Jak pisze portal rynekzdrowia.pl, prokuratura ustaliła przyczyny śmierci anestezjologa zatrudnionego w Specjalistycznym Szpitalu im. A. Sokołowskiego. Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach krajowych, uznawano, że 39-letni mężczyzna mógł umrzeć z przepracowania.


Lekarz zmarł nagle we własnym domu, w niedzielę 22 sierpnia. Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu wszczęła śledztwo pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci. W tygodniu poprzedzającym zgon anestezjolog przepracował w szpitalu im. A. Sokołowskiego blisko 100 godzin, więc pojawił się wątek śmierci z przepracowania. Jak informował wtedy wtedy Polsat News, lekarz nie pracował na etacie, lecz na umowie cywilnoprawnej, a zdarzają się w szpitalu także specjaliści, którzy pracują i 400 godzin miesięcznie w związku z dużymi brakami kadrowymi w placówce.

Sekcja zwłok nie wykazała wpływu czynników zewnętrznych, zlecono więc dodatkowe badania toksykologiczne i histopatologiczne. Po blisko trzech miesiącach oczekiwania, jak informuje rynekzdrowia.pl, prokuratura otrzymała wyniki.


- Wyniki sekcji zwłok oraz badań dodatkowych, które zleciła prokuratura w toku tego postępowania, wskazują, że przyczyną nagłej i gwałtownej śmierci lekarza było uduszenie gwałtowne spowodowane zatkaniem dróg oddechowych treścią pokarmową. W chwili śmierci lekarz znajdował się pod znacznym wpływem alkoholu. Było to blisko 2 promile alkoholu we krwi i ponad 2,5 promila w moczu. Jednocześnie nie ustalono w jego organizmie innych substancji. Zgon miał charakter naturalny - powiedział Rynkowi Zdrowia szef Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu Marcin Witkowski.

Wałbrzyska prokuratura bada również inną sprawę związaną ze szpitalem. W pierwszej połowie listopada ogólnopolskie media obiegły doniesienia o katastrofalnej sytuacji kadrowej w placówce. Z tego powodu miało tam dojść do kuriozalnego incydentu, gdy za niedoświadczonego chirurga operację kończy instrumentariuszka. 15 listopada szpital wydał w tej sprawie oświadczenie: WAŁBRZYCH: SZPITAL DEMENTUJE DONIESIENIA O PRZERWANEJ OPERACJI. Na razie nie ma jeszcze wyników tych ustaleń.


O wałbrzyskim szpitalu, sporze, który wybuchł po zwolnieniu jego dyrektor oraz problemach kadrowych pisaliśmy wielokrotnie:

WAŁBRZYCH: PREZYDENT MIASTA O PANDEMII U NAS I SYTUACJI W SZPITALU
WAŁBRZYCH: CHIRURGIA, PEDIATRIA, COVID I NOWATORSKI ZABIEG
Wałbrzych: premier Mateusz Morawiecki odwiedził szpital (FOTO)
WAŁBRZYCH: PREZYDENT ROMAN SZEŁEMEJ ZWOLNIONY ZE SZPITALA
Wałbrzych: manifestacja poparcia dla dyrektor szpitala (FOTO)

KORONAWIRUS WAŁBRZYCH: W SZPITALU I MIEŚCIE WOJNA KAŻDEGO DNIA

WAŁBRZYCH: NASZ SZPITAL POWAŻNIE ZAGROŻONY. POWÓD?
WAŁBRZYCH: WIELKIE ŁOWY NA LEKARZY I PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ZDROWIA

PODZAMCZE HUSARSKA: ZAMIESZKAJĄ TU LEKARZE I PIELĘGNIARKI
WAŁBRZYCH: CZY WRÓCI PORADNIA CHORÓB ZAKAŹNYCH? JEST SZANSA
SZPITAL ZAMYKA ODDZIAŁ LARYNGOLOGICZNY. GDZIE PACJENCI ZNAJDĄ POMOC?
Wałbrzych: podsumowanie pandemicznego dramatu - wiosna 2021


SZPITAL WAŁBRZYCH: ROZBUDOWA HEMATOLOGII ZE WSPARCIEM MIASTAOpr. MS
Foto: Magdalena Sakowska