O tym, jak ważne są miejsca parkingowe nie trzeba nikogo przekonywać. Mieszkańcy Białego Kamienia walczyli o utwardzony i oświetlony teren do parkowania i udało się. Powstaje on i do tego będzie pomagał w gospodarowaniu wodą w okresie suszy.

Tym razem przy cmentarzu


Trwają roboty budowlane na zadaniu inwestycyjnym pn. „Porządek i bezpieczeństwo na miejscach postojowych przy cmentarzu na Białym Kamieniu ul. Piaskowa – Wałbrzyski Budżet Partycypacyjny 2017” przy ul. Piaskowej w Wałbrzychu. Niewielki parking powstaje w okolicy jednego z największych cmentarzy w naszym mieście. - Cieszę się, że po wielu perturbacjach również ten projekt budżetu partycypacyjnego zaczynamy realizować. Dotyczy on, podobnie jak wiele innych z terenu miasta, poprawy infrastruktury służącej realizowaniu potrzeb religijnych mieszkańców. W tym przypadku chodzi o cmentarz. Realizujemy szerszy zamysł poprawy infrastruktury wokół kościołów i parafii, a także wokół cmentarzy - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Podobne projekty zrealizowano m.in. przy parafiach na Podgórzu i na Szczawienku, a działania takie trwają też na Poniatowie.   


Projekt niewielkiego parkingu powstał mimo problemów projektowych, przed jego wytyczeniem trzeba było wysprzątać i zniwelować teren niegdyś mocno zaśmiecony, a także podtapiany podczas kolejnych nawalnych deszczy. Wyzwaniem jest takie wykonanie tego parkingu, by oparł się niszczącej sile wody płynącej tędy po każdych większych opadach.System magazynujący wodę

Projekt wykonania tej realizacji przygotowała grupa mieszkańców Białego Kamienia, m.in. pani Maria Szydłowska i radny Ryszard Nowak, wspierany przez księdza Zbigniewa Chromego, proboszcza Parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, przy której cmentarz się znajduje. - Te miejsca postojowe są szczególnie potrzebne w okresie Wszystkich Świętych, kiedy osób odwiedzających cmentarz jest dużo więcej - wyjaśnia ksiądz Zbigniew Chromy i wyraził nadzieję, że inwestycja będzie działać na tegoroczne jesienne święto. Obecny na spotkaniu radny Ryszard Nowak przypomniał o staraniach swoich i mieszkańców o remont ul. Piaskowej prowadzącej od ul. Andersa do cmentarza. W sprawie tego remontu do Ratusza kierowane były interpelacje.

W ramach przedsięwzięcia powstaną nowe miejsca postojowe z płyt ażurowych (przepuszczających wodę do gruntu) oraz nowa nawierzchnia z kostki betonowej, zostanie również wykonane oświetlenie terenu oraz zagospodarowanie terenu zielonego poprzez nowe nasadzenia. - Będzie tu 15 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych a także plac manewrowy. Teren oświetli 5 lamp, a cały teren będzie odwodniony przez system drenarski magazynujący wodę. To ekologiczne rozwiązanie pozwalające gospodarować wodą w okresach suszy - mówi Maciej Czajka, kierownik biura inwestycji UM w Wałbrzychu.
Działanie finansowane jest ze środków Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego. Realizacją prac zajmuje się Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane "Sta-Dar" Dariusz Stańczyk ze Świebodzic.
Koszt robót – 289 256,33 zł brutto, całkowity koszt inwestycji – ok. 305 000,00 zł brutto.

O postępowaniu przetargowym pisaliśmy: Wałbrzych: Nowa droga i miejsca parkingowe. Gdzie?


Polecamy inne projekty:
Podzamcze: co z tą fontanną i skwerem? Będzie, czy nie?
Gaj: jest nowa siłownia plenerowa - a co jeszcze będzie? (FOTO)
Wałbrzych: Schronisko ma nowy samochód, a wkrótce siedzibę [ZDJĘCIA]oprac. ELW
fot. Elżbieta Węgrzyn