę, który łamał obowiązujące wtedy konwenanse muzyczne, etyczne i ideologiczne. Artystę odtrącanego, dręczonego, ale i wielbionego. Dziś możemy powiedzieć - najważniejszego twórcę muzycznej sceny pop - kultury XX wieku w naszym kraju. Piosenka „Dziwny jest ten świat” została uznana za piosenkę stulecia XX wieku i płyta NIEMEN ENIGMATIC najlepszą płytą okresu powojennego.

Czesław Niemen kilkanaście razy odwiedzał Wałbrzych i pozostawił tu swoje ślady pisząc muzykę do dwóch sztuk teatralnych dla naszego Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego. Przypomnijmy, w 1975 roku napisał muzykę do sztuki "PARADY", Jana Potockiego, reż. Bernard Ford Hanaoka. Premiera sztuki odbyła się 06.09.1975 roku na scenie plenerowej Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, w zamku Książ. W 1976 roku powstała muzyka do sztuki "Cyd" , Pierre Cornellie - w transkrypcji Stanisława Wyspiańskiego, reż. Ford Hanaoka. Premiera 13.06.1976 roku. Wtedy dyrektorem teatru był Wowo Bielicki a kierownikiem muzycznym Tadeusz Woźniak. Teatr wtedy odnosił, tak jak i dzisiaj, wielkie sukcesy na arenie krajowej. Niemen dla niewielu teatrów pisał muzykę stąd czujemy się wyróżnieni przez artystę.

Po śmierci Czesława Niemena w Wałbrzychu powstała inicjatywa uhonorowania artysty poprzez nazwanie obiektu infrastruktury miasta jego imieniem. Z ówczesnych wypowiedzi wałbrzyszan wynikało, ze przyjęli ten pomysł pozytywnie. Niestety urzędnicy miasta odłożyli sprawę na półkę. Dopiero pan Prezydent Szełemej zaproponował aby uhonorować artystę nazywając plac znajdujący się w projektowanym Centrum Kultury Górników / po byłym GDK /. Pomysł wpisany w projekt, ale czy realny? Niestety, raczej nie. Odbudowa GDK to bardzo kosztowny pomysł, a czy drugi po Starej Kopalni taki kosztowny obiekt jest potrzebny miastu? Koncepcja Starej Kopalni stale się rozszerza, staje ona centralnym punktem kultury i przejęła ona jakby już zdania przyszłego projektu GDK.

Pocieszeniem dla nas miłośników jest strona prowadzona na Facebooku o nazwie „Plac Czesława Niemena w Wałbrzychu” /projekt/ która cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Strona propaguje artystę a przy okazji miasto Wałbrzych. Można powiedzieć, że jest to taki „złoty pociąg” prowadzony przez Niemena. Strona ma kilkanaście tysięcy polubień, z różnych stron świata. Piosenka „Dziwny jest ten świat” z nazwą Wałbrzych ma ponad milion wyświetleń. Niektóre piosenki po kilkaset wyświetleń oczywiście z nazwą naszego miasta. Polecamy stronę.
Cóż, czy Wałbrzych kiedyś uhonoruje artystę ? Miejmy nadzieję...

Leszek Botwina


Polecamy tekst o inicjatywie pana Botwiny - PLAC CZESŁAWA NIEMENA W WAŁBRZYCHU?