Data wydarzenia: 15.10.2018 17:00
Miejsce wydarzenia: Biblioteka pod Atlantami - centrala i jej filie - szczegóły w treści

Biblioteka pod Atlantami zaprasza na pierwszą edycję "Tygodnia z regionem" pod hasłem „Wałbrzyskie złoto”. Poznamy regionalne skarby nie tylko przejawy bogactwa materialnego, a opowiedzą o nich regionaliści i pasjonaci. Oto program - rezerwujcie popołudnia dla Atlantów.

- Pomysł zwartego, kilkudniowego cyklicznego wydarzenia o tematyce regionalnej zrodził się już w ubiegłym roku w naszej Pracowni Regionalnej. Spotkania i prezentacje o naszej okolicy i jej bogactwach prowadzi ona regularnie i cieszą się dużym powodzeniem, jednak są to imprezy rozproszone. Od tego roku, jesienią będziemy zapraszać na "Tydzień z regionem" pod pojemnym hasłem - obecnie jest to "Wałbrzyskie złoto". Mamy tak dużo bogactwa w regionie, tylko wystarczy na nie spojrzeć pod różnym kątem - mówi Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami.

Nowe przedsięwzięcie to cykl wydarzeń, którymi biblioteka chce zaprezentować bogactwo kulturalne naszego regionu. Tydzień z regionem to okazja do spotkań z ciekawymi ludźmi, poznanie wielu (jeszcze) nieznanych faktów z historii naszego miasta i okolic.
- Hasłem wydarzenia – „Wałbrzyskie złoto” – chcemy przewrotnie pokazać, jak szerokie znaczenie może mieć ten temat. Tym złotem może być nie tylko kruszec, ale i węgiel, porcelana, a także sport i… historia. Całkiem innym, ale równie cennym „wałbrzyskim złotem” są rodzimi pisarze i poeci, których również podczas tego wydarzenia chcemy promować - wyjaśniają organizatorzy cyklu.

Książ ma swój Festiwal Tajemnic, a Atlanty chcą jesienią zapraszać czytelników z miasta o regionu oraz ciekawe regionalne osobowości. Dodatkowo, w drugiej części miesiąca odbędzie się korespondujące z cyklem spotkanie z Joanną Lamparską. - Niestety zaproszona do nas na Tydzień z regionem przez Stowarzyszenie Przyjaciół Biblioteki pani Lamparska z uwagi na wcześniej podjęte zobowiązania nie mogła odwiedzić nas w dniach 15 - 19 października, ale zobaczymy ją tydzień później - dodaje Nowicka. Wydarzeniom dla starszych mieszkańców regionu w postaci prezentacji filmowych, spotkań i promocji książki towarzyszą prezentacje dla dzieci oraz młodzieży, a także konkurs dotyczący wałbrzyskich gwarków realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Biblioteki. 


Oto program spotkań pierwszej edycji Tygodnia z regionem.

15 października, godz. 17.00 – budynek główny (Śródmieście)
Spotkanie z lekkoatletą, trenerem, wykładowcą, działaczem społecznym Kazimierzem Niemierką.

16 października, godz. 11.00 – budynek główny (Śródmieście)
„Wałbrzyski węgiel” – warsztaty dla dzieci. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

16 października, godz. 18.00 – budynek główny (Śródmieście)
Wernisaż wystawy obrazów ceramicznych „Multiplikacje” Piotra Micka.

17 października, godz. 17.00 – budynek główny (Śródmieście)
Promocja książki Joanny Żak-Bucholc „Jaworowi ludzie” opisującej bohaterów epoki Bolka II Świdnickiego.

18 października, godz. 10.15 – Filia nr 5 (Sobięcin)
„Wałbrzyski węgiel” – warsztaty dla dzieci. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

18 października, godz. 17.00 – budynek główny (Śródmieście)
Promocja książki Justyny Nawrockiej „Paragon” o wałbrzyskim pokoleniu lat osiemdziesiątych.

19 października, godz. 17.00 - Multimedialna Filia Biblioteczna (Podzamcze)
Projekcja filmu Mateusza Kudły „Ludzie z klisz”. Film dokumentalny poświęcony fotografiom powojennego Walimia. Gościem specjalnym pokazu będzie Łukasz Kazek.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dodatkowo, w ramach cyklu odbędzie się też spotkanie z Joanną Lamparską zaplanowanie na 26 października o godz. 17 w filii na Podzamczu.Elżbieta Węgrzyn

fot. JK - Łukasz Kazek