Podczas sesji rady miejskiej Wałbrzycha we wtorek 23 listopada prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej wystosował apel do mieszkańców w związku z narastającą czwartą falą pandemii COVID-19 w naszym mieście, zabrał też głos w sprawie sytuacji w Specjalistycznym Szpitalu im. A. Sokołowskiego.


Czwarta fala uderza w Wałbrzych

- Niestety, jesteśmy w ogniu IV fali pandemii i jej natężenie w naszym regionie jest tylko trochę mniejsze niż w poprzednich miesiącach. Mieliśmy nadzieję na jej pożegnanie w wymiarze klasycznym, z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnich kilkunastu miesiącach i trochę zelżały te zjawiska w okresie letnim. Niestety, stało się tak, jak przewidywaliśmy w oparciu o opracowania i analizy naukowe, mówiące o tym, że IV fala nadejdzie, chyba, że program szczepień będzie realizowany w sposób skuteczny. Niestety pandemia szaleje, codziennie umiera 400 osób w Polsce. Teraz zajmujemy pierwsze niechlubne miejsce w statystyce zgonów w Europie i dziewiąte na świecie. Jest to katastrofa demograficzna i narodowa. Jako społeczeństwo zaakceptowaliśmy sytuację, że umiera nas kilkaset osób dziennie tylko z powodu COVID-19, a nie musiałyby umierać. Jesteśmy świadkami dramatu, katastrofy. Umarło już blisko 100 000 osób w kraju nadliczbowych w stosunku do tego, co normalnie się zdarzało -
mówił Roman Szełemej.

Jak dodał włodarz, w ślad za katastrofą demograficzną podąża katastrofa onkologiczna za rok, dwa lub trzy, ponieważ obecnie łóżka chorych onkologicznie muszą być przeznaczane dla chorych na COVID-19, do tego opóźnia się diagnostyka. Według prezydenta mogłoby być inaczej, gdyby Polacy, w tym mieszkańcy naszego miasta, posłuchali apeli o szczepienia przeciw koronawirusowi.

- W kwietniu rada miejska podjęła odważnie decyzję dotyczącą obowiązku szczepień w naszym mieście. Mieliśmy nadzieję na dyskusję w Polsce, naszym mieście, regionie. Ta uchwała miała pokazać, że jest szansa uniknięcia czwartej fali, że trzeba u nas zrobić absolutnie wszystko w miesiącach letnich, żeby zaszczepić 80-90% Polaków. Nie słuchano nas, w Wałbrzychu zaszczepiło się około 53%, to średnia krajowa. I dziś płacimy straszną cenę. Wylała się fala hejtu na radę i prezydenta, a dziś obowiązkowe szczepienia są wprowadzane w Austrii i gdzie indziej. W Dzień Zaduszny 2 listopada wspominaliśmy na Placu Magistrackim kilkaset osób zmarłych w Wałbrzychu na COVID-19, które nie musiały umrzeć. Są kraje w Europie, w których obecnie nikt nie umiera na tę chorobę mimo tysięcy chorych. Apeluję o mobilizowanie wszystkich wałbrzyszan do przyjęcia pierwszej i drugiej lub przypominającej dawki, o przestrzeganie dystansu, noszenie maseczek, bo zajmowanie łóżek w szpitalu przez pacjentów covidowych nie jest bezkarne, zajmują oni miejsce pacjentów onkologicznych, kardiologicznych i innych - mówił prezydent.

Na razie akcja związana z dawką przypominającą rozkręca się powoli, a do centrum szczepień w Starej Kopalni przychodzą pojedyncze osoby.


Wojny o szpital ciąg dalszy

Roman Szełemej zajął też stanowisko w sprawie wałbrzyskiego szpitala im. A. Sokołowskiego, o który po zwolnieniu stamtąd dyrektor Marioli Dudziak toczy się nieustający spór z polityką w tle.

- Docierają do nas sygnały o sytuacji w szpitalu od pacjentów i pracowników szpitala, przekazujemy je do wiceprezydent Sylwii Bielawskiej, która koordynuje sprawę szpitala, ja się nie wypowiadam i nie biorę udziału w debacie z powodów oczywistych. Zachęcam pracowników do pozostania i zachęcam nowych, pracownicy szpitala przyszli do mnie wczoraj na spotkanie. Robimy wszystko, co możliwe, żeby nasz szpital funkcjonował prawidłowo i wierzę, że tak będzie, oferuję lekarzom i pielęgniarkom mieszkania komunalne, żeby zespół naszego szpitala był zespołem stabilnym. O zbliżającym się kryzysie kadrowym w nim mówię już od kilku lat. Wiceprezydent jest za to odpowiedzialna z powodu toczonego przeze mnie sporu z moim byłym pracodawcą - mówił Roman Szełemej.


W poniedziałek 22 listopada została zorganizowana konferencja prasowa przez senator Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską i posłankę Izabelę Katarzynę Mrzygłocką "w sprawie katastrofalnej sytuacji w Specjalistycznym Szpitalu im dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, m.in. w oddziale chirurgii ogólnej".

- Niezrozumiała polityka kadrowa, wiele wypowiedzeń, przesunięcia obowiązków to pokłosie politycznej walki urzędu marszałkowskiego. 
Od kilku miesięcy zabiegi planowe są wykonywane z ogromnym opóźnieniem. Już nawet pacjenci zaczęli zgłaszać się z prośbą o pomoc do szpitali w pobliskich miejscowościach. Brak interwencji oraz racjonalnej polityki kadrowej ze strony dyrekcji szpitala stanowi ogromne zagrożenie dla pacjentów z naszego regionu - mówi Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

Po konferencji oświadczenie w tej sprawie wydał Urząd Marszałkowski.

Oświadczenie Marszałka Województwa Dolnośląskiego wyrażające sprzeciw wobec politycznego wykorzystywania Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu

Wykorzystywanie w politycznych rozgrywkach Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu jest skandaliczne i nieodpowiedzialne.

Obliczone na polityczny zysk postępowanie grupy osób – między innymi działaczy Platformy Obywatelskiej, jest egoistyczne i podejmowane kosztem dobra pacjentów oraz stabilnego funkcjonowania Szpitala - największej placówki medycznej niosącej pomoc mieszkańcom południowej części Dolnego Śląska. Szpital nie potrzebuje polityki. Pozwólcie w spokoju pracować lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi. Nie wywołujcie celowo u pacjentów poczucia strachu. Pomyślcie o ludziach, a nie o własnych interesach.

Poprzez polityczne, partyjne manifestacje uporczywie próbuje się doprowadzić do destabilizacji pracy Szpitala, który dzięki zaangażowaniu całego personelu medycznego i w trosce o pacjentów skutecznie stawia czoła pandemii. Szpital cały czas działa i niesie pomoc pacjentom - wbrew pragnieniom osób, które perfidnie wykorzystują pandemię do walki politycznej. Być może niektórym niełatwo pogodzić się z myślą, że bez ich udziału Szpital funkcjonuje prawidłowo, między innymi nowa dyrekcja Szpitala skutecznie zakończyła proceder fikcyjnych dyżurów.

Dyrekcja Szpitala w niespełna trzy miesiące zatrudniła kilkunastu nowych lekarzy specjalistów, pielęgniarki oraz ratowników medycznych, o czym osoby uczestniczące w dzisiejszej konferencji być może nie chciały wiedzieć z oczywistych względów – nie wpisywało się to w ich negatywną narrację budowaną od tygodni wokół Szpitala. Nowi lekarze dołączyli do zespołu i podjęli się walki o życie i zdrowie pacjentów leczonych na oddziałach Szpitala, przede wszystkim tych zmagających się z zakażeniem koronawirusem. W drugiej połowie listopada br. kardiolodzy i chirurdzy ze Szpitala im. dra A. Sokołowskiego przeprowadzili pionierską, udaną operację kardiologiczną pokazując, że są wybitnymi w skali kraju specjalistami. Nie ma mojego przyzwolenia na szkalowanie ich dobrego imienia i podważanie ich kompetencji medycznych.

Dzisiejsza konferencja prasowa działaczek i działaczy Platformy Obywatelskiej ukazała opinii publicznej, że oprócz powtarzanych politycznych sloganów i niesprawdzonych informacji nie mają oni rzetelnej, podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu Szpitala Wojewódzkiego w Wałbrzychu. Apeluję, aby osoby, dla których najważniejszy jest ich własny polityczny interes opamiętały się i miały świadomość, że uderzając w szpital narażają życie i zdrowie pacjentów. Wasze działania są przejawem złych intencji, które godzą również w społeczny etos parlamentarzystów i samorządowców.


Najnowsze doniesienia o pandemii:
Z Polski 'znikło Opole', z Wałbrzycha osiedle. To dramat
Szczepienie na Covid-19 w Wałbrzychu obowiązkowe. A w Polsce?

Przeciwnicy obowiązkowych szczepień żądają przeprosin [FOTO]
Wałbrzych obowiązkowe szczepienia: Wojewoda unieważnił uchwałę
Wałbrzych: Ulgi i bonusy dla zaszczepionych. Jakie?


Historia konfliktu zapoczątkowanego przez zwolnienie dyrektor szpitala Marioli Dudziak.

- w piątek 6 sierpnia Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wydał oświadczenie w sprawie zwolnienia Marioli Dudziak ze stanowiska dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. A. Sokołowskiego - Wałbrzych: Mariola Dudziak - dyrektor szpitala odwołana. Dlaczego?

- Tego samego dnia związany od lat z wałbrzyskim szpitalem i zaangażowany w jego rozwój prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej w mediach społecznościowych potępił decyzję Urzędu Wojewódzkiego - WAŁBRZYCH: PREZYDENT O ODWOŁANIU DYREKTOR SZPITALA.

9 sierpnia przeszło sto osób - personel medyczny, samorządowcy, pacjenci - wzięło udział w manifestacji poparcia dla odwołanej ze stanowiska Marioli Dudziak, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. A. Sokołowskiego - Wałbrzych: manifestacja poparcia dla dyrektor szpitala (FOTO).

- W kolejnym oświadczeniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z 10 sierpnia 2021 decydenci odnoszą się do sformułowań wypowiedzianych podczas wiecu poparcia dla dyrektor Marioli Dudziak. Urząd podtrzymuje swoje stanowisko i zarzuca broniącym szefowej szpitala używanie "szeregu nieprawdziwych i zniekształcających rzeczywistość sformułowań" - oto treść oświadczenia - Wałbrzych: Marszałek podtrzymuje zarzuty wobec dyrektor szpitala.

12 sierpnia we Wrocławiu do urzędu marszałkowskiego przyjechała delegacja pracowników szpitala i grupa radnych, aby złożyć na ręce Marszalska Cezarego Przybylskiego złożyć protest pracowników szpitala. Dokument w formie listu protestacyjnego zawierał ok. 400 podpisów poparcia - Wałbrzych Szpital: Złożyli do marszałka protest z 400 podpisami [FOTO].


18 sierpnia - zaplanowana na 18 sierpnia na Dworcu Szczawienko konferencja o budowie linii kolejowej odbyła się planowo, choć w cieniu demonstracji poparcia dla zwolnionej dyrektor wałbrzyskiego szpitala - Wałbrzych: Szybka kolej i przywitanie z transparentami [ZDJĘCIA].

- Sprawa odwołania przez Zarząd Województwa dyrektor Szpitala im. Sokołowskiego ciągle budzi emocje i powoduje liczne komentarze, więc i ja postanowiłem zabrać w tej sprawie głos - wyjaśnia Jerzy Langer, radny Rady Miejskiej Wałbrzycha. Oto treść jego komentarza z 18 sierpnia 2021 w sprawie dymisji szefowej wałbrzyskiego szpitala - Wałbrzych: Radny PiS zabiera głos nt. szpitala.
 
- Około 25 sierpnia mieliśmy prawdziwy wysyp samorządowego poparcia dla zdymisjonowanej dyrektor szpitala w Wałbrzychu przyjmowanego oficjalnie w formie uchwał na sesjach tych kolegialnych w regionie. Do tego przewodniczący Klubu Radnych PiS złożył do przewodniczącej Rady Miejskiej Wałbrzycha pilny wniosek, w którym wnosi o zaproszenie na sesję w Wałbrzychu wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego - Wałbrzych Szpital: Gmina i powiat oraz radni o dymisji dyrektor.

- 3 września urząd marszałkowski zawiadomił o planowanych kontrolach: WAŁBRZYCH SZPITAL: TRWAJĄ KONTROLE, BĘDZIE KOLEJNA - ZAROBKÓW PREZYDENTA

- 13 września radny wałbrzyski Anatol Szpur zrezygnował z funkcji członka Społecznej Rady Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu: WAŁBRZYCH: SPORU O DYREKTOR SZPITALA SOKOŁOWSKIEGO CIĄG DALSZY

17 września - Roman Szełemej został zwolniony ze stanowiska lekarza w szpitalu im. A. Sokołowskiego i odpowiedział oświadczeniem, zapowiadając skierowanie sprawy do sądu - Urząd Marszałkowski wysunął wobec niego zarzuty: WAŁBRZYCH: PREZYDENT ROMAN SZEŁEMEJ ZWOLNIONY ZE SZPITALA.
- Zwolennicy odwołanego ze stanowiska lekarza Specjalistycznego Szpitala im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu prezydenta miasta Romana Szełemeja wieczorem 22 września wzięli udział w akcji poparcia dla niego - Szpital Wałbrzych: akcja poparcia dla Romana Szełemeja (FOTO).

- 6 listopada premier Mateusz Morawiecki i wicemarszałek Marcin Krzyżanowski odwiedzili  Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego - Wałbrzych: premier Mateusz Morawiecki odwiedził szpital (FOTO).

- W pierwszej połowie listopada ogólnopolskie media obiegły doniesienia o katastrofalnej sytuacji kadrowej w wałbrzyskim szpitalu. Miało w nim też dojść do kuriozalnego incydentu, gdy za niedoświadczonego chirurga operację kończy instrumentariuszka. 15 listopada szpital wydał w tej sprawie oświadczenie: WAŁBRZYCH: SZPITAL DEMENTUJE DONIESIENIA O PRZERWANEJ OPERACJI.

- sytuacja epidemiczna z 19 listopada w szpitalu informacja z UMWD - Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu zmaga się z koronawirusem oraz brakami kadrowymi. Jest też dobra informacja o innowacyjnym zabiegu - WAŁBRZYCH: CHIRURGIA, PEDIATRIA, COVID I NOWATORSKI ZABIEG.


Magdalena Sakowska
Foto: screen z transmisji sesji, UM Wałbrzych