Śródmieście: jest tu teraz I w Polsce szkoła im. Daisy von Pless (FOTO)
Byłaby dumna, bo miała swoją szkołę w Śródmieściu
O tej inicjatywie pisaliśmy jesienią: Podgórze: dwie stare szkoły już z nowymi oknami (FOTO). 26 października 2022 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 przy ul. Limanowskiego odbyły się wybory na patrona szkoły. Uczniowie, rodzice oraz pracownicy oddawali głosy na troje kandydatów. Komisja po przeliczeniu głosów stwierdziła, że większością głosów wybrano księżną Daisy von Pless.

Na sesji rady miejskiej 28 lutego radni przegłosowali nadanie imienia Przedszkolu Samorządowemu nr 5 i Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 połączonych w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5. Nie obyło się bez dyskusji, ponieważ cała sprawa została wcześniej upolityczniona: Śródmieście: szkoła i przedszkole mają nową patronkę - księżną Daisy. Ostatecznie nadanie imienia przedszkolu przegłosowało 17 radnych, 2 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, a 4 nie głosowało. Nadanie imienia szkole przegłosowano 18 głosami za przy 2 przeciw, 2 wstrzymujących się od głosu i 3 nie głosujących.

Finalnie uroczystość nadania imienia Księżnej Daisy Hochberg von Pless Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 5 w Wałbrzychu miała miejsce w piątek 26 maja 2023 r.
.jpg)
Wałbrzych w pigułce
W uroczystości wzięli udział liczni goście ze świata polityki, edukacji, kultury, z partnerskiego miasta Pszczyna, a wśród nich jako gość honorowy prawnuczka księżnej Felicitas von Pless, córka zmarłego w ubiegłym roku księcia Bolka IV. Ceremonię rozpoczęła Msza św. w Kolegiacie Aniołów Stróżów, gdzie poświęcono szkolny sztandar. Sztandar ten został już w szkole uroczyście przekazany przez przedstawicieli Zamku Książ pocztowi sztandarowemu, a następnie uczniowie złożyli na niego ślubowanie, po czym wykonali wzruszający hymn o księżnej Stokrotce.
.jpg)
- W wałbrzyskich placówkach oświatowych i kulturalnych miało w tym roku miejsce już ponad 100 wydarzeń związanych z postacią księżnej Daisy, która jest odkrywana na nowo przez małych i dużych mieszkańców miasta - są koncerty, przedstawienia, czytane są jej pamiętniki, kręcone filmy i chyba trzeba będzie stworzyć jakąś księgę pamiątkową, żeby to wszystko pozbierać - mówiła wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska odczytując wspomnianą wyżej uchwałę.
.jpg)
Biografię księżnej z wątkiem jej wyobcowania jako cudzoziemki, zdeklarowanego pacyfizmu i szerokich horyzontów przybliżyła wicemarszałek Senatu, Gabriela Morawska-Staniecka.
- Historia księżnej Daisy to historia Wałbrzycha w pigułce, nie tylko ostatnich 70-80 lat, ale także historia Dolnego Śląska, Polski i Europy w ostatnich 200 latach. Wałbrzych zawsze był wielokulturowy, taka była rodzina Hochbergów, a szczególnie Daisy. Dziś można powiedzieć, że jej działalność, myśli i idee pozostają niestety wciąż aktualne, wciąż walczymy o pomoc dla tych, którym się nie wszystko w życiu udało, jej idea, że lepiej rozmawiać niż walczyć, również niestety pozostaje nadal aktualna - mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
.jpg)
Wzruszona hrabianka Felicitas podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do takiego uhonorowania jej krewnej.
- Moja prababcia była symbolem nie tylko działalności społecznej, ale także ducha europejskiego, który łączy nas dzisiaj jako narody - urodziła się jako Angielka, była żoną niemieckiego księcia, zmarła jako obywatelka polska. Poświęciła większą część życia mieszkańcom Wałbrzycha, jestem przekonana, że byłaby dziś bardzo dumna i szczęśliwa, widząc szkołę nazwaną jej imieniem, podobnie, jak mój zmarły w zeszłym roku ojciec. Obiecuję, że będę kontynuować jego pracę - mówiła córka księcia.
.jpg)
Zbiegiem okoliczności szkoła przy ul. Limanowskiego znajduje się kilkaset metrów od miejsca, gdzie znajdowały się szkoły i ochronka Hochbergów, którymi Daisy jako księżna się opiekowała oraz jej własna nowatorska placówka dla dzieci niepełnosprawnych, której budynek prawdopodobnie wciąż stoi: PODGÓRZE: SZKOŁA KSIĘŻNEJ DAISY DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH (FOTO). Księżna nie miała własnych środków i postanowiła utrzymywać placówkę dając koncerty charytatywne.
O księżnej pisaliśmy wiele razy, ostatnio:
Zamek Książ: księżnej Daisy przepis na sekretny ogród (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
O historii szkoły na Limanowskiego i tego zakątka Śródmieścia pisaliśmy:
Śródmieście: ciąg dalszy historii szkoły na Piasku (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
Śródmieście: taka jest historia szkoły na cmentarzu (FOTO)
CMENTARZ "NA PIASKU", CZYLI HISTORIA PEWNEGO KONFLIKTU
Śródmieście: tu była parafia legendarnego niemieckiego księdza
O szkole również:
Śródmieście, Stary Zdrój: dwa Orliki do renowacji
Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj