Jak długo jeszcze potrwa nauka w trybie stacjonarnym? Pewnie wielu rodziców, nauczycieli, a zwłaszcza uczniów zadaje sobie to pytanie. Chcemy wam jednak zwrócić uwagę na coś, czego w czasach pandemii może nie dostrzegacie. Jak wygląda rzeczywistość w wałbrzyskich szkołach, w których brakuje wykładowców różnych przedmiotów? Kto jest poszukiwany? Artykuł z ostatniego numeru tygodnika "WieszCo".


Szkoły przypominają dziś trochę dziurawą, ale czystą skarpetkę. Robi się wszystko, żeby uczniowie mieli jak najlepsze warunki do nauki, ale trzeba mocno główkować, albo jak kto woli „cerować na dużym palcu lub pięcie”, żeby plany lekcji się dopinały, zajęcia mogły się w ogóle odbywać, a i jeszcze żeby wszyscy byli zadowoleni. A to już bardzo trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe.

Nie ma sensu, żebyśmy pisali, które klasy i w jakich wałbrzyskich szkołach uczą się zdalnie, bo sytuacja jest tak dynamiczna, że prawie jest niewykonalne, by być na bieżąco. Zwracamy uwagę na co innego. Krótko po rozpoczęciu roku szkolnego dostaliśmy kilkanaście maili od rodziców, narzekających na zmieniający się plan lekcji. W szkołach ponadpodstawowych wynikało to z ciągłej rotacji uczniów – dochodzących do klas lub odchodzących. W szkołach średnich miało to związek z wypisywaniem młodzieży z zajęć religii. Dodatkowo pod nauczycieli pracujących jednocześnie w kilku placówkach trzeba było tak dostosować plan lekcji, by pedagog mógł pogodzić pracę w kilku miejscach. Zapytacie dlaczego? Z prostej przyczyny – nauczycieli po prostu w Wałbrzychu brakuje.


Niech was nie zwiedzie statystyka. W wałbrzyskich szkołach podstawowych na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne odeszło ledwie 7 belfrów. Z tego drugiego narzędzia jak widać nauczyciele wcale tak chętnie nie korzystają. Choć przepisy umożliwiają im wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej gwarantując wykładowcom przez okres do uzyskania emerytury właśnie wypłatę świadczenia kompensacyjnego.

Wróćmy do „odejść”. W szkołach ponadpodstawowych natomiast nikt nie pożegnał się z zawodem przed początkiem września. Co chyba cieszy. Idźmy dalej. W podstawówkach – w porównaniu do poprzedniego roku szkolnego – nastąpił wzrost zatrudnienia nauczycieli. To też na plus. W średnich jest on na podobnym poziomie co w ostatnich latach. Ale, ale, te wszystkie dane nie oznaczają, że jest dobrze. O czym świadczą kolejne maile, które otrzymaliśmy niedawno od zaniepokojonych rodziców, informujących o odwołanych lekcjach, zastępstwach, przekładanych wyjściach do teatru. Nauczyciele też mają prawo chorować.


A jest ich przecież zdecydowanie za mało. Stąd to „cerowanie skarpety” jak i gdzie tylko się da. W podstawówkach brakuje głównie nauczycieli fizyki, chemii, geografii, matematyki, języków angielskiego i niemieckiego. Tęskno wygląda się za tymi od historii oraz biologii. W liceach i szkołach zawodowych z otwartymi rękami wielu dyrektorów przyjęłoby od zaraz do siebie ludzi uczących matematyki, fizyki, chemii, geografii, a także, a może przede wszystkim przedmiotów zawodowych w teorii i praktyce.


W czasach pandemii problemy szkół pozostały niezmienne.


Tomasz Piasecki

Fot. ilustracyjne (www.shutterstock.com)

Nauczycieli tych przedmiotów najbardziej brakuje
• FIZYKA
• CHEMIA
• GEOGRAFIA
• MATEMATYKA
• J. ANGIELSKI
• J. NIEMIECKI
• BIOLOGIA
• HISTORIA


W Powiatowym Urzędzie Pracy w Wałbrzychu nie ma oferty pracy dla nauczyciela wśród ofert aktualnych z ostatnich czterech miesięcy, ale szukano ich wcześniej. Jeśli chodzi o oferty pracy Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, to w ostatnim czasie poszukiwano do szkół publicznych:

26 listopada - wychowanie do życia w rodzinie, 6 godzin, PSP nr 23
3 listopada - pedagog szkolny, 1/2 etatu, ZSP nr 3

Pozostałe 10 ofert pracy dla nauczycieli to wałbrzyskie szkoły niepubliczne. Jednak rok szkolny zaczął się już dawno, więc jeśli nikt się nie zgłosił podczas rekrutacji, szkoły mogły wprowadzić rozwiązania tymczasowe, przyznając więcej godzin innym nauczycielom (Magdalena Sakowska).Czytaj też:
WAŁBRZYCH: ILE KLAS W NASZYCH SZKOŁACH PRACUJE ZDALNIE?

WAŁBRZYCH KORONAWIRUS: NIEMAL 40 KLAS PRACUJE W TRYBIE ZDALNYM LUB HYBRYDOWYM
WAŁBRZYCH: KTO W WAKACJE POSZUKIWANY DO PRACY?
Wałbrzych: Szkoła w cieniu epidemii. Czy dzieci są bezpieczne? [FOTO]
Wałbrzych: Nagrody, podziękowania dla pedagogów i dyrektorów [ZDJĘCIA]
PIASKOWA GÓRA: PROTESTOWALI PRZECIWKO ZMIANOM W EDUKACJI (FOTO)
WAŁBRZYCH I POWIAT: POSZUKIWANI NAUCZYCIELE, ALE NIE TYLKO


Artykuł ukazał się na łamach tygodnika "WieszCo" - pełny numer tygodnika do pobrania w formacie pdf na stronie www.wieszco.pl