Parlamentarzyści, władze miasta, radni, przedstawiciele kuratorium, dawni dyrektorzy, dawni i obecni pracownicy, przedstawiciele związków nauczycielskich i innych szkół, absolwenci i uczniowie wzięli udział w obchodach jubileuszu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 na Podgórzu. Mało brakowało, a nie byłoby ani tej uroczystości - ani samej szkoły. Zobaczcie zdjęcia ze święta całej dzielnicy.


Ostatni jubileusz szkoły 

Ostatnio w szkole na Podgórzu wiele się dzieje - zaczyna się remont i powstanie tu przedszkole, o czym pisaliśmy - Wałbrzych: o przedszkolu, remontach szkół i placach zabaw (FOTO). A jubileusz 75-lecia istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Aliny i Czesława Centkiewiczów świętowano w piątek 6 maja w siedzibie PSP nr 5 przy ul. Poznańskiej 8.

Radosne wydarzenie otworzył polonez w wykonaniu najmłodszych uczniów, a po nim hymn szkoły w wykonaniu uczniów starszych. Spośród byłych dyrektorów zjawili się Janina Pęczek, Małgorzata Rykowska, Arletta Rynkiewicz i Zygmunt Nowaczyk. Zebranych powitała dyrektor Renata Gibes, która wspomniała nieżyjących już pracowników placówki i podziękowała byłym oraz obecnym za to, że szkoła jest tą, jaką jest.- Od lat możemy się szczycić sukcesami w konkursach sportowych, co jest naszą mocną stroną, ale również w konkursach przedmiotowych, a wśród naszych absolwentów jest wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury, sportu. Staramy się sprawić, by nasi uczniowie uwierzyli w swoje siły i nie bali się marzyć - mówiła dyrektor szkoły.


Ona też miała zniknąć

Dramatyczny moment w historii placówki przypomniał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

- Tego jubileuszu omal by nie było, bo kiedy 10 lat temu zastanawialiśmy się, jak dokonać zmian w sieci szkół, zamknąć je lub przebranżowić, zastanawialiśmy się i nad tym, czy tej szkoły nie zamknąć. I było to dla mnie budujące, że w tej dzielnicy, przed którą mnie przestrzegano jako przed trudną, jest taki lokalny patriotyzm, który tak naprawdę ocalił tę szkołę. Pamiętam, jak walczyli o nią radni, pani Danuta Marosz, o mało tej szkoły by nie było, a dziś uważam, że decyzja rady miejskiej sprzed 10 lat była decyzją mądrą, bo ta szkoła jest tu potrzebna. Od tamtego czasu zainwestowaliśmy tu ogromną ilość pieniędzy, choć robiono nam zarzuty, że to stary budynek, zabytkowy. Wyremontowaliśmy salę gimnastyczną, a za dwa tygodnie wejdzie tu wykonawca, żeby wyremontować całe podwórze - mówił Roman Szełemej.Prezydent potwierdził, że jedyna planowana na razie w tym roku duża zmiana w sieci szkół będzie miała miejsce właśnie w tej placówce, która zniknie, choć w inny sposób, żeby przekształcić się wzorem innych wałbrzyskich podstawówek w zespół szkolno-przedszkolny. I od 1 września do 550 uczniów szkoły dołączy 70 przedszkolaków. A do historii szkoły nawiązała jej absolwentka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, która uczęszczała do niej w gorącym okresie wyboru patrona.
I zniknie, ale powstanie coś większego

Na kwietniowej sesji rady miasta radni przegłosowali uchwałę i formalnościom stało się zadość. A zatem - od 1 września 2022 r. przekształca się oddziały przedszkolne w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Aliny i Czesława Centkiewiczów w Wałbrzychu przy ul. Poznańskiej 8 w Przedszkole Samorządowe nr 9 pod tym samym adresem. Również od 1 września 2022 r. Przedszkole Samorządowe Nr 9 utworzy wraz z Publiczną Szkołą Podstawową Nr 5 im. Aliny i Czesława Centkiewiczów Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8.W budynku szkoły jest w tym roku planowana jeszcze jedna duża inwestycja, przebudowa kotłowni z węglowej na gazową, orientacyjnie za pół miliona złotych, przetarg miałby być ogłoszony w drugim kwartale. 


Z historii szkoły

Powstała ona jako szkoła katolicka. W latach 1899-1911 w szkole uczył Hermann Stehr, jeden z najwybitniejszych pisarzy niemieckich tego okresu, laureat nagrody Goethego, doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Otrzymał honorowe obywatelstwo Bystrzycy Kłodzkiej i Szklarskiej Poręby oraz order orła Rzeszy. W lutym 1934 roku przyjechał do szkoły, aby wziąć udział w uroczystości nadania placówce jego imienia. Z tej okazji na fasadzie odsłonięto tablicę pamiątkową (polska-org.pl).3 września 1946 roku w budynku przy ulicy Szkolnej 4, w którym po wojnie znajdował się Państwowy Urząd Repatriacji, rozpoczęła swoją działalność Szkoła Podstawowa nr 5. Jej pierwszym kierownikiem został Leopold Pokryszko, a grono nauczycielskie stanowiło jedenastu nauczycieli. Budynek szkoły składał się z sześciu izb ogrzewanych piecami węglowymi i wyposażonych w bardzo skromny i wysłużony sprzęt. Na początku roku szkolnego 1946/47 naukę rozpoczęło 200 uczniów, a pod koniec ich liczba wzrosła do 342. Były to dzieci górników i kolejarzy, przesiedleńców z centralnej Polski oraz repatriantów z Francji i Belgii. W kolejnych latach wielokrotnie zmieniał się kierownik szkoły. W 1957 roku szkoła zmieniła swoją siedzibę, została przeniesiona do budynku przy ulicy Poznańskiej 8, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.2 listopada 1978 r. ówczesny dyrektor szkoły Zygmunt Nowaczyk, po konsultacjach z uczniami i nauczycielami, podjął decyzję o nadaniu szkole imienia - i 13 listopada 1978 r. ogłoszono plebiscyt, a 11 grudnia 1978 r. patronami szkoły zostali Alina i Czesław Centkiewiczowie. 4 maja 1981 r. do Wałbrzycha przybyło małżeństwo Centkiewiczów, żeby odwiedzić "swoją" szkołę. 5 maja spotkali się z jej społecznością, a dzień później miała miejsce uroczystość nadania szkole imienia oraz przekazanie uczniom sztandaru. Do tego odsłonięto tablicę pamiątkową i otwarto dla zwiedzających Izbę Patrona. Następnie odbyło się uroczyste spotkanie zaproszonych gości, dyrekcji i nauczycieli ze słynnymi pisarzami. To zdjęcia ze szkolnej kroniki:
Czytaj też:
WAŁBRZYCH: 400 NOWYCH UCZNIÓW, OŻYJE TEŻ PRZEDSZKOLE (FOTO)
PODZAMCZE: SZKOŁA NR 21 DO WYBURZENIA, A CO Z PSP NR 26? (FOTO)
WAŁBRZYCH: TU WYBURZĄ SZKOŁĘ, TAM PRZEBUDUJĄ NA PRZEDSZKOLE (FOTO)
PODZAMCZE: ZBURZĄ JEDNĄ SZKOŁĘ I POSTAWIĄ DRUGĄ? (FOTO)
WAŁBRZYCH: JAKIE INWESTYCJE W SZKOŁACH MIASTO PLANUJE NA 2021?
PIASKOWA GÓRA: REMONTY W SZKOŁACH I NOWE PRZEDSZKOLE (FOTO)
WAŁBRZYCH: WIELE SIĘ DZIEJE W NASZYCH SZKOŁACH (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: DUŻE REMONTY W DWÓCH SZKOŁACH (FOTO)


tekst i foto: Magdalena Sakowska
Zdjęcia archiwalne: strona internetowa PSP nr 5