Za nami kolejne spotkanie prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja z mieszkańcami. 31 stycznia w PSP nr 1 w Śródmieściu podjęto m.in. temat nowych inwestycji, rewitalizacji, dopłat do wymiany pieców węglowych a także planowanych nowych przystanków autobusowych.

Mieszkania, wyburzenia, śmieci i oddłużenie

Tradycyjnie już, w tym cyklu spotkań, poruszono kwestię segregacji odpadów (WAŁBRZYCH: PODWYŻKA OPŁAT ZA ŚMIECI JEST NIEUNIKNIONA?) i warunkowej abolicji czynszowej skutkującej oddłużeniem najemców lokali komunalnych. Włodarz naszego miasta przypomniał, że wnioski o warunkowe umorzenie długów powstałych przed końcem 2014 roku można składać jedynie do końca kwietnia (więcej o akcji - WAŁBRZYCH: DŁUŻNICY CZYNSZOWI - ZBLIŻA SIĘ ABOLICJA!, WAŁBRZYCH: ABOLICJA CZYNSZOWA NIE DLA CWANIAKÓW).

Przypomniano też bolączki mieszkaniowe naszego miasta. - Budynki na Husarskiej będą gotowe za miesiąc, mieszkania tam dostaną 72 rodziny. Metr kwadratowy powierzchni użytkowej nowych, wybudowanych i wykończonych mieszkań kosztował 2380 zł, a wyremontowanie metra powierzchni mieszkalnej w starej kamienicy kosztuje 1,5 - 1,6 tys. zł, jeśli do tego dodać m.in. remont dachu, odwodnienie i remont klatki schodowej koszt sięga 2 tys. za metr, a ludzie ostatecznie i tak wolą zamieszkać w nowym budynku. Nigdzie w Polsce, może poza Bytomiem, nie ma tylu kamienic do wyburzenia. W mieście jest 200-300 budynków do rozbiórki. Nie zawalą się od razu, ale remontowanie ich się nie opłaca - wyjaśnia prezydent ilustrując swoją tezę rachunkiem ekonomicznym oraz tym, że w nowych budynkach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych mieszkania uzyska aż 10 proc. osób z trudnościami ruchowymi. Przystosowanie dla nich starych kamienic często jest niemożliwe. Przeczytaj o tym także WAŁBRZYSKIE BUDYNKI: ILE DO WYBURZENIA, KTÓRE RATOWAĆ?).

Przypomniano też o inwestycjach zakończonych w Śródmieściu (MOPS na Kilińskiego, Plac Solidarności i jego otoczenie), oraz tych trwających i zaczynających się w najbliższych miesiącach (Dworzec Wałbrzych Śródmieście, ul. Przemysłowa, budowa ścieżki rowerowej łączącej Śródmieście z Podgórzem).


Pożegnajcie piece węglowe

Choć problem smogu nie dotyczy Wałbrzycha w takim stopniu jak choćby Nowej Rudy, m.in. dlatego, że 60 proc. mieszkańców korzysta z elektrociepłowni, to władze miejskie podejmują kroki zmierzające do poprawy jakości naszego powietrza przez promowanie transportu publicznego i program dofinansowań do wymiany pieców na węgiel na inne, mniej uciążliwe dla środowiska. Stare piece węglowe trudno naprawić, zaś zawód zduna wykonującego naprawy pieców kaflowych należy dziś do rzadkości.
Podczas spotkania podjęto temat planowanych na najbliższe lata dopłatach do wymiany pieców węglowych na wydajne piece gazowe i kondensacyjne. - Przez cztery lata wydaliśmy na ten cel ok. 2 mln zł. W tym roku, jeśli zostanie zatwierdzony unijny program, na konwersję w mieście będzie nawet 3 mln zł. Nabór wniosków prowadzony ma być od lipca - zapowiada włodarz naszego miasta. Miasto zwraca połowę środków zainwestowanych w zamianę pieca, jednak nie wszystkie inwestycje podlegają zwrotom, tylko te dotyczące wybranych modeli pieców.

Końcem ubiegłego roku o zwroty zainwestowanych środków starało się ok. 100 mieszkańców miasta. Już wcześniej, na spotkaniu w dzielnicy Podgórze prezydent odnosił się do uchwały smogowej podjętej przez Sejmik dolnośląski. - Może się okazać, że inwestowanie w piec węglowy będzie ryzykowne. Może nawet okazać się, że po 2020 roku węgiel nie będzie opałem akceptowalnym nigdzie poza wielkimi zakładami - zaznaczał Roman Szełemej na spotkaniu 5 grudnia 2017. Już obecnie miasta zaczynają wprowadzać narzędzia umożliwiające im kontrolę nad tym, czy mieszkańcy nie spalają śmieci. Boguszowska Straż Miejska może pobierać próbki z pieców w celu dokonania analizy. Niewykluczone, że za kilka lat takie uprawnienia będą mieć służby w każdym mieście, i pomiarów dokonywać np. wprost z kominów za pomocą dronów.Rewitalizacja

Mieszkańcy poruszyli kwestię rewitalizacji i wizerunku Śródmieścia. - Brakuje zachęt do odwiedzania Śródmieścia po południu, lokale w centrum są zamykane, nie ma też pomysłu na przyciągnięcie mieszkańców do spędzania czasu na Starówce - wyliczał Zbigniew Michurski. Dodał również, że pomysły na ożywienie centrum zawierał między innymi w pismach do Ratusza. Prezydent odniósł się do jego wypowiedzi wymieniając nowe lokale gastronomiczne jakie powstały w Śródmieściu. - W naszym mieście nigdy nie było tradycji spędzania czasu w restauracjach, gdzie pełne obłożenie gośćmi było jedynie po wypłacie. Tradycje takie zaś były w Świdnicy i Jeleniej Górze, gdzie w centrum restauracji i kawiarni nie brakuje - wyjaśnia Szełemej. Proces rewitalizacji w miastach nie daje gwarancji ożywienia, Wałbrzych zaś od lat ma dwa centra. Istotą rewitalizacji są inwestycje w infrastrukturę i przekonanie ludzi, by chcieli mieszkać w Śródmieściu, a inwestycje są kosztowne, bo łatwiej wybudować nowe budynki niż wyremontować stare.Nowe przystanki

- W Śródmieściu przydałoby się przywrócić kilka dawnych przystanków trolejbusowych, czy tramwajowych. Nie trzeba budować wiat, w miastach, gdzie są tramwaje przystają wprost na ulicy - argumentuje Jan Demczuk. Mieszkaniec zaproponował lokalizacje potrzebnych, wedle swojego uznania, przystanków: przy PSP nr 28 i naprzeciwko, naprzeciwko Komendy Miejskiej Policji i przy Hotelu Sudety. Wspominał też o przywróceniu przystanku przy szkole Energetyk. - Liczba przystanków przekłada się na tempo jazdy autobusu i zwiększanie ich liczby musi być celowe. Prowadzimy analizy możliwości utworzenia przystanków autobusowych przy PSP nr 28 na Al. Wyzwolenia i vis a vis tej szkoły. Nowe przystanki tworzone są z uwzględnieniem najnowszych standardów, czyli krawężnikami peronowym, citylightami i oświetleniem nocnym - zapowiada prezydent.    


Parkowanie i dojazdy

Ks. Waldemar Szczugieł chwalił postępy rewitalizacyjne w centrum, w tym słupki zamykające wjazd do Rynku. Wcześniej słupki te budziły opór i sprzeciw mieszkańców oraz kupców z okolic Rynku. Zastanawiał się jednak nad celowością wprowadzenia po remoncie pl. Solidarności ruchu jednokierunkowego na ul. Moniuszki. Powoduje to długie objazdy dla tych którzy chcą dojechać m.in. na ul. Kościelną. Prezydent odniósł się do tego sugerując, że za każdą tego typu decyzją jest rachunek zysków i strat dla miasta, często wybór mniejszego zła. Przypomniał też o trendzie wyprowadzania samochodów z centrów miast Europy Zachodniej. Temu celowi ma służyć m.in. budowany nowy wałbrzyski parking na ul. Przemysłowej. 


O czym dyskutowano rok temu? - PREZYDENT Z MIESZKAŃCAMI O ŚRÓDMIEŚCIU

Wcześniejsze spotkania z mieszkańcami w ostatnich tygodniach:
PREZYDENT NA PONIATOWE. CO Z TĄ WODA I KANALIZACJĄ?
PODZAMCZE O NOWYCH PARKINGACH, ZMIANACH NA ULICACH I O ŚMIECIACH
CZYM ŻYJE RUSINOWA I JAKIE MA PROBLEMY?
SPOTKANIE PODGÓRZE: REMONT UL. NIEPODLEGŁOŚCI I ŚCIEŻKA ROWEROWA [FOTO]
PIASKOWA GÓRA: Z MIESZKAŃCAMI O PARKINGACH I REMONTACH


Elżbieta Węgrzyn