Truskawki kuszą, a my bez opamiętania zajadamy się nimi już od kilku dni. Czy to dobre dla zdrowia, jak się ma do racjonalnej diety i kiedy truskawki mogą zaszkodzić - wyjaśnia Sylwia Kamińska, dietetyk kliniczny.

Ostatnio rozpoczęliśmy krótki cykl tekstów - "akcję odchudzanie". Wiecie doskonale, ile ze zrzuceniem zbędnych kilogramów wiąże się mitów i przekłamań, dlatego poprosiliśmy naszą ekspertkę działającą głównie w regionie Wałbrzycha i Świdnicy o kilka podpowiedzi.
Tak powstały teksty: DIETETYK RADZI: JAK SKUTECZNIE ROZPOCZĄĆ ODCHUDZANIE I NIE ZWARIOWAĆ?

DIETETYK RADZI: ODCHUDZANIE - JAK WYTRWAĆ, GDY JUŻ ZACZĘLIŚMY?


- Mam nadzieję, że odrobinę rozjaśniłam Państwu kwestie związane z racjonalnym odżywianiem i wprowadzaniem zmian. Do tematu z pewnością będziemy jeszcze wracać, na zakończenie poruszę jeszcze kwestią truskawek ponieważ zaczynają już kusić, a my bez opamiętania zajadamy się nimi już od kilku dni. Czy truskawki są zdrowe i można je jeść bez opamiętania? W tym temacie również zalecam zachować zdrowy rozsądek - pisze Sylwia Kamińska i prezentuje sprawdzoną wiedzę na temat słodkich czerwonych owoców.


Zacznijmy od tego, aby nie dać nabić się w butelkę. Jeśli widzimy w maju truskawki wielkości niemalże gruszki, żadną rysą i skazą nieskalane, błyszczące, lśniące to czy możemy założyć, że to nasze Polskie, krajowe truskawki, czy możemy założyć, że są wolne od niebezpiecznych dla zdrowia związków? Myślę, że na to pytanie każdy z Państwa potrafi odpowiedzieć sam.

Nasza świadomość konsumencka podnosi się z kolan i coraz częściej nasze zakupy przemyślane. W przypadku truskawek szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz rodzice malutkich dzieci. Truskawki według wielu niezależnych grup badawczych znajdują niechlubne czołowe miejsce wśród produktów skażonych pestycydami. Niestety często samo myślenie wystarczy, zaleca się, aby owoce płukać w roztworze wody i sody oczyszczonej aby zniwelować zawartość szkodliwych toksyn. Pamiętajmy również, że truskawki to silnie uczulające owoce, a ja w swoim gabinecie zauważam znaczący odsetek osób cierpiących na niemożność zjedzenia truskawek.

Sezonowa, krajowa, umyta truskawka wykazuje jednak wiele korzystnych właściwości i w gruncie rzeczy jest bardzo zdrowa! Kaloryczność truskawek jest niska ponieważ w 100 gramach mamy tylko 35 kcal. Cechuje je duża zawartość błonnika co pięknie wpływa na perystaltykę i florę bakteryjną. Te aromatyczne owoce obfitują w witaminy między innymi C, witamin z grupy B w tym B1, B2. Zawierają również mikro i makroelementy takie jak: wapń, fosfor, żelazo, potas i mangan. 

Reasumując, truskawki są zdrowe i pożywne o ile człowiek nie ingerował w ich produkcję, jeśli nie stosował pestycydów, a tylko naturalne i dopuszczalne nawozy. Zachowajmy zdrowy rozsądek, dbajmy o właściwą higienę spożycia truskawek, a wpłyną korzystnie na nasze zdrowie i nastrój.