Naczynie pełne praskich groszy powróci do Wałbrzycha po profesjonalnym opracowaniu oraz skatalogowaniu. Zabytkowe monety trafią do stałej ekspozycji historycznej regionu w Starej Kopalni.

Tajemnicze znaleziska
- Ten rok w naszym regionie był bogaty w znaleziska archeologiczne o dużym znaczeniu historycznym i w dodatku pojawiały się one w tajemniczych okolicznościach - mówi Anna Żabska, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. W lutym do Ratusza przyniesiono starą wazę pełną zabytkowych monet - praskich groszy. Zostały one znalezione w okolicach Wałbrzycha. 1385 monet z XIII-XV wieku i równie zabytkowe naczynie zostały przekazane do ekspertyzy historykom z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ci nie mieli wątpliwości co do autentyczności znaleziska i jego wagi.
Natomiast pod koniec maja do Starej Kopalni podrzucono naczynia używane 2 700 lat temu przez plemiona łużyckie. 7 glinianych naczyń i cząstki kolejnego przyniesiono do instytucji kultury w... reklamówce. Te cenne eksponaty wzbogacą kolekcję Starej Kopalni.

Skarby zbadane wrócą
Naczynia łużyckie, jako depozyt do zbiorów archeologicznych, weszły w skład wystawy dostępnej od września na terenie wystawienniczym centrum, zaś praskie grosze wrócą do naszego miasta po skatalogowaniu i opracowaniu znaleziska przez wrocławskich historyków. Narodowe Centrum Nauki przyznało na ten cel fundusze. - Projekt "Skarb groszy praskich z okolic Wałbrzycha" ma trwać do 2019 roku. Nasza stała ekspozycja po zakończeniu badań i powrocie znaleziska do Wałbrzycha będzie poszerzona o ten regionalny skarb archeologiczny osadzony w szerszym kontekście historycznym - wyjaśnia Anna Żabska. Dodaje również, że takich właśnie historycznych ciekawostek i opowieści o regionie turystom odwiedzającym Starą Kopalnię dotychczas brakowało.

Obecnie wałbrzyski skarb znajduje się na Uniwersytecie Wrocławskim. Prace prowadzone pod kierownictwem prof. dr hab. Borysa Paszkiewicza z Instytutu Archeologii UWr to nie tylko specjalistyczne analizy, skatalogowanie numizmatyczne, ale też przygotowanie dwujęzycznej monografii obejmującej kontekst historyczny, gospodarczy i kulturowy okresu, z którego pochodzi to ciekawe znalezisko.

Przeczytaj też
SKARBY ŻYCIA CODZIENNEGO SPRZED TYSIĘCY LAT
NACZYNIA PLEMION ŁUŻYCKICH SPRZED 2700 W STAREJ KOPALNI 
ZOBACZ WYSTAWĘ SKAMIELIN W STAREJ KOPALNI


Elżbieta Węgrzyn
fot. UM Wałbrzych