Za nami 4. Bibliokracje, czyli konferencja tematyczna dla nauczycieli i bibliotekarzy z całego regionu organizowana cyklicznie przez Bibliotekę pod Atlantami w Wałbrzychu by podpowiadać nowe rozwiązania, inspirować i pokazywać sprawdzone pomysły. Co było tematem konferencyjnych rozważań 26 września 2019?

Goście w Atlantach

W czwartkowy poranek od godz. 9 w centrali Biblioteki pod Atlantami panował gwar. Goście przyjechali tu z całego Dolnego Śląska od szkół i bibliotek z Wałbrzycha i powiatu, przez przedstawicieli instytucji z Lubomierza, Lwówka Śląskiego, Świdnicy, Jaworzyny Śląskiej, Goczałkowa, Świebodzic po Jelenią Górę i Wrocław. Wszyscy zainteresowani byli tematyką funkcjonowania biblioteki w regionie. Ta właśnie tematyka była swoistym tematem przewodnim czwartej edycji 4. Bibliokracji. 

Tradycyjnie już konferencję podzielono na część wykładową, prezentację dobrych praktyk oraz popołudniowe elementy warsztatowe.  Wszystko to uzupełnione jest również o prezentacje partnerów wydarzenia. Gości przywitała Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami, a rozważań poza praktykami wysłuchali również przedstawicielka Wydziału Oświaty wałbrzyskiego Ratusza oraz członek Zarządu ze Starostwa.


Wykłady i inspiracje

W części wykładowej wystąpił Marcin Skrabka z wrocławskiej firmy GoodBooks, konsultant ds. innowacji dla bibliotek oraz instytucji kultury. Opowiedział o sukcesie fińskich bibliotek i zarysował fińskie działania na rzecz promocji czytelnictwa. Doświadczony wykładowca wywód okrasił wieloma anegdotycznymi ciekawostkami o Finach (dlaczego Fin tak często milczy?). Symbolem innowacyjności tamtejszych bibliotek i ich istotnej roli w życiu kraju świadczy prezentowany przez prelegenta nowoczesny budynek biblioteki Oodi wybudowanej na 100-lecie niepodległości kraju.O projekcie "Legendoczytacze na szlaku" prowadzonym w Jarocinie przez tamtejszą bibliotekę opowiedziała Justyna Daniel Korzyniewska. Na projekt składa się m.in. gra historyczna, wiele akcji promujących go w różnych grupach społecznych, wycieczki rowerowe, a także nowoczesna mapa - aplikacja na sprzęt mobilny.Natomiast Iwona Haberny z krakowskiej Agencji Promocyjnej OKO zaprezentowała przykłady wykorzystania bogatego dziedzictwa lokalnego regionu w uatrakcyjnieniu działań instytucji kultury. Prelekcji towarzyszyło podanie gotowych rozwiązań jak np. tworzenie własnych historii rodzinnych w systemie "Opowiedz jak to było" służącym do tworzenia w plikach PDF gotowych "książek" opowiadających o rodzinnej historii. Wykładowczyni wspomniała również o wyróżnionych i docenionych działaniach promocji czytelnictwa zrealizowanych w 2018 roku przez Bibliotekę pod Atlantami - m.in. grę "Tajemniczy Wałbrzych".


Gotowe rozwiązania

Podczas prezentacji partnerów Atlantów i tej konferencji o działaniach w zakresie upowszechniania czytelnictwa i zapowiedzi nadchodzących szkoleń. O szeroko pojętym wsparciu dla instytucji kultury w Polsce, Czechach i na Słowacji opowiedział Marcin Skrabka z GoodBooks. Przybliżył tematykę nadchodzących szkoleń i opowiedział o najnowszych projektach przygotowywanych we współpracy z polskimi partnerami bibliotecznymi. Obecni na spotkaniu praktycy otrzymali też nieodpłatny dostęp do gier na urządzenia mobilne dla dzieci i młodzieży. Będą mogli testować to rozwiązanie biblioteczne w najbliższym czasie.Natomiast Magdalena Garbacz z Oficyny Wydawniczej ATUT z Wrocławia opowiadała o wydawnictwach o tematyce regionalnej. - W czasie istnienia naszej firmy wydaliśmy ok. 1,5 tys. pozycji książkowych, z czego 1/3 tych książek dotyczy Dolnego Śląska - wyliczyła Garbacz i zaprezentowała przykładowe pozycje stanowiące gotowe przewodniki po atrakcjach regionu np. bazyliki w Strzegomiu, beletrystykę prezentującą naszą historię jak "Jaworowi ludzie", czy książki upowszechniające wiedzę i rozbudzające zainteresowanie atrakcjami naszej okolicy wśród dzieci - np. książka o wrocławskich krasnalach.  


Wałbrzyskie i szczawnieńskie dobre praktyki

Zgromadzenia w Atlantach nauczyciele i bibliotekarze poznali też skuteczne działania biblioteczne z Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju.
Magdalena Klimczak, dyrektor MBP w Szczawnie-Zdroju zaprezentowała własne doświadczenia w upowszechnianiu czytelnictwa w uzdrowiskowej gminie  począwszy od akcji czytelniczych dla dzieci i młodzieży, przez realizowane konkursy czytelnicze dla wielbicieli książek w rożnym wieki.Co ciekawe, biblioteka ta może się pochwalić własnym wydawnictwem upamiętniającym wyniki udanego konkursu o regionie, jak i pozyskiwaniem sponsorów komercyjnych wspierających działania biblioteczne. - Konkursy biblioteczne blisko korespondowały z wydarzeniami w gminie i uzdrowisku, byliśmy obecni i widoczni na odsłonięciu nowych tablic pamiątkowych, prezentujemy się na gminnych jarmarkach i kiermaszach, gdzie prowadzimy warsztaty. Co więcej w bibliotece działa Punkt Informacji Turystycznej. Odwiedzającym nas turystów oraz kuracjuszom proponujemy również lekturę - zaznaczyła Klimczak. Dodatkowo wymieniła działania kierowane w ostatnich miesiącach do miejskich szkół oraz starszych czytelników. Nie zabrakło wśród nich gry miejskiej i dyktanda.Rafał Krawiec z Biblioteki pod Atlantami opowiedział o nowej propozycji wałbrzyskiej biblioteki, a mianowicie "Tygodniu z regionem". - Pojedyncze wydarzenia dotyczące atrakcji i osobowości naszego regionu prowadzone są u nas regularnie, jednak w ubiegłym roku w Pracowni Regionalnej w Centrali zrodził się pomysł cyklicznego jesiennego kilkudniowego wydarzenia poświęconego naszym lokalnym atutom - artystom, naukowcom, twórcom oraz pasjonatom historii, a także promowania rodzimych atrakcji turystycznych i dziedzictwa przemysłowego - wyliczył prelegent. Tak powstało interesujące wydarzenie o elementach programowych skierowanych do młodych odbiorców i bogaty w popołudniowe spotkania z ciekawymi osobowościami dla starszych odbiorców kultury.
Łukasz Kazek: Bezcenne zdjęcia i gdzie szukać skarbów [FOTO]
Justyna Nawrocka: Wałbrzych - klimaty, lokale, awangarda lat 90-tych

Natomiast Arkadiusz Łapka z Biblioteki pod Atlantami opowiedział o genezie gry "Tajemniczy Wałbrzych". - Pomysł na tę grę planszową zrodził się w 2016 roku, ale nikt nie pamięta kto jako pierwszy rzucił hasło z tą propozycją. Przygotowania wstępne prowadziliśmy w zespole 7-8 osobowym. Przygotowaliśmy listę miejsc, które chcielibyśmy umieścić na planszy i przykłady zadań do wykonania dla graczy, następnie przeszliśmy do przygotowań mechaniki gry i planszy. Chcieliśmy w grze zawrzeć informacje o wałbrzyskich ciekawostkach i historycznych wydarzeniach, które mogą być słabo znane poza naszym regionem - zaznaczył Łapka.Z właściwym sobie humorem opowiedział o kolejnych perypetiach tego pomysłu i współpracy z grafikiem podczas przygotowań plansz (ostatecznie powstały dwie gry - dla młodszych i starszych graczy), a także pozyskiwaniem źródeł finansowania gry. Zaprezentowane zostały projekty i ostateczne wykonanie graficzne plansz, pionków, kart i żetonów, a także ostateczny kształt całej gry wydanej we współpracy z Akcją Rewitalizacja Wałbrzych. - Gra jest elementem promocji miasta, można ją wygrać m.in. w miejskich konkursach. Do tego doczekała się swojej wersji mobilnej na aplikacji Action Track - konkludował pan Arkadiusz. Po tym przedstawieniu gry uczestnicy spotkania mogli samodzielnie ją wypróbować i zagrać w przestrzeni miejskiej. Po tym przyszedł czas na zajęcia warsztatowe i rozmowy kuluarowe, bo nie masz nic lepszego niż praktyka i możliwość wymiany doświadczeń.


Jak było w poprzednich latach?
2018 - Wałbrzych Atlanty: legendowa konferencja inna niż wszystkie (FOTO)
2017 - Bibliokracje 2 z Ewą Nowak pod Atlantami [FOTO]Elżbieta Węgrzyn