Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu zmaga się z koronawirusem oraz brakami kadrowymi. Jest też dobra informacja o innowacyjnym zabiegu.

Sytuacja epidemiczna

Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu 19 listopada 2021 miał na oddziałach 556 wszystkich pacjentów, czyli 93% jego łóżek było zajętych. - Obecnie szpital po zwiększeniu liczby miejsc covidowych posiada 110 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Pod opieką znajduje się 93 pacjentów covidowych, w tym 5 pod respiratorem. Pacjenci hospitalizowani są na Oddziale COVID-19 oraz na Oddziale Szpitala Tymczasowego. Cały czas utrzymywany jest bufor wolnych miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Widoczne jest, że większość hospitalizowanych pacjentów z COVID-19, to osoby niezaszczepione - informuje Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Szpital w ostatniej dobie udzielił pomocy w ramach:

54 interwencji na SORze

11 świadczeń tzw. Nocnej/Świątecznej Pomocy

147 porad medycznych w Przychodniach Szpitala

Nieprzerwanie trwa też akcja szczepień. Ostatniej doby wykonano ponad 300 szczepień (w tym blisko 200 trzecią dawką tzw. przypominającą).Chirurgia i pediatria

Jak wyjaśnia przedstawiciel UMWD, na oddziale chirurgii ogólnej szpitala ze względu na potwierdzone zakażenie koronawirusem u 12 pacjentów nadal wstrzymane są przyjęcia na oddział. Część pacjentów została przekazana na oddział covidowy, natomiast kilkoro pacjentów, których stan zdrowia wymaga pozostania na oddziale chirurgii są pod opieką na tym oddziale.
Na oddziale pulmonologii – w części buforowej/barierowej hospitalizowany jest jeden pacjent dodatni. Tzw. łóżka barierowe/buforowe utworzone na wszystkich oddziałach są wymogiem wynikającym z zarządzenia Wojewody w celu bezpiecznej izolacji, diagnostyki i leczenia pacjenta zakażonego koronawirusem.

Poza sytuacją epidemiczną najbardziej dotkliwym problemem wałbrzyskiego szpitala są braki kadrowe. W związku z ostatnimi doniesieniami o dramatycznej sytuacji na chirurgii i pediatrii zapytaliśmy o drugi z oddziałów. - Odnosząc się do sytuacji na oddziale pediatrii, przez dwoma miesiącami trzech lekarzy pediatrów stanowiących obsadę oddziału złożyło wypowiedzenia. Obecnie trwają rozmowy dyrekcji szpitala z pediatrami, aby nie rezygnowali z pracy i pozostali z pacjentami oddziału. Tym samym, dyrekcja szpitala dokłada wszelkich starań, aby zachować funkcjonowanie oddziału pediatrii - wyjaśnia Nowakowski.


Nowatorski zabieg

Warto podkreślić, że mimo pandemii wałbrzyski szpital nadal bierze udział w innowacyjnych przedsięwzięciach. Zespół lekarzy z pracowni Hemodynamiki Oddziału Kardiologii Interwencyjnej Szpitala im. dra A. Sokołowskiego 18 listopada 2021 wykonał zaawansowaną, nowatorską operację kardiologiczną z wykorzystaniem tzw. pompy Impella.

To nowoczesne urządzenie wspierające pracę serca podczas operacji posiada jedynie kilka ośrodków w Polsce. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu w ratowanie życia pacjenta oraz wiedzy i doświadczeniu zespołu lekarzy kardiologów, chirurgów oraz pielęgniarek operacja przebiegła pomyślnie, a pacjent będzie mógł po okresie rehabilitacji wrócić do normalnego funkcjonowania.Polecamy:
Wałbrzych: wraca szpital tymczasowy, w sumie będą 124 łóżka
Z Polski 'znikło Opole', z Wałbrzycha osiedle. To dramat
Wałbrzych 15 maja 2021: Symboliczne pożegnanie ofiar COVID-19 [ZDJĘCIA]

O wałbrzyskim szpitalu tymczasowym pisaliśmy też:
Wałbrzych: Szpital dementuje doniesienia o przerwanej operacji
WAŁBRZYCH: PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI ODWIEDZIŁ SZPITAL (FOTO)
WAŁBRZYCH: NOWY TYMCZASOWY SZPITAL COVIDOWY (FOTO)
Koronawirus Wałbrzych: w szpitalu i mieście wojna każdego dnia
WAŁBRZYCH: PODSUMOWANIE PANDEMICZNEGO DRAMATU: WIOSNA 2021oprac. ELW
fot. Elżbieta Węgrzyn