W poniedziałek, 19 marca, podczas spotkania prezydenta z mieszkańcami Piaskowej Góry w PSP nr 37 padło kilka ważnych dat dotyczących oddania mieszkań komunalnych, zakończenia i rozpoczęcia miejskich inwestycji. Mieszkańców interesowało m.in. oświetlenie Parku Sybiraków, nowa linia autobusowa na dworzec Szczawienko, remonty ulic i PSP nr 37. Na uczestników spotkania czekały niespodzianki.

Mieszkania, dworzec Szczawienko - terminy

Podczas spotkania na Piaskowej Górze prezydent poinformował mieszkańców o kilku ważnych terminach zakończenia bądź rozpoczęcia inwestycji miejskich. - W poniedziałek, 26 marca oddamy 72 mieszkania w dwóch nowych budynkach komunalnych na ul. Husarskiej. Mieszkania przyznała powołana do tego celu komisja. Było tylko jedno odwołanie - zaznacza Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Jest duże zapotrzebowanie na mieszkania w naszym mieście, świadczy o tym m.in. inwestycja dewelopera na ul. Nałkowskiej i na Podzamczu. Przypomniano również o tym, że mieszkania komunalne w nowych budynkach są mieszkańcom przekazywane za kilku (zwykle 6-miesięczną) kaucją. W razie kłopotów z płaceniem czynszu miasto ściąga go z pobranej kaucji.
Zobacz też: CO SŁYCHAĆ NA HUSARSKIEJ? 
BĘDZIE NOWY BUDYNEK NA PODZAMCZU [WIZUALIZACJA]

- Prezydent przypomniał, że zakończenie realizacji wiaduktu i ul. De Gaulle'a planowana jest na miesiące letnie - sierpień-wrzesień;

- W połowie kwietnia oddany do użytku ma zostać dworzec SzczawienkoLinia nr 1 i nie przez Piaskową Górę, oświetlenie Parku Sybiraków

Mieszkańcy dzielnicy dopytywali się, dlaczego planowana do uruchomienia nowa linia autobusowa nr 1 z Podzamcza na dworzec Szczawienko nie będzie jeździć przez Piaskową Górę, choć wbrew zapewnieniom, mieszkańcy Piaskowej Góry nie mają do niego bliżej niż na dworzec Miasto. - Atutem tego połączenia ma być jego szybkość, każde jego wydłużenie zatraca ten walor. Ma ono zachęcać do pozostawienia samochodu i korzystania z komunikacji publicznej. Dotychczasowe połączenia Piaskowej Góry z dworcami zostaną utrzymane - odpowiada gość specjalny spotkania.
Mieszkańców nurtowała też kwestia konieczności oświetlenia Parku Sybiraków. Zastanawiali się, czy są plany jego rewitalizacji, czy też powinni wnioskować o to działanie w ramach budżetu partycypacyjnego. - Park Sobieskiego jest w 90% zrewitalizowany, mamy 1,5 mln zł środków unijnych na przebudowę parku w Rusinowej, ale do dwóch przetargów nie zgłosił się żaden wykonawca. W najstarszym i zabytkowym parku Kościuszki będzie ścieżka rowerowa i zamontowane oświetlenie, zaś najmłodszy park na Piaskowej Górze jest oznaczony jako czwarty w kolejności do rewitalizacji. Mamy gotowy plan
jego oświetlenia i wykonania ścieżek. Samo oświetlenie może kosztować 250-300 tys. zł, a gruntowny remont 4-5 mln zł. Park wymaga znacznych prac ziemnych i odwodnienia, mieszkańcy muszą się zatem uzbroić w cierpliwość - wyjaśnia prezydent i dodaje, że nasze miasto ma w swoich granicach 550 ha obszarów zadrzewionych i aż cztery parki, podczas gdy wiele miast o podobnej wielkości ma tylko jeden park.


Obwodnica, remont ul. Dunikowskiego i Długosza

- Trwa projektowanie przebudowy ul. Dunikowskiego, realizacja zacznie się prawdopodobnie już nie w tym, ale w przyszłym roku. Zależy nam na tym, by wygospodarować dla mieszkańców dodatkowe miejsca do parkowania, jednak mamy doświadczenia w tym zakresie z ul. Duracza /Miłosza i wiemy, że takie działania, połączone z wywłaszczaniem, trwają - wyjaśnia prezydent. Ulica Dunikowskiego wymaga działań remontowych połączonych z wymianą infrastruktury.

Jeden z mieszkańców Piaskowej Góry pytał o budowę Obwodnicy Zachodniej. - Chcieli ją budować Niemcy, przez 25 lat była przygotowywana i nie wiadomo, czy za 25 lat powstanie. Już lata temu przepadły pieniądze na ten cel i dawne projekty przestały być aktualne. Czy tak nie będzie i tym razem? - pytał senior.
Prezydent wyjaśnił, że kwestia wywłaszczeń na potrzeby obwodnicy i zdobywania pozwoleń na jej budowę to kwestia ostatnich lat. - Na przełomie marca i kwietnia ruszą dwa przetargi na budowę obwodnicy. Nigdy wcześniej nie było nie tylko planów jej budowy, ale i zabezpieczonych na nią środków, które uzyskaliśmy dzięki poparciu dla naszych starań obecnego premiera. Mam w sejfie podpisaną umowę i nawet jeśli nie uda się od razu wyłonić wykonawcy, to środki te nam nie przepadną. Za cztery lata obwodnica powinna już być gotowa - zaręcza włodarz miasta.    

Mieszkańcy pytali również o możliwość remontu ul. Długosza. Władze miasta nie wykluczają takich działań, jednak przebudowa tej ulicy jest powiązana z koniecznością remontu ostatniego fragmentu ul. Wrocławskiej, o który od kilku lat trwa sądowny. - Ulicę Wrocławską na wysokości wiaduktu kolejowego trzeba będzie obniżyć o około 30 cm, aby pod wiaduktem mieściły się bez problemu ciężarówki - wyjaśnia prezydent. Remont w PSP nr 37 i psy

Mieszkańcy odprowadzający dzieci do PSP nr 37 prosili o zabezpieczenia chodnika przy szkole słupkami uniemożliwiającymi wjazd na niego samochodem. - Obawiam się o bezpieczeństwo dziecka. Już raz zostało uderzone drzwiami od auta - mówi mieszkanka Piaskowej Góry. Zgodnie z zapowiedziami, może uda się to załatwić jeszcze w tym roku mimo że ul. Dunikowskiego ma zostać gruntownie odnowiona w przyszłym roku. Całą szkołę natomiast czeka duży remont. - W związku z wadliwą konstrukcją dachu trzeba będzie wyremontować dach szkoły i strop, a także najwyższe piętro. Jest już na to projekt. Po remoncie ma tu powstać przedszkole - zaznacza Szełemej.
Mieszkanka Piaskowej Góry zapytała, czy planowane są jakieś działania dotyczące czystości... Sprzątanie po swoim psie wciąż należy do rzadkości. Władze miasta zapowiedziały wiosenną akcję skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W nich łatwiej zakorzenić nawyki.  


Tradycyjnie już, w tym cyklu spotkań, poruszono kwestię segregacji odpadów (WAŁBRZYCH: PODWYŻKA OPŁAT ZA ŚMIECI JEST NIEUNIKNIONA?)
Przez część spotkania podjęto też zagadnienie zadłużenia czynszowego i warunkowej abolicji czynszowej skutkującej oddłużeniem najemców lokali komunalnych (więcej o akcji - WAŁBRZYCH: DŁUŻNICY CZYNSZOWI - ZBLIŻA SIĘ ABOLICJA!, WAŁBRZYCH: ABOLICJA CZYNSZOWA NIE DLA CWANIAKÓW).


Na uczestników spotkania czekały niespodzianki - szklane karafki "Dobra woda z kranu" na wodę od Wałbrzyskich Wodociągów oraz torby wielorazowego użytku od miasta. Mają one propagować segregowanie odpadów, ale przede wszystkim mniejsze zużycie wody mineralnej kupowanej w plastikowych butelkach oraz toreb foliowych.


Dzbanki wałbrzyskich wodociągów - zdjęcie archiwalne
Wcześniejsze spotkania z mieszkańcami w ostatnich tygodniach:
8. NOWE MIASTO: ŚMIECI, STADION, BASEN,SCHODY
7. SOBIĘCIN: PARK, ŚMIECI, DŁUGI I GDZIE PRZENOSINY PALESTYNY?
6. ŚRÓDMIEŚCIE: NOWE PRZYSTANKI, WYMIANA PIECÓW I REWITALIZACJA
5. PREZYDENT NA PONIATOWIE. CO Z TĄ WODA I KANALIZACJĄ?
4. PODZAMCZE O NOWYCH PARKINGACH, ZMIANACH NA ULICACH I O ŚMIECIACH
3. CZYM ŻYJE RUSINOWA I JAKIE MA PROBLEMY?
2. SPOTKANIE PODGÓRZE: REMONT UL. NIEPODLEGŁOŚCI I ŚCIEŻKA ROWEROWA [FOTO]
1. PIASKOWA GÓRA: Z MIESZKAŃCAMI O PARKINGACH I REMONTACHElżbieta Węgrzyn