
| Źródło: money.pl, profil społecznościowy Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej, Porcelana Krzysztof
Wałbrzych: Porcelana 'Krzysztof' - czy to koniec blisko 200 lat jej historii?

Fabryka Porcelany "Krzysztof" to ostatni duży wałbrzyski zakład tej branży, który działał od 1831 r. W ostatnich dniach oficjalnie potwierdzono jego likwidację. Jak poinformowała w rozmowie z money.pl Agnieszka Palus, dyrektor zarządzająca firmy, Porcelana "Krzysztof" w związku z ekonomicznymi skutkami kryzysu energetycznego podjęła decyzję o wstrzymaniu produkcji porcelany stołowej i zwolnieniach grupowych.
– Konieczność ograniczenia działalności spowodowana jest bezpośrednio sytuacją na rynku gazu – drastycznym (900 proc.) wzrostem cen w 2022 r., brakiem pozytywnych perspektyw stabilizacji cen w 2023 r. oraz brakiem możliwości zawarcia umowy na ciągłe dostawy gazu stanowiącego podstawowy surowiec do produkcji – powiadomiła oficjalnie dyrektor.
W sprawie tej głos zabrali politycy opozycji, organizując w sobotę konferencję pod bramą zakładu. - Drastyczny wzrost cen gazu (900 proc.) oraz brak pozytywnych perspektyw stabilizacji cen w 2023 r. to główne powody zamknięcia wałbrzyskiej fabryki porcelany "Krzysztof". Liczne prośby do rządzących o pomoc pozostały bez odpowiedzi. Jeszcze niedawno w fabryce pracowało 300 osób, dziś tylko 140, głównie kobiety - mówi posłanka KO Izabela Katarzyna Mrzygłocka. Obecnie wypowiedzenia dostało 70 pracowników, planowane są kolejne zwolnienia.
Parlamentarzyści opozycji oskarżają o upadek zakładu rząd i partię rządzącą, ponieważ, jak mówią, nie objęto jej w dostateczny sposób programami osłonowymi i nie zareagowano na jej problemy, jednak w ostatnich latach w firmy polskie i nie tylko uderzyły także bardzo mocno pandemia z przerwanymi łańcuchami dostaw i wojna na Ukrainie wywołująca kryzys gospodarczy. Zapowiedziano wysłanie w tej sprawie listu do premiera, jak twierdzą politycy opozycji, rząd dopiero w ostatnim czasie zainteresował się problemami zakładu. To nagranie z konferencji (należy oglądać w trybie pełoekranowym):
Produkcja porcelany to tradycyjna gałąź przemysłu wałbrzyskiego. Początkiem produkcji porcelany w Wałbrzychu była fabryka wyrobów kamionkowych Rauscha, którą założono w 1820. Kolejnym wielkim zakładem była fabryka porcelany Hayna, wybudowana i uruchomiona w 1829. Obie te fabryki dały początek Zakładom Porcelany Stołowej „Krzysztof”. Od 1845 w Starym Zdroju czynna była fabryka porcelany Carla Tielscha, która po przemianowaniu, unowocześnieniu i rozbudowie w 1945, działała do 2012 pod nazwą Fabryka Porcelany „Wałbrzych”. Dwa największe zakłady, Zakłady Porcelany Stołowej „Krzysztof” i Fabryka Porcelany „Wałbrzych”, specjalizowały się od dawna w tej branży z powodzeniem eksportując wyroby na rynki światowe i zdobywając uznanie wśród klientów. W latach 70-tych za 2,2 mld zł został wybudowany od podstaw Zakład Porcelany Stołowej „Krzysztof II” (późniejsza Fabryka Porcelany „Książ”). Działał do 2008 roku, wyburzony w lutym 2013. "Krzysztof" został w 2010 roku postawiony w stan upadłości, jednak znalazł się prywatny inwestor, który kontynuował produkcję.
Kalendarium fabryki umieszczone na jej stronie internetowej:
1831
Założenie fabryki – Carl Krister rozpoczyna produkcję
1850
Zakład staje się wiodącym zakładem produkcji porcelany na rynku europejskim (sprzedaż także do Ameryki)
1852
Pierwsza nagroda na targach przemysłowych we Wrocławiu
1867
Nagroda na targach przemysłowych w Paryżu
1920
Przekształcenie fabryki w spółkę akcyjną
1921
Zakład staje się częścią kartelu bawarskiego – PHILIP ROSENTHAL KRISTER PORZELLAN MANUFAKTUR AG
1945
Przejęcie fabryki przez państwo polskie i zmiany nazwy na "Państwowa Fabryka Porcelany KRISTER", następnie "Porcelana Stołowa KRZYSZTOF"
1953
Wprowadzenie znaku towarowego “W-WAWEL”
1990-1993
Następuje proces prywatyzacji, w wyniku którego powstaje Fabryka Porcelany "KRZYSZTOF" S.A.
2010
Zmiana formy prawnej na Porcelana KRZYSZTOF Sp. z o.o.
O fabryce i jej sukcesach pisaliśmy:
Wałbrzych: Porcelana Krzysztof w sieci Biedronka
Wałbrzych: Porcelana Krzysztof polskim ambasadorem w Kopenhadze
Stworzone w Wałbrzychu, prezentowane na London Design Festival 2017
Wałbrzych: Książ znaczy Fabryka Porcelany (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
Wałbrzych: O naszym mieście w książce o polskiej porcelanie
Opr. MS
Foto ilustracyjne archiwalne: Elżbieta Węgrzyn
Nagranie użyczone: profil społecznościowy Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj