Czytająca Ławeczka to debiut nowego programu Biblioteki pod Atlantami adresowanego do najmłodszych. Dla skrzatów czytała Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta Wałbrzycha.

- Chcieliśmy tym miłym akcentem rozpocząć startujący właśnie w naszej centrali i filiach Tydzień Bibliotek, a jednocześnie w obecności i udziale pani prezydent zainaugurować nasz nowy projekt. Dzieci dobrze się bawiły i liczymy na to, że oswoją się z biblioteką, a także będą nas częściej odwiedzać już jako czytelnicy - zaznacza Renata Nowicka, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Wałbrzychu.

Czytająca Ławeczka to spotkanie przy książce w bibliotecznym atrium. Dzieci porozmawiały najpierw o skrzatach i ich zwyczajach w obecności milczącego skrzata. Następnie młodych czytelników przywitała Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta, która przeczytała dzieciakom opowiadanie Klausa Hagerupa "O dziewczynce, która chciała ocalić książki". Okazało się, że wśród młodej publiczności są już osoby znające ten utwór. Przygody małej Anny, która poznała wstrząsającą prawdę o tym, co się dzieje z tymi książkami w bibliotece, których nikt nie wypożycza wciągnęły słuchaczy. Magiczna opowieść o miłości do świata książek napisana przez jednego z najwybitniejszych pisarzy norweskich nie pozostawia obojętnymi również dorosłych.Po Czytającej Ławeczce przyjdzie pora na kolejne elementy projektu pn. DUŻE SPRAWY MAŁYCH LUDZI. To jedno z dwóch tegorocznych kompleksowych działań Biblioteki pod Atlantami dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. - Będą one kierowane do dzieci - naszych przyszłych czytelników - z filii w rewitalizowanych dzielnicach miasta. Na osiedlach i w Sobięcinie, gdzie mamy wyremontowane i odmienione filie liczba osób korzystających z usług bibliotecznych wzrosła, teraz pora na działania promujące czytelnictwo wśród dzieci w innych dzielnicach - dodaje Nowicka.Więcej na ten temat: Wałbrzych: Mali ludzie i skrzaty w bibliotece - oto zwycięskie projektyoprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn