Dziś, 14 września, zostały otwarte oferty w głównym przetargu mającym na celu wyłonienie wykonawcy prac budowlanych obwodnicy zachodniej Wałbrzycha. Władze miasta są pełne optymizmu.

- Otwarliśmy oferty, dobra informacja jest taka, że mamy ich 7 i wszystkie mieszczą się w zakładanym budżecie, pokazuje to, że nasze szacunki były właściwe. Teraz mamy 50 dni na szczegółowe rozpatrzenie ofert - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Miasto liczy na to, że uda się wyłonić wykonawcę już w pierwszym przetargu. - Do przetargu stanęły duże renomowane firmy, znane z budowy dróg i autostrad, w tym Eurovia - wykonawca otwieranej dziś ul. De Gaulle'a. Wszystkie oferty są finansowo akceptowalne, ale zróżnicowane cenowo - dodaje włodarz naszego miasta. Przypominamy, że trwają kolejne postępowania przetargowe mające wyłonić inżyniera kontraktu pełniącego nadzór nad tą inwestycją, a także kolejny przetarg mający na celu znaleźć wykonawcę prac polegających na uzdatnianiu gruntu przygotowujące do budowy obwodnicy.

Miasto obawiało się, że w czasie wzmożonego popytu na usługi firm budujących drogi nie będzie firm zainteresowanych budową naszej obwodnicy, lub jak w przypadku przetargu dotyczącego II i III etapu Trasy Sudeckiej (obwodnica Boguszowa i przebudowa m.in. ul. 1 Maja w Wałbrzychu) ceny usług budowlanych znacznie przewyższać będą założony budżet, a przetargi trzeba będzie unieważniać. Wszystko wskazuje na to, że obawy te były nieuzasadnione.


Którędy pobiegnie obwodnica?

To największy przetarg w powojennej historii Wałbrzycha. Zgodnie z opublikowaną informacją z otwarcia ofert o kontrakt na budowę tej kluczowej dla miasta drogi starają się:
1. Eurovia Polska S.A. z Kobierzyc proponująca wykonanie prac za 337 476 065,3 zł
2. Budimex S.A. z Warszawy - 307 112 578,29 zł
3. Konsorcjum z liderem - Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. z Wrocławia ze Strabag Sp. z o.o. z Pruszkowa - 311 572 130,46 zł,
4. Mostostal Warszawa S.A. - 325 342 821,00 zł,
5. Konsorcjum firm z liderem - Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. z Warszawy z Aldesa Construcciones Polska S.A. z Madrytu - 271 870 440,04 zł,
6. Mota-Engil Central Europe z Krakowa - 336 116 566,58 zł
7. Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. z Brzozy - 337 140 661,38 zł. 

Przypominamy że obwodnica rozpocznie się przy wiadukcie przy ul. Łączyńskiego w dzielnicy Podzamcze, pobiegnie przez rondo przy szczawieńskim Tesco, następnie ul. Topolową i Wyszyńskiego do ul. Kusocińskiego na Piaskowej Górze. Następnie przebiegać będzie przy szpitalu w okolicy Wzgórza Gedymina, potem odbije w kierunku Starego Zdroju, gdzie ważnym węzłem inwestycji będzie węzeł z ul. Żeromskiego. Następnie obwodnica dotrze do Śródmieścia, przetnie tory przy ul. Reja i połączy się z najważniejszym miejskim węzłem komunikacyjnym na Placu Grunwaldzkim przy ul. Chrobrego na wysokości nowej siedziby banku PKO.
6 km drogi, przebudowa infrastruktury i budowa obiektów inżynieryjnych uzyskało dofinansowanie unijne za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju w wysokości 296,8 mln zł. Część szczawieńska finansowana jest przez GDDKiA, jednak nad całością inwestycji pieczę ma Wałbrzych.


OBWODNICA ZACHODNIA WAŁBRZYCHA


Obwodnica przetargi:

PRZETARG NA WYKONAWCĘ PRAC BUDOWLANYCH
CZY BYŁE SZTOLNIE ZAGROŻĄ BUDOWIE OBWODNICY?
WAŁBRZYCH OBWODNICA ZACHODNIA: PIERWSZY Z PRZETARGÓW OGŁOSZONY

Tymczasowa organizacja ruchu:

CZY ŁĄCZNIK PRZY TESCO STANIE SIĘ SZOSĄ?

O inwestycji:

OBWODNICA ZACHODNIA: PLANY, EKSPERCI I PARASOL ANTYKORUPCYJNY
OBWODNICA ZACHODNIA WAŁBRZYCHA: WKRÓTCE PRZETARG
OBWODNICA ZACHODNIA WAŁBRZYCHA: BĘDĄ BUDOWAĆ! UMOWY PODPISANE!

WAŁBRZYCH: JEST DOFINANSOWANIE NA OBWODNICĘ
OBWODNICA WAŁBRZYCHA - NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W DZIEJACH MIASTA JUŻ WKRÓTCE

O przygotowaniach do budowy obwodnicy pisaliśmy: 

CO JESZCZE WYBURZĄ NA POTRZEBY OBWODNICY?
SEPARATOR: ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYBURZENIA


O uchwale i petycjach dotyczących obwodnicy

PETYCJA ZA OBWODNICĄ JUŻ WYSŁANA
OBWODNICA: WAŁBRZYCH WYSYŁA PISMO DO RZĄDU
PETYCJA ZA OBWODNICĄ WAŁBRZYCHA. PODPISZESZ?
SZCZAWNO-ZDRÓJ WŁĄCZYĆ DO WAŁBRZYCHA A BĘDZIE OBWODNICA
OBWODNICA ZACHODNIA - NADCHODZI KRYZYS?

WAŁBRZYCH: CO WSTRZYMUJE OBWODNICĘ ZACHODNIĄ?tekst i Magdalena Sakowska, Elżbieta Węgrzyn
fot. ELW