Zdobienie i wypiekanie własnych pierników, które można było zabrać do domu, własnoręczne ozdabianie bombek, zdjęcia z Mikołajem czy śpiewanie świątecznych piosenek na scenie do mikrofonu - tym zajmowały się dzieci w Galerii Victoria.


Dzieci same wycinały z ciasta gwiazdki, Mikołaje, renifery i bałwanki, dostawały posypkę i trzy kolory lukru, a po 20 minutach otrzymywały upieczone już pierniczki. W nagrodę czekały na nie książki z nalepkami, a pierniczki i bombki cieszyły się takim zainteresowaniem, że niektóre dzieci spędziły przy stołach dużo czasu.

Przypominamy przepis na świąteczne pierniki według "Kuchni polskiej".

Składniki:

Ciasto: 60 dag mąki, 20 dag miodu, jajo, 20 dag cukru, 5 dag masła, płaska łyżeczka sody, 1/3 szklanki mleka, torebka przyprawy do pierników. Lukier: pół białka, 2 łyżki cukru pudru, łyżeczka soku z cytryny.

Sposób wykonania:

Zagrzać miód z cukrem i masłem. Gdy cukier się rozpuści, zdjąć z ognia, lekko ostudzić, dodać przesianą mąkę, sodę rozpuszczoną w mleku i jajo. Składniki ciasta starannie wymieszać łyżką lub mikserem. Zostawić ciasto na noc w lodówce. Następnego dnia rozwałkować na grubość 3 - 4 mm i wyciąć foremkami różne kształty, np. zwierzątka. Ułożyć na posmarowanej tłuszczem blasze. Piec 25 minut w temp. 175°C. Jednym ubijakiem miksera utrzeć białko z cukrem i sokiem na gęstą lśniącą masę. Napełnić szprycę lukrem i udekorować ostudzone pierniczki. Gdy lukier wyschnie, włożyć ciastka do metalowego pojemnika z przykrywką. Zaraz po upieczeniu pierniki są twarde. Stają się kruche po kilku dniach. Długo utrzymują świeżość.


Foto: Magdalena Sakowska