Stara Kopalnia: grosze praskie i człowiek, który znalazł skarb (FOTO)
Ten był największy
Skarb groszy praskich z XIV i XV wieku – bo o nim mowa - to odnaleziony w glinianych naczyniach średniowieczny środek płatniczy. 1385 monet zostało znalezionych całkowicie przypadkowo przy drodze w lesie na terenie dziś administracyjnie należącym do Boguszowa-Gorc w styczniu 2016 roku. Srebrne grosze praskie z XIV i XV wieku przetrwały w ziemi niemal 700 lat. Dziś skarb ma ogromną - wręcz bezcenną wartość dla archeologów. Wernisaż zapowiadaliśmy: Wałbrzych: ten skarb wreszcie powrócił do naszego miasta (FOTO).
- Praskie grosze funkcjonowały w naszym regionie przez około 250 lat od 1300 roku. Brakteaty, które znaleźliśmy w zeszłym roku, zostały zastąpione właśnie przez grosze praskie, dzięki odkryciu złóż srebra. Kolejne znaleziska to namacalne świadectwo tego, jak od barteru doszliśmy do bitcoinów - żartowała Anna Nowakowska-Ciuchera, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, odnosząc się do słynnego znaleziska psa Kajtka: Wałbrzych: wielki skarb odkryto - ale nie u nas (FOTO).
O tym skarbie pisaliśmy w roku jego znalezienia: Skarb praskich groszy z Wałbrzycha wróci do miasta [FOTO]. Zimą 2016 roku znalazca zaniósł go do ratusza. Monety i równie zabytkowe naczynie zostały przekazane do ekspertyzy historykom z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ci nie mieli wątpliwości co do autentyczności znaleziska i jego wagi. W kolejnych latach wałbrzyski skarb był przedmiotem badań na Uniwersytecie Wrocławskim. Prace prowadzono pod kierownictwem prof. dr hab. Borysa Paszkiewicza z Instytutu Archeologii UWr i były to specjalistyczne analizy oraz skatalogowanie numizmatyczne. Teraz naukowcy zwrócili grosze naszemu miastu i w Starej Kopalni można od wczoraj oglądać stałą wystawę "Przetrwały ukryte w ziemi. Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne".
Mieszkaniec Białego Kamienia przeraził się wojny?
.jpg)
To rzecz jasna nie pierwsze cenne znalezisko w regionie wałbrzyskim. Monety z czasów rzymskich znaleziono m. in. na Starym Zdroju i w Szczawnie-Zdroju. Na okolice roku 800 datowana jest żelazna ostroga, którą znaleziono podczas prac leśnych na zboczach Wołowca. Natomiast odkryte na terenie Starego Książa dwa przedmioty, a mianowicie fragment topora oraz tzw. półkosek pochodzą z końca IX i początku X w. i są świadectwem wpływów wielkomorawskich.
.jpg)
- Znaleziono tam także brązowe zdobione okucie szkatułki drewnianej - być może na Starym Książu został znaleziony spektakularny zabytek dla historii zachodniej Słowiańszczyzny. Na pewno Wałbrzych ma potencjał, jeśli chodzi o archeologię wczesnego przemysłu - mówił prof. Krzysztof Jaworski, również archeolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, który był odpowiedzialny za opis historyczny oraz badania terenowe.
.jpg)
Wystawa monet została wzbogacona o ekspozycję zabytków archeologicznych z regionu wałbrzyskiego, od epoki lodowcowej do współczesności. Całość została przygotowana i opracowana przez Annę Kowalską, która jest archeologiem w Starej Kopalni, z pomocą Marcina Kuleszo. Dzięki temu nie tylko możemy zobaczyć zabytki, ale także sporo się o nich dowiedzieć i poznać między innymi... średniowieczny kantor wymiany walut.
.jpg)
.jpg)
A jak to jest, kiedy się nagle podczas spaceru znajduje skarb?
- Nie wiedziałem, czy się cieszyć, czy płakać - przyznał Sylwester Pecyna. - W Wałbrzychu mieszkałem całe życie, dokładnie na Sobięcinie, lubię chodzić po lasach i po górach, i kiedyś natknąłem się na coś, co wystawało z ziemi. Gdy rozgarnąłem ziemię, posypały się srebrne zielone krążki, trochę straszne przeżycie, myślałem, że dostanę zawału, nie wiedziałem, co z tym robić.
.jpg)
Po krótkim zastanawianiu się pan Sylwester zadecydował, że zaniesie znalezisko do urzędu miasta.
- Dla szarego obywatela to nie ma jakiejś dużej wartości, tyle co wartość srebra. Wolę, żeby moje dzieci i moje wnuki oglądały skarb w muzeum, niż żeby trafił on do prywatnej kolekcji - mówił dawny mieszkaniec naszego miasta. I chwała mu za to.
.jpg)
Jest nadzieja, że aż tak długo nie będzie trzeba czekać na ekspozycję znaleziska sprzed kilku miesięcy: Wałbrzych: co dalej ze skarbem ze Starego Zdroju? Taki jest plan (FOTO).
Czekamy zatem - póki co, od dziś, 12 marca, wystawę z groszami praskimi można oglądać w budynku B10 na III piętrze. Ma ona być dostępna na trasie zwiedzania obiektu. W planach są też możliwości zwiedzania kuratorskiego.
Było też wiele niedoszłych odkryć:
Wałbrzych region: co dalej ze skarbami nazistów w 5 miejscach?
Festiwal Tajemnic Książ 2019: dzienniki wojenne i ewakuacja zamku
Kolejny sensacyjny skarb - dziennik z mapą skarbów Dolnego Śląska?
Zdarzały się i takie przypadki:
Region: mała dziewczynka znalazła sensację archeologiczną (FOTO)
I niestety nadużycia:
Policja: wpadł, bo sprzedawał rzymskie monety (i niszczył) (FOTO)
Dlatego lepiej znać przepisy:
Jak znaleźć Złoty Pociąg lub skarb – poradnik z przykładami
Czytaj też:
SKARBY ŻYCIA CODZIENNEGO SPRZED TYSIĘCY LAT
NACZYNIA PLEMION ŁUŻYCKICH SPRZED 2700 W STAREJ KOPALNI
ZOBACZ WYSTAWĘ SKAMIELIN W STAREJ KOPALNI
Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj