Trudno nadążyć za szybkością inwestycji przy Alei Podwale i Husarskiej. Jeden z domów już gotowy, inny gotowy w połowie, a co z trzecim i czwartym placem budowy ?


Nowe Podzamcze ma już drugie piętro

Nowy budynek PCG pnie się w górę. Ostatni raz odwiedziliśmy budowę w kwietniu: 
Podzamcze: trzy nowe bloki z pierwszymi kondygnacjami (FOTO). Jak zawiadamia inwestor, aktualnie wykonanych jest 100% murów konstrukcyjnych oraz 50% ścian akustycznych z pustaków ceramicznych Thermopor na poziomie 1. piętra. We wszystkich zabetonowanych stropach wykonane są peszle pod instalacje elektryczne. Na poziome 2. piętra wykonanych jest 80% ścian żelbetowych, zabetonowane jest 50% stropu nad 2. piętrem. W klatce B prowadzone są roboty zbrojarskie ścian trzeciego piętra. Obiekt zostanie oddany do użytku według planu 31 lipca 2023 roku. Sprzedanych lub zarezerwowanych jest już blisko połowa mieszkań.Nowe Podzamcze powstaje przy Alei Podwale 4. Deweloper w jednym budynku zaplanował 114 mieszkań o metrażach od 35 do 77 m2. Wszystkie z balkonami lub tarasami o powierzchni nawet do 40 m2. Nietypowa będzie wysokość pomieszczeń - 280 cm na parterze i 265 cm na pozostałych kondygnacjach. Właścicielom lokali deweloper oferuje łącznie 116 miejsc postojowych w hali garażowej na parterze oraz na naziemnym parkingu. 
Tu będzie warsztat albo - przychodnia

A niedaleko tej dużej budowy, też przy Alei Podwale, powstaje mniejsza - to salon obsługi samochodów z częścią warsztatową. Inwestycję opisano w październiku 2019 jako "budowę salonu obsługi samochodów z częścią warsztatową z trzema stanowiskami naprawczymi (bez napraw głównych, blacharstwa, lakiernictwa) i biurowo-socjalną i infrastrukturą towarzyszącą (bez wjazdu z drogi)".Tymczasem 20 stycznia 2022 właściciel złożył wniosek o "zmianę sposobu użytkowania warsztatu samochodowego na zespół gabinetów diagnostyczno-terapeutycznych" na jednej z działek podlegających inwestycji. Wniosek nie został rozpatrzony. Potem na placu budowy nic się nie działo, ale teraz ruszyła powtórnie i jest już pierwsza kondygnacja.
Elegancka Husarska - jeden dom już stoi

O drugim projekcie pisaliśmy po raz pierwszy blisko rok temu - PODZAMCZE BĘDZIE SIĘ ROZBUDOWYWAĆ NA ZACHÓD (WIZUALIZACJE). Na działce o powierzchni 4000 m2 powstają dwa czterokondygnacyjne budynki deweloperskie, w których będą łącznie 34 mieszkania. Obiekty zostaną wyposażone w windę, zewnętrzne miejsca parkingowe oraz garaże. Budowa miała ruszyć na wiosnę, ruszyła dopiero jesienią, ale sprzedaż mieszkań przez Partners Nieruchomości zaczęła się wcześniej i przedstawiono, jak będą wyglądać (Podzamcze: powstaną tu jeszcze dwa nowe domy (WIZUALIZACJE)). Działka to teren byłego LOK-u od strony ulicy Wieniawskiego, blisko trasy kolejowej 291.


Lokale będą miały różny metraż, od 50 do 88 metrów kwadratowych. Na potrzeby mieszkańców dwóch budynków powstanie plac zabaw. Mieszkania zostaną przekazane w stanie deweloperskim, do indywidualnej aranżacji wnętrz przez przyszłych właścicieli. W maju ukończono prace na ostatnim piętrze budynku A, który ma już nowe okna. Budynki mają być gotowe w grudniu 2022 roku.A na czwartym placu budowy?

Tu dużo się dzieje, ale na razie w papierach. 6 czerwca urząd miasta ogłosił po raz trzeci przetarg na budowę budynków komunalnych przy ul. Husarskiej oraz zagospodarowanie terenu. Pierwszy przetarg ogłoszono 31 marca, został unieważniony, ponieważ na budowę domu gmina przewidziała wydanie niespełna 4 mln zł, a jedyny oferent proponował ponad 11,5 mln. Przypominamy, że przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych na zadaniu inwestycyjnym pn.: „Budowa budynków komunalnych przy ul. Husarskiej oraz zagospodarowanie terenu” w zakresie budowy budynku typu D i parkingu przy budynku oraz budowy odcinka drogi wewnętrznej wraz z miejscami parkingowymi (dz. Nr 686, 687, 690, 692 i 217 obr. Nr 47 Podzamcze). Okres realizacji zamówienia: 15 miesięcy od daty podpisania umowy. Prace mogą zatem ruszyć za jakieś 2-3 miesiące, oczywiście, jeśli tym razem zostanie wyłoniony wykonawca i powinny w takim wypadku zostać ukończone w drugim kwartale 2024 roku.Przebudowie podlegać będzie istniejący odcinek ulicy Husarskiej z zachowaniem spadków pionowych i łuków poziomych. Inwestycja prowadzona będzie w zmienionej lokalizacji, co oznacza przesunięcie osi jezdni od 0 do około 3 metrów. Przebieg ulicy zostanie wydłużony o 228 m. Droga ma być zakończona placem manewrowym dla samochodów straży pożarnej. 
W bloku projektowano początkowo 25 mieszkań - ale się zmniejszył. Wykonawcy budynku mogą się zgłaszać do 23 czerwca. Jest też poszukiwany inwestor zastępczy.O Nowym Podzamczu pisaliśmy:
WAŁBRZYCH NOWE PODZAMCZE: KAMIEŃ WĘGIELNY POŁOŻONY (FOTO)
WAŁBRZYCH: JAKI BĘDZIE NOWY BUDYNEK PRZY ALEI PODWALE (WIZUALIZACJE)

WAŁBRZYCH: NOWE PODZAMCZE JUŻ NA SPRZEDAŻ (WIZUALIZACJE)
Podzamcze: dwie duże działki sprzedane, wiemy, co tam będzie


PODZAMCZE HUSARSKA: W NOWYM ROKU BĘDZIE SIĘ TU DZIAŁO (FOTO)


Dwa budynki deweloperskie przy ul. Husarskiej:
Podzamcze: powstaną tu jeszcze dwa nowe domy (WIZUALIZACJE)

Budownictwo wielorodzinne komercyjne i komunalne - linki tutaj:
WAŁBRZYCH: CO Z BUDOWAMI - ZIELONY RYNEK, TWO TOWERS I TRAUGUTTA
WAŁBRZYCH: ULICA LUDOWA - CO KROK TO BUDOWA (FOTO)
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PRZY UL. SZCZECIŃSKIEJ JUŻ ODDANE (FOTO)


Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Foto z drona użyczone: PCG