Niedawno zapowiadaliśmy mieszkańcom Podzamcza, że w tym roku wreszcie doczekają się skweru z fontanną. Tymczasem ostatnio pojawiły się głosy, że inwestycja zostanie odroczona. Na czym stanęło?


Fontanna numer 1 i 2

Fontanna na Podzamczu ma już dość długą historię, jak na obiekt nieistniejący. Przypomnijmy, że projekt z fontanną w głównej roli został wybrany przez mieszkańców osiedla jako projekt dzielnicowy budżetu partycypacyjnego w 2015 roku. Nazywał się wtedy "Podzamczańskie skwery - budowa fontanny oraz zagospodarowanie terenów zlokalizowanych w różnych częściach dzielnicy Podzamcze" i przeznaczono na niego 540 000 zł, a głosowało za nim 688 osób. Nie został zrealizowany i pojawił się ponownie w edycji z 2017 roku pod nazwą "Podzamczański skwer - budowa fontanny oraz zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami Hetmańską i Grodzką" - wtedy przeznaczono na niego 220 000 zł. Firma, która się zgłosiła, by go wykonać, wolała zapłacić karę i się wycofać niż realizować inwestycję za przewidzianą kwotę.Fontanna numer 3

Potem zapanowała cisza. W sierpniu 2019 przetarg został unieważniony, w październiku ogłoszono kolejny i ostatecznie w grudniu podpisano umowę z wrocławską firmą Horwat-Architekci na wykonanie dokumentacji projektowej za 43 050 zł brutto. W planach jest budowa fontanny, remont nawierzchni, nasadzenia zieleni, klomby, budowa pergoli, montaż ławek i koszy na śmieci, oświetlenie terenu i wykonanie ogrodzonego wybiegu dla psów. Przewidziano też wycięcie topoli wzdłuż istniejącego chodnika i wykonanie tablic ukazujących historię Podzamcza. Prace mają być wykonane w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy, jeśli zostanie wyłoniony wykonawca. Inwestycja planowana jest na terenach zielonych między osiedlem a kościołem p. w. św. Piotra i Pawła.
Po kilku kolejnych miesiącach, w połowie kwietnia 2020, urząd miasta oznajmił lakonicznie, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla zadania inwestycyjnego pod nazwą: Budowa PODZAMCZAŃSKIEGO SKWERU – budowa fontanny wraz z zagospodarowaniem terenu pomiędzy ulicami Hetmańską i Grodzką w Wałbrzychu (działka nr 174/30, część działki nr 174/23 obr. Podzamcze nr 47).Koronawirus zagraża fontannie?

I już wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, kiedy pod koniec kwietnia na sesji rady miasta prezydent Roman Szełemej oświadczył, że są takie inwestycje, które w obliczu pandemii i zmian z nią związanych, będą odsunięte na dalszy plan, bo nie wiadomo, jak długo potrwają zakazy korzystania z nich. Prezydent wymienił między innymi przedsięwzięcia z budżetu partycypacyjnego, takie jak tężnia w Parku Sobieskiego, czy fontanna z budżetu partycypacyjnego na Podzamczu.

- Nie wiem, czy będą możliwe do zrealizowania, a po drugie nie mamy tych projektów. Także przyszłość basenu otwartego stoi pod wielkim znakiem zapytania, bo nie wiadomo, czy te formy rekreacji będą w przyszłości dozwolone - stwierdził włodarz Wałbrzycha. Jednak
na tej samej sesji rady miasta radni przegłosowali zmianę w budżecie polegającą na zwiększeniu jeszcze w tym roku wydatków o 412 000 zł na budowę fontanny na podzamczańskim skwerze i zagospodarowanie przestrzeni między ulicami Hetmańską i Grodzką.
Zapytaliśmy więc: będzie, czy nie?

- Tak, będzie realizowana w tym roku, za chwilę będzie ogłaszany przetarg, mamy już praktycznie gotowy projekt. To będzie bardzo piękne miejsce, ogłosimy przetarg z wykonaniem w tym roku, jeśli to będzie możliwe, jeśli nie, to część prac zostanie przeniesiona na początek przyszłego roku. Projekt bardzo pięknie będzie się wpisywał w ideę budżetu partycypacyjnego. W związku z pandemią edycja tegoroczna zostaje przesunięta na przyszły rok, bo nie było możliwości konsultacji, będziemy realizować w tym i na początku przyszłego roku te wszystkie inwestycje, które do tej pory nie zostały zrealizowane - zapewnia Roman Szełemej.I na potwierdzenie 25 maja pojawiła się kolejna pozytywna informacja na stronach urzędu miasta:
Prezydent Miasta Wałbrzycha zawiadamia, że w dniu 25.05.2020 r., została wydana Decyzja nr 15/2020 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Podzamczański skwer – budowa fontanny oraz zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami Hetmańską i Grodzką – Wałbrzyski Budżet Partycypacyjny 2017” (działka nr 174/30 oraz część działki nr 174/23,
obr. nr 47 Podzamcze). Z materiałami dotyczącymi przedmiotowej sprawy można zapoznać się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, ul. Kopernika 2, Biuro Administracji Architektoniczno - Budowlanej, II piętro, pokój nr 212 - codziennie do 09.06.2020r.


O naszych fontannach pisaliśmy:
KORONAWIRUS WAŁBRZYCH: CO Z MIEJSKIMI FONTANNAMI?
PODZAMCZE: JEST NOWY PARKING, MAJĄ BYĆ KOLEJNE. A FONTANNA? (FOTO)
PODZAMCZE: DOBRA WIADOMOŚĆ DLA ZMĘCZONYCH MIESZKAŃCÓW
PODZAMCZE: DRGNĘŁO W SPRAWIE OSIEDLOWEJ FONTANNY?

TAKI ŁADNY SKWER Z FONTANNĄ BĘDĄ MIELI!

KSIĄŻ: ZAMKOWE FONTANNY BĘDĄ JAK NOWE (FOTO)
ZAMEK KSIĄŻ ZABIEGA O RENOWACJĘ TRZECH FONTANN I SALONU WŁOSKIEGO
FONTANNA DONATELLA, CZYLI JAK HISTORIA NABIŁA NAS W BUTELKĘMagdalena Sakowska
Foto: ilustracyjne, Magdalena Sakowska