Mała frekwencja, ale za to zacięta rywalizacja. 7 października 2019 roku poznaliśmy wyniki głosowania mieszkańców Wałbrzycha. Które projekty Budżetu Obywatelskiego 2020 zostaną zrealizowane?

Przez cały wrzesień mieszkańcy Wałbrzycha powyżej 14 roku życia głosowali przez internet na 19 projektów Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Każdy mógł oddać tylko jeden głos. Niestety frekwencja była niska - głosy oddało jedynie 6688 uprawnionych.

WBO w liczbach:
- Pierwszy głos oddano 3 sekundy po rozpoczęciu głosowania, a ostatni w ostatniej sekundzie głosowania,
- 41% głosów oddano przez komputery stacjonarne, a 59% przez urządzenia mobilne,
- 57% głosów oddały kobiety, mniej aktywni byli mężczyźni - 43%,
- największy odsetek głosujących był wśród osób w wieku 36-49 lat - 32,8% głosów,
- najwięcej głosów - 880 oddano w ostatni dzień głosowania - 30 września.Wałbrzych Budżet Obywatelski 2020

Zrealizowanych zostanie 5 projektów, które uzyskały najwyższą liczbę głosów:

Miejsce 5. - 543 głosy - projekt 9.


Miejsce 4. - 550 głosów - projekt 24.Miejsce 3. - 784 głosy - projekt 1.

Jego pomysłodawca, Zbigniew Michurski, już ma gotowy pomysł na przyszłoroczny projekt, który ma szanse na akceptację oraz poparcie mieszkańców. - Będzie dotyczył samego serca Śródmieścia i będzie zatytułowany "Atrakcyjny Rynek" - wyjaśnia śródmiejski aktywista. Zwycięstwo tężni bardzo go cieszy, choć początkowo wnioskował o 200 tys. zł i projekt miał mniejszy rozmach, a teraz rozrósł się o dodatkowe elementy infrastrukturalne, to efekt prozdrowotny tężni będzie identyczny, a wszak o niego chodziło.  

Miejsce 2. - 892 głosy - projekt 5.

- Jesteśmy mega zadowoleni, bo to mieszkańcy wybrali, które projekty są dla nich ważne, cieszy nas to, że tak wielu z nich stwierdziło, iż to co robimy jest dla nich ważne. Wsparcie w wysokości ponad pół miliona złotych na sprzęt dla nas to jest coć co nam dziś chyba nie pozwoli spać -
komentuje szczęśliwy z osiągniętego wyniku Marcin Szewczak z Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Poszukiwawczo Ratunkowej Wałbrzych (OSP GPR). Pan Marcin razem z kolegami z jednostki stworzyli projekt dzięki któremu zyskają nowy samochód z wyposażeniem potrzebnym dla celów poszukiwawczo-ratowniczych. 
Ochotnicy liczą na to, że uda się im ten sprzęt otrzymać do września.
Miejsce 1. - projekt 15. - najwięcej głosów - 1848 (niemal o 1000 więcej od projektu na 2. miejscu)

Zapytaliśmy zwycięzców WBO 2020, jaka była ich recepta na sukces. - Jesteśmy naszym bardzo wysokim wynikiem w głosowaniu zaskoczeni. Myślę, że do naszego sukcesu przyczynił się fakt, że włączyliśmy, czy też zaktywizowaliśmy wokół tego projektu bardzo dużo środowisk: piłkarzy, biegaczy, dzieci, seniorów... W naszej 10-osobowej grupie skupiliśmy społeczników z tak wielu środowisk i oni lobbowali "na swoim podwórku". Ważnym elementem przyciągającym młodzież była współpraca z grupą Mad Runners. Im też bardzo zależało na tym projekcie i jak połączyliśmy siły efekt był oszałamiający - wyjaśnia Katarzyna Wojnicka, jedna z aktywistek zaangażowanych w przygotowanie zwycięskiego projektu.     

Więcej o projektach WBO 2020

Wałbrzych: Tężnia, pasieki, amfiteatr, czy samochód ratowniczy?

O niskiej frekwencji pisaliśmy - Wałbrzyszanie pozwalają by decydowano za nich


Elżbieta Węgrzyn