W ramach trwającego "Tygodnia z regionem 2019" Biblioteki pod Atlantami uczniowie 2 klas Zespołu Szkolno-Przedszkolnego odwiedzili Muzeum Porcelany i wysłuchali lokalnej legendy o "Sztolni w Górach Sowich". Czytał dyrektor muzeum - Jacek Drejer.

Tegoroczny Tydzień z regionem Atlantów to również poznawanie historii  legendarnych postaci - gwarka Miłosza i pięknej córki kupca - Lukierdy - bohaterów "Sztolni w Górach Sowich" z tomu Kornelii Dobkiewiczowej. Ojciec dziewczyny podarował Lukierdzie bogato zdobiony złoty pierścień na zaręczyny z możnym rycerzem.Ta zaś upuściła klejnot przy Wielkiej Sowie, a ten spadł w otchłań skalnej szczeliny. Zakochany w Lukierdzie Miłosz w czasie wolnym od pracy wykuwał sztolnię w poszukiwaniu pierścienia, niestety obserwował go chytry i zawistny Śladek, który dopatrywał się w poszukiwaniach młodego gwarka sposobności do wzbogacenia się.

Kto znajdzie pierścień i dokąd zaprowadzi bohaterów sztolnia prowadząca do serca góry? Czy miłość dwojga młodych zwycięży wyrachowane kalkulacje Śladka?
Tego wszystkiego dowiedzieli się młodzi słuchacze przy okazjo poznając trudne życie gwarków w legendarnych czasach. Pracowali oni na ziemiach biskupa przez całe dnie nie widząc słońca, a czasem wydobytych kruszców ledwie starczało na im na opłaty i skromnie życie. Mało kogo stać było na utrzymanie rodziny, więc praktycznie cały czas przebywali w towarzystwie braci gwareckiej.     


Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Biblioteka Pełna Skrzatów" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Więcej na temat tegorocznych projektów bibliotecznych:
Wałbrzych: Mali ludzie i skrzaty w bibliotece - oto zwycięskie projekty


BIBLIOTEKA PEŁNA SKRZATÓW

Wakacje 2019 pod Atlantami: Odpoczywaj ze skrzatami [PROGRAM]
Skrzaty paradowały, tańczyły i śpiewały [FOTO]
Wałbrzych: Czytająca Ławeczka dla skrzatów [ZDJĘCIA]
ZAWZIĘTY UPIÓR Z RAIMSWALDAU [DZISIEJSZA RYBNICA LEŚNA]
JAK ANNA Z LANGWALTERSDORFU ZJADŁA OJCA - PISALI AMERYKANIE (FOTO)
NIEDŹWIADKI MAJĄ SWOJEGO DUCHA
CHEŁMIEC - SIEDZIBA WIEDŹMY TOBMETZEN (FOTO)
U NAS MORDERCZE SPOJRZENIE BAZYLISZKA

Lokalne ciekawostki
DLACZEGO ZIEMIA W STRUDZE JEST CZERWONA?
KSIĘŻNA DAISY: CAŁA PRAWDA O SŁYNNYCH PERŁACH
ZŁOTO WROCŁAWIA - DŁUGA HISTORIA SZALEŃSTWA
GŁAZ ZWANY BIAŁYM KAMIENIEM I JEGO HISTORIA PEŁNA ZAGADEK
WIKINGOWIE W KARKONOSZACH, CZYLI LEGENDA O DOLINIE SIEDMIU DOMÓW
ZAMEK KSIĄŻ I JEGO LEGENDARNE KOTY
ZAMEK NOWY DWÓR: OSTRZEŻENIE DLA POSZUKIWACZY SKARBÓW (ZDJĘCIA)Elżbieta Węgrzyn