Za nami spotkanie szkoleniowe bibliotekarzy ze szkolnych bibliotek wałbrzyskich i ich kolegów z Dolnego Śląska. Biblioteka pod Atlantami stała się salą wykładową, na której można było posłuchać wykładów o nowinkach bibliotecznych, wziąć udział w inspirujących warsztatach, a także poznać dobre praktyki oraz nowości książkowe. Wszystko po to, by ich biblioteka była atrakcyjnym miejscem dla młodzieży.

28 września w Galerii pod Atlantami przed bibliotekarzami z Wałbrzycha i regionu wystąpiły dr Agnieszka Przybyszewska z Uniwersytetu Łódzkiego, Marta Jaworek - wałbrzyszanka pisząca doktorat na Uniwersytecie Warszawskim oraz Ewa Nowak - pisarka i popularyzatorka czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Pani Nowak dzień wcześniej spotkała się z młodymi czytelnikami z filii nr 7 na Piaskowej Górze oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczawnie-Zdroju.

Literackie interfejsy
Powieści klasyki i lektury szkolne są przetwarzane nie tylko na audio i e-booki. Często trafiają do multimediów i zyskują nową jakość. Żyjemy też w czasach gdy poza literaturą papierową tworzonych jest mnóstwo tworów fabularnych z pogranicza książki i multimediów. - Dzięki połączeniu multimediów ze światem literackim czytelnik może czytać, a jednocześnie widzieć, słyszeć i czuć. MIT tworzy pionierskie książki, do których można się "podłączyć" i czuć to samo co bohater fabuły, a nawet stać się bohaterem - zaznacza Agnieszka Przybyszewska. Książki multimedialne przypominają rozbudowane gry, w których czytelnik jest graczem, a zarazem uczestnikiem działań świata przedstawionego, książki bywają już też elektronicznie kodowane i personalizowane, że tylko jeden czytelnik przez dotyk dłoni będzie mógł je odtworzyć na swoim multimedialnym odbiorniku. - Powstają też książki, które "nie mieszczą się w sobie" i działają na zasadzie rzeczywistości rozszerzonej, są uzupełniane o dodatki filmowe oraz spokrewnione strony www. Powstają też książki grywalne zarówno jako nowe pozycje, jak i przejawy przepisywania klasyki. Czytanie między kartką, a ekranem robi się naprawdę ciekawe - konkluduje Przybyszewska.   

Dlaczego mam czytać? Znikający czytelnicy...
- To moja biblioteka. Czuję emocjonalny związek z tym miejscem - mówi o Atlantach kolejna prelegentka - Marta Jaworek, absolwentka wałbrzyskiego II LO. Młoda badaczka przygotowała przekrój przez czytelnictwo w Polsce wykazując też naszą narodową specyfikę. - Badania wykazują, że na świecie ludzie unikają czytania książek "wysoce artystycznych", a także nagradzanych. Tymczasem w Polsce wśród książek najczęściej czytanych znajdziemy pozycje noblisty - Henryka Sienkiewicza. 

Powiew optymizmu wniósł przebojowy wykład Ewy Nowak. - Co 10. Polak czyta ponad 7 książek rocznie a, 13% naszego społeczeństwa celebruje czytanie. Z drugiej zaś strony co 10. nastolatek przestaje czytać w gimnazjum i nigdy już do niego nie wraca. 14% gimnazjalistów nie czyta absolutnie nic poza podręcznikami szkolnymi i wiadomościami na smartfonie. Dodatkowo 2/3 nastolatków nigdy w życiu nie kupiło książki - wyliczyła pisarka. Następnie przez ponad trzy kwadranse podała bibliotekarzom garść pomocnych wskazówek, jak skutecznie zachęcić młodych ludzi do korzystania z książek i pokochania czytania. Doskonały mówca dał słuchaczom do myślenia i rozśmieszył zabawnymi przykładami. Co ważne, rady dla bibliotekarzy były konkretne, obrazowe i dotyczyły uszczegółowionych grup wiekowych, warto było je więc zanotować. Dotyczyły one m.in. 
- zachęcania do czytania najmłodszych,
- chwalenia za czytanie i wypytywania o emocje przeżyte podczas lektury,
- podsuwanie książek o problemach i rozwoju seksualności,
- roli liderów w propagowaniu czytelnictwa - Lewandowski z książką, nauczyciel z książką pod pachą,
- starsze książki na półce z nowościami,
- czytanie na głos i podczas choroby,
- rodzicielski przykład i domowy kapitał kulturowy,
- książka jako prezent,
- czytniki jako nagroda dla najlepszych uczniów,
- gadżety jako nagroda za czytelnictwo,
- debaty nad książkami i szkolne wybory lektur.

- Nic tak nie zabija chęci czytania wśród młodzieży jak wadliwa motywacja przez tłumaczenie, że czytanie rozwija wyobraźnię, słownictwo, że jest wartościowe... Trzeba za to mówić młodym, że czytamy tylko i wyłącznie "for fun" - dodaje Ewa Nowak.

Podczas spotkania w Atlantach bibliotekarze zapoznali się też z propozycjami wydawnictwa Akapit Press. Popołudniowa część spotkania miała charakter warsztatowy. Podczas niej dr Agnieszka Przybyszewska przedstawiła uczestnikom tajniki literatury nielinearnej, o warsztatach twórczych w bibliotece opowiedziała Iga Ławniczek - Siwulska, a Ewa Nowak pokazała, jak w praktyce można zachęcić młodych ludzi do czytania powieści. Nie zabrakło też przedstawienia dobrych praktyk bibliotecznych sprawdzonych we Wrocławiu, Morzeszynie i Atlantach. W imieniu biblioteki głos zabrała Mariola Kowalska.


Elżbieta Węgrzyn