15 maja 2021 w Dzień Niezapominajki pod wałbrzyskim Ratuszem upamiętniono ofiary pandemii. Białe kwiaty układające się w napis #Niezapominajmy przypomniały blisko 1000 mieszkańców naszego miasta i regionu, którzy w ostatnich miesiącach odeszli. Teraz te symboliczne kwiaty będą rosły w miejskich ogrodach.

Białe kwiaty begonii układające się w napis #Niezapominajmy były symbolicznym pożegnaniem ofiar COVID - 19. Od tego dnia ponownie można się poruszać na otwartej przestrzeni bez maseczek, luzowane są też inne obostrzenia pandemiczne.
- To jest dzień, w którym deklarujemy, że o tych, co odeszli nie będziemy zapominać. Tak się złożyło, że 15 maja, Dzień Niezapominajki zderzył się z poczuciem zamknięcia - mam nadzieję nieodwracalnie - pewnego etapu najtrudniejszych naszych zmagań z pandemią. Chciałbym, aby dzisiaj, w sposób symboliczny przypomnieć i pamiętać o tych wszystkich, którzy nie mieli sił, żeby przetrwać te straszne kilkanaście miesięcy. Na pewno - obiecuję to jako prezydent - będzie czas żeby upamiętnić tych którzy od nas odeszli i nie wytrzymali i przegrali walkę, jak już będziemy mieli naprawdę to wszystko za sobą. Ale też upamiętnić i wspomnieć tych, którzy pomagali nam i pomagają nadal żeby przetrwać te najtrudniejsze chwile w powojennej historii - zapewnił podczas spotkania na Placu Magistrackim Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. - Kilkuset, może blisko tysiąc wałbrzyszan nie było w stanie przetrwać tych najtrudniejszych miesięcy. Byli wśród nich ci, którzy mieszkali tu z nami, żyli tu przez kilkadziesiąt lat, jak i tacy, których życie dopiero się zaczynało. Przegrali walkę z chorobą, której zarazka nie widać, wydawało się nie czuć do momento gdy zaczyna zaciskać swoje mordercze uściski wokół pacjenta. Chciałbym, aby ta akcja prowadzona dziś w wielu miastach w Polsce była częścią refleksji, abyśmy już nigdy więcej nie musieli tego przeżywać - zaznaczył włodarz naszego miasta i lekarz, który podczas szpitalnych dyżurów obserwował śmierć na Covid-19 wielu osób z naszego miasta i regionu.  Białe kwiaty trafią do ogrodów, skwerów i donic zdobiących Wałbrzych. Białe begonie będą nam przypominać o poniesionych stratach. - To jest "niezapominajka", która ma żyć wśród nas. Ma przypominać o tych, którzy byli z nami i przegrali, ale również o tych, co są z nami i pomagali wygrać tą straszną walkę. Pielęgniarki, ratownicy, diagności, lekarze, salowe, administracja szpitali i pogotowia, sanepidu oraz wielu instytucji. Wielki szacunek też dla pracowników domów seniora, domów pomocy społecznej, pogotowie, straży miejskiej, MOPS, policji, straży pożarnej... wszystkich tych, którzy pomagali i robili wszystko - i nadal robią - aby tych ofiar w Wałbrzychu, w Polsce i na świecie już więcej nie było - dziękował prezydent Wałbrzycha, a także apelował o to, by propagować szczepienia i szczepić się, by uniknąć kolejnego nawrotu pandemii.Liczba osób zaszczepionych w Wałbrzychu jest relatywnie wysoka, ale wciąż niewystarczająca by się ustrzec się przed nawrotem śmiertelnie niebezpiecznej choroby, która w ostatnich miesiącach zabrała naszych bliskich i odebrała nam to, co stanowiło urodę naszego codziennego życia.  

Do tej pory na świecie z powodu pandemii chorowało niemal 163 mln ludzi na całym świecie, a 3,3 mln osób zmarło. W Polsce wedle oficjalnych danych zachorowało 2, 8 mln, a zmarło 71 311. W naszym mieście i powiecie odnotowano oficjalnie ponad 11 tys. zachorowań. 


Kilka naszych ostatnich tekstów o pandemii
Gdzie w maseczce, a gdzie bez od 15 maja 2021? . 
Wałbrzych: Mobilny punkt szczepień popularny? [ZDJĘCIA]
Szczepienie na Covid-19 w Wałbrzychu obowiązkowe. A w Polsce?
Wałbrzych: Mobilny punkt szczepień już działa! [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Mobilny punkt szczepień nabiera kształtu [ZDJĘCIA]
Wałbrzych region: powstanie nowy punkt szczepień masowych
Wałbrzych: Maryla Rodowicz zaszczepiła się w Starej Kopalni
Wałbrzych: Pierwsi policjanci i strażacy zaszczepieni [FOTO]
Wałbrzych: Więcej miejsc covidowych w szpitalu i więcej szczepień
Wałbrzych przegrywa z pandemią, ale jest światełko w tuneluoprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn