Sytuacja epidemiczna w wałbrzyskich szkołach zmienia się z godziny na godzinę. Dziś sanepid podjął decyzję dotyczącą wszystkich starszych klas w PSP nr 28.


Kolejna klasa i następna

- Sytuacja w szkołach zmienia się z minuty na minutę i dane aktualne rano okazały się już w południe nieaktualne, Właśnie otrzymałam kolejny komunikat o kolejnej klasie, która zostaje skierowana na naukę zdalną. Korytarze w szkołach w czwartej fali pustoszeją - mówi Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta Wałbrzycha odpowiedzialna w naszym mieście za kwestie edukacyjne.
Jak wygląda sytuacja aktualna dziś (5 listopada) w południe? - Na 15 szkół podstawowych na terenie miasta Wałbrzycha aż w 10 mamy już nauczanie zdalne bądź hybrydowe. Łącznie około 34 oddziałów (czyli klas) zostało wyłączone z nauczania. Dzieci są decyzją sanepidu skierowane do nauki w domach. Przed chwilą sanepid podjął decyzję co do takiego skierowania klas 4-8 z PSP nr 28, czyli dzieci które od kilku miesięcy mogły się już zaszczepić, ale rodzice nie skorzystali z tej oferty - zaznacza Bielawska.
To właśnie w klasach 4 - 8 w wałbrzyskich szkołach dochodzi do największej liczby zakażeń, jako że ta młodzież jest najsłabiej zaszczepiona, a te starsze klasy zmieniają najczęściej miejsce na poszczególne zajęcia oraz stykają się z większą liczbą nauczycieli przedmiotowców. Chorują też nauczyciele, którzy nie przyjęli jeszcze trzeciej dawki szczepionki. - Najgorsza sytuacja jest PSP nr 28, właśnie dziś zapadła decyzja sanepidu, że tam wszystkie klasy 4 - 8 od poniedziałku przechodzą na nauczanie zdalne - dodaje zastępca prezydenta.

Trochę lepiej jest w szkołach średnich na terenie naszego miasta. - Na 7 szkół w mieście w 4 z nich mamy w pojedynczych klasach nauczania zdalne. Starsza młodzież w większym procencie zaszczepiła się w wakacje, przed nimi lub po nich. We wrześniu organizowaliśmy w szkołach szczepienia wyjazdowe i każdy uczeń mógł się zaszczepić w przyjaznych warunkach.  
         

Władze apelują

- Apelujemy do wszystkich rodzin, by przemyślały raj jeszcze kwestię zaszczepienia swoich dzieci. Stara Kopalnia jest do Waszej dyspozycji, jesteśmy w stanie uruchomić szczepienia w dodatkowych dniach i dodatkowych godzinach. Czekamy tylko na sygnał z państwa strony, że takie zapotrzebowanie będzie. Apelujemy o szczepienie dzieci i rozwagę. Sytuacja zaczyna wyglądać bardzo bardzo groźnie. Prosimy o zaszczepienie siebie i najbliższych, tylko w ten sposób pozwoli nam to uniknąć kolejnego lockdownu, do którego nie chcielibyśmy dopuścić  -
prosi Sylwia Bielawska. Co więcej, zainteresowanie osób niezaszczepionych szczepieniem 1. dawką jest znikome - na 300 - 350 osób zapisujących się na szczepienie w punkcie w Starej Kopalni nowych osób jest średnio ok. 10 - 12 osób. Pozostali, to przyjmujący trzecią dawkę. Tymczasem najsłabiej zaszczepioną grupą mieszkańców są dzieci i młodzież, nierzadko młodzi ludzie chętni do zaszczepienia nie uzyskali na to pozwolenia rodziców.    

W Wałbrzychu zaszczepiło się dotychczas w pełni 58 071 osób, czyli 52,8% mieszkańców miasta (wedle danych rządowych 109-tysięcznego). Najmniejsza liczba dawek szczepionek trafiła do najmłodszych mieszkańców:

Przedział wiekowyLiczba zaszczepionych min. 1 dawką
12-19 2 876
20-39 11 797
40-59 17 384
60-69 14 080
70+ 13 377

Przypomnijmy, punkt w Starej Kopalni działa obecnie w poniedziałki, środy i czwartki od godziny 8.00 do 18.00 - Stara Kopalnia: Od października zmiany w działaniu punktu szczepień

Ostatnie teksty nt. epidemii i szczepień:

O sytuacji epidemicznej w naszym mieście i powiecie, regionie oraz kraju, a także o szczepieniach piszemy regularnie w cyklu naszych raportów:
5. aktualna część - Koronawirus Wałbrzych i region: Kolejna ofiara, a w kraju 15,9 tys. zakażeń [AKTUALIZACJA]
Elżbieta Węgrzyn