
Śródmieście: szkoła i przedszkole mają nową patronkę - księżną Daisy

O tej inicjatywie pisaliśmy jesienią: Podgórze: dwie stare szkoły już z nowymi oknami (FOTO). 26 października 2022 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 przy ul. Limanowskiego odbyły się wybory na patrona szkoły. Uczniowie, rodzice oraz pracownicy oddawali głosy na swoich kandydatów. Komisja po przeliczeniu głosów stwierdziła, że większością głosów wybrano księżną Daisy von Pless.
Zaraz potem przez media krajowe i społecznościowe przetoczyła się polityczna burza dotycząca uwagi Piotra Sosińskiego z wałbrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, że z księżną Daisy przegrał św. Jan Paweł II. Przypominamy, że jest on patronem innej publicznej szkoły podstawowej znajdującej się w odległości około 300 metrów od placówki na ul. Limanowskiego, mianowicie PSP nr 28.
Szkoła na ul. Limanowskiego znajduje się zarazem kilkaset metrów od miejsca, gdzie znajdowały się szkoły i ochronka Hochbergów, którymi Daisy jako księżna się opiekowała oraz prawdopodobnie jej własna nowatorska placówka dla dzieci niepełnosprawnych: PODGÓRZE: SZKOŁA KSIĘŻNEJ DAISY DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH (FOTO).
Do tamtej smutnej afery nie wracano już na sesji, ale nie obyło się bez kontrowersji. Zastrzeżenia, jakie wysunął radny PiS Jerzy Langer, dotyczyły sposobu wprowadzenia obu uchwał do procedowania tuż przed sesją - nie było ich w porządku obrad.
- Wniosek proceduralny wpłynął do nas 30 stycznia, nie był to wniosek z jesieni, mieliśmy tutaj kilka wątpliwości prawnych, zwłaszcza, że szkoła składa się z PS nr 5 i PSP nr 1, i musieliśmy szczegółowo rozpatrzyć, czy można nadać imię całej placówce, czy osobno dla każdej z części, dlatego mamy dwie uchwały nadania imienia. Głosowanie odbyło się w szkole w październiku, wzięli w nim udział uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele i rodzice - wyjaśniała Anna Elżbieciak-Stec, kierownik Biura Edukacji i Spraw Społecznych. Delegacja uczniów i rodziców wraz z dyrekcją szkoły była obecna na sesji.
- Rozumiem to tłumaczenie, ale go nie przyjmuję. Konkurs był rozpisany w październiku, jeśli uchwała czekała do lutego, to mogła i do marca. Będę głosował przeciw nie ze względu na rezultaty głosowania w szkole, ale ze względu na niedopełnione procedury - mówił radny Jerzy Langer.
- Przyjmuję pana krytykę i dołożę starań, aby taka sytuacja już nigdy nie miała miejsca - odpowiadała kierownik biura. Głos zabrała także wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
- Uchwała wpłynęła w określonym terminie, pośpiech spowodowany jest tym, że musimy rozpocząć całą procedurę wyboru patrona, ściśle określoną przepisami, aby zdążyć przed 26 maja, na który to dzień przewidziano nadanie szkole imienia i poświęcenie sztandaru, co jest uzgodnione z dolnośląskim kuratorem oświaty. Ta procedura jest skomplikowana - wyjaśniała wiceprezydent.
Ostatecznie nadanie imienia przedszkolu przegłosowało 17 radnych, 2 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, a 4 nie głosowało. Nadanie imienia szkole przegłosowano 18 głosami za przy 2 przeciw, 2 wstrzymujących się od głosu i 3 nie głosujących.
O historii szkoły na Limanowskiego i tego zakątka Śródmieścia pisaliśmy:
Śródmieście: ciąg dalszy historii szkoły na Piasku (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
Śródmieście: taka jest historia szkoły na cmentarzu (FOTO)
CMENTARZ "NA PIASKU", CZYLI HISTORIA PEWNEGO KONFLIKTU
Śródmieście: tu była parafia legendarnego niemieckiego księdza
Czytaj też:
Podgórze: przedszkole zostanie zlikwidowane. Co dalej? (FOTO)
Podgórze: piątki miało nie być, a świętuje jubileusz! (FOTO)
Wałbrzych: o przedszkolu, remontach szkół i placach zabaw (FOTO)
Magdalena Sakowska
Foto ilustracyjne archiwalne: Elżbieta Węgrzyn, użyczone: PSP nr 5, użyczone archiwalne Daisy z synami: Fundacja Księżnej Daisy von Pless
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj